رئیس اتحادیه کارگران: کارفرمایان با رشد ۲۰ درصدی حقوق کارگران موافقند

فتح الله بیات افزود: نمایندگان کارفرمایی با عدم حضور در جلسات شورای عالی کار و طولانی کردن روند جلسات به دنبال این هستند بحث تعیین افزایش حقوق کارگران را به دقایق پایانی سال کشانده و در شرایط اضطرار نمایندگان کارگری را مجبور به پذیرش نظرات خود برای افزایش دستمزد کارگران کنند.
بیات تصریح کرد: بدون شک نمایندگان کارگری در شورای عالی کار تن به پذیرش پیشنهادات افزایش حقوقی که به نفع کارگران نباشد، نمی دهند تا به این ترتیب از کوچک شدن بیش از حد سفره کارگران جلوگیری شود.

درباره افزایش حقوق کارگران به جمع بندی نرسیده ایم
روز گذشته (چهارشنبه ۸ اسفند) محمد شریعتمداری در حاشیه نشست هم اندیشی مشاور امور زنان و خانواده و بانوان مدیرکل ستادی سازمان های تابع، در پاسخ به سوال خبرنگار اقتصادی ایرنا مبنی براینکه کارفرمایان به دنبال حمایت غیرنقدی از کارگران و یا افزایش جزیی حقوق این قشر هستند، آیا این پیشنهاد می تواند هزینه های معیشت کارگران را تامین کند یا خیر؟ اظهار داشت: هر یک از اعضای گروه سه جانبه گرایی درباره میزان و درصد افزایش حقوق کارگران نظراتی دارند، اما تصمیم گیری نهایی در این باره به عهده شورای عالی کار است.
وی با بیان اینکه کمیته حقوق و دستمزد برای بررسی راهکارها و شیوه های حمایتی از کارگران و تعیین میزان افزایش حقوق آنها تشکیل شده است، خاطرنشان ساخت: هنوز درباره میزان افزایش حقوق سال ۹۸ کارگران به جمع بندی نرسیده ایم، اما تلاش می کنیم پیش از روزهای پایانی سال این رقم مشخص و اعلام شود.
این مسوول با تاکید بر اینکه کاهش فاصله میان هزینه و دستمزد کارگران از برنامه‌های اصلی این وزارتخانه است، تصریح کرد: تلاش داریم بین سه تا پنج سال فاصله میان حداقل معیشت و حقوق کارگران را کاهش دهیم.
شریعتمداری با تاکید براینکه باید میان هزینه و درآمد کارگران ارتباط منطقی وجود داشته باشد، گفت: برای ایجاد این ارتباط منطقی از شیوه های افزایش حقوق در قالب درصد و افزایش جذب ثابتی از حقوق استفاده می کنیم و نرخ رشد تورم در دستمزد کارگران را مبنا و ملاک قرار می‌دهیم.
به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزایش حقوق کارگران براساس ماده ۴۱ قانون کار با استناد به آمارهای مرکز آمار ایران و بانک مرکزی درباره هزینه های خانوار و قیمت اقلام و محاسبه رشد نرخ تورم باید محاسبه شود.
 

۱۷۲۳۱

کشورهای آسیایی که نفت از ایران نمی‌خریدند به صف مشتری‌ها برگشتند

به نقل از رویترز، آمار رسمی و تجاری نشان داد چهار خریدار بزرگ آسیایی نفت ایران شامل چین، هند، ژاپن و کره جنوبی مجموعاً ۷۱۰ هزار و ۶۹۹ بشکه در روز نفت ایران را در ژانویه وارد کردند که ۴۹ درصد در مقایسه با ژانویه سال ۲۰۱۸ کاهش داشت.

تحریم‌های آمریکا علیه ایران که از نوامبر گذشته به اجرا درآمد، واردات نفت آسیا از ایران را متأثر کرد با این حال واشنگتن به هشت کشور برای ادامه واردات از ایران به میزان کمتر از سابق، به مدت شش ماه معافیت داد.

خریداران با مشکلات مربوط به حمل محموله و پرداخت پول مواجه بودند که ازسرگیری واردات نفت ایران از سوی ژاپن و کره جنوبی را به تأخیر انداخت.

ژاپن در ژانویه نخستین محموله نفت ایران را از زمان آغاز تحریم‌ها خریداری کرد و انتظار می‌رود این محموله را در فوریه دریافت کند.

کره جنوبی نیز واردات نفت ایران را در ژانویه پس از چهار ماه وقفه از سر گرفت اما آمار شرکت ملی نفت کره نشان داد وارداتش ۷۵ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افت داشت. این کشور که سومین خریدار بزرگ نفت ایران در آسیا به شمار می‌رود، خرید میعانات از ایران را محدود کرده است.

با این حال واردات نفت ایران از سوی ژاپن و کره جنوبی در ماه‌های پیش رو افزایش خواهد یافت زیرا به گفته منابع بازرگانی، خریداران این دو کشور تلاش می‌کنند از فرصت موجود برای خرید نفت ایران نهایت استفاده را ببرند.

طبق آمار رفینیتو آیکان، انتظار می‌رود واردات نفت آسیا از ایران در فوریه دو برابر افزایش یافته و به ۱.۳۸ میلیون بشکه در روز بالغ شود.

چین که بزرگ‌ترین مشتری نفت ایران است، در ماه ژانویه ۳۷۷ هزار و ۳۸ بشکه در روز نفت از ایران وارد کرد که در مقایسه با بیش از ۵۰۰ هزار بشکه در روز در ماه دسامبر کاهش داشت اما واردات پکن بالاتر از ۳۶۰ هزار بشکه در روز است که تحت معافیت‌های آمریکا می‌تواند از ایران وارد کند.

هند نیز خرید نفت ایران در ژانویه را به ۲۷۰ هزار و ۵۰۰ بشکه در روز محدود کرد که پایین ۳۰۰ هزار بشکه در روز بود که این کشور می‌تواند تحت معافیت از تحریم‌های آمریکا وارد کند.

17231

پیام صوتی علیرضا خمسه در رثای خشایار الوند/ عکس

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، خشایار الوند هنرمند خاطره‌ساز سال‌های اخیر ایران‌زمین است که با بسیاری از آثارش لحظات شیرینی را در ذهن مخاطبان به یادگار گذاشته است، از تازگی و طنازی «شب‌های برره» گرفته تا نکته سنجی و لحظات شاد «پایتخت».

این هنرمند باسابقه، صبح روز پنجشنبه ۹ اسفند، بر اثر سکته قلبی دارفانی را وداع گفت و تمام لحظات شیرین سریال‌های طنزش را برای همیشه در قلب و ذهن علاقه‌مندان ماندگار کرد.

علیرضا خمسه، بازیگر سرشناس سینما، تئاتر و تلویزیون که سابقه همکاری با این هنرمند را در سریال «پایتخت» داشته است، در پی درگذشت او، پیامی صوتی را در اختیار خبرآنلاین قرار داده است که به این شرح است:

«بزرگ بود و وسیع و با افق‌های باز نسبت داشت

امروز بامداد که از خواب برخاستم مثل هر روز از اینکه یک بار دیگر روزی را به عنوان هدیه از خداوند دریافت کرده‌ام، شاد و شاکر شال و کلاه کردم که چهره امروز زندگی را به تماشا بنشینم. غافل از این‌که امروز زندگی نقاب دیگری بر چهره خواهد زد، هنوز ساعاتی از صبحگاهان سپری نشده که خبری هولناک از راه رسید، خشایار الوند پر کشید…

باور نکردنی و دهشتناک بود، مگر ممکن است انسانی سرشار از شور و سرور، زندگی و امید، انرژی و خلاقیت به ناگهان تمام شود؟ نه، ممکن نیست یک باره همه چیز به پایان برسد، مگر باور کنیم حقیقت تلخ مرگ را که سایه به سایه دنبال زندگی است و هر آن به هیچ نشانه‌ای ممکن است آن را به تمامی بنوشد. به گونه‌ای که زندگی به کوتاهی یک آه به نظر برسد، آه که خشایار چه کوتاه زیست و چه بلند پرواز کرد!

روح پاک و منزه‌اش در جایگاه اعلی قرین رحمت حق باد، این ضایعه بزرگ را به همسر، فرزند، برادر هنرمند و خانواده ایشان و همینطور به یاران، همکاران و جامعه فرهنگی و هنری کشور تسلیت عرض می‌کنم یا رب به ما صبوری عطا فرما.»

۵۷۲۴۳

واکنش غم‌بار مهناز افشار به درگذشت خشایار الوند/ عکس

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مهناز افشار در واکنش به درگذشت خشایار الوند، فیلمنامه‌نویس باسابقه سینما و تلویزیون در اینستاگرام نوشت: «خشایار الوند هم رفت، دوباره نزدیک به عید شد، دوباره یک عزیز رفت، دوباره یک هنرمند، قلبش آروم بود، اما ایستاد. روحش شاد.»

۵۷۲۴۳

مسافرها فقط با داشتن بلیت برگشت می‌توانند گوشی همراه وارد کنند

مهدی محبی افزود: از دیروز، چهارشنبه ۸ اسفند سایت همتا برای دریافت کارت ملی خریداران گوشی تلفن همراه و پرداخت عوارض گمرکی گوشی برای ریجستر آن به نوعی محدود شد و تنها کسانی که کثیرالسفر هستند با داشتن مدارک مسافرت خارجی خود می‌توانند اقدام به ریجستر تعداد محدودی گوشی همراه نمایند.

وی گفت: البته این طرح پیش از این باید اجرا می‌شد و جزء قانون است، اما شاید بهتر بود مثل طرح ریجستری قبل از اجرا مدت زمانی به فروشندگان و واردکنندگانی که گوشی‌های خود را در بازار پخش کرده بودند فرصت داده می‌شد تا با اجرای ناگهانی این قانون دچار ضرر و زیان نشوند.

محبی افزود: در حال حاضر تعداد بسیار زیادی گوشی تلفن همراه در فروشگاه‌ها انبار شده است، همچنین بسیاری از خریداران گوشی هم ممکن است در لحظه خرید، تلفن خود را ریجستر نکرده باشند که اکنون با اجرای این طرح امکان ریجسترکردن گوشی‌ها حتی در صورتی که خریداری شده باشد و مبلغ آن توسط مشتری پرداخت شده باشد هم وجود ندارد.

رئیس اتحادیه صنف دستگاه‌های مخابراتی گفت: البته از اجرای قانون نمیتوان سرباز زد، اما بعد از اجرای طرح ریجستری مدتی شرکت‌های اصلی واردکننده گوشی اقدام به واردات موردنیاز کشور کردند که به دلایلی شاید توانایی پوشش کل بازار را نداشتند و همین واردات مسافری بود که در این مدت بازار را متعادل نگه داشت.

وی افزود: باید تاکید کرد که اجرای این گونه طرح‌ها اگر با اطلاع رسانی قبلی و تعیین زمان بندی باشد مشکلی برای خریداران و فروشندگان ایجاد نمی‌کند، اما در حال حاضر با توجه به اینکه به بازار شب عید نزدیک می‌شویم اجرای این طرح ممکن است هم باعث ضرر و زیان مالی برای فروشندگان و خریداران شود و هم در روزهای پایان سال قیمت گوشی تلفن همراه را افزایش دهد.

یحیی تهدید کرد؛ بازی‌ با ذوب‌آهن به تعویق بیفتد از لیگ کناره‌گیری می‌کنیم

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ یحیی گل محمدی سرمربی تیم پدیده مشهد که در کنفرانس خبری پیش از دیدار مقابل پیکان حاضر شده بود، ضمن انتقاد از برنامه ریزی سازمان لیگ اعلام کرد که در صورت تغییر زمان بازی تیمش مقابل ذوب آهن در لیگ برتر، از این رقابت ها کناره گیری خواهند کرد.

گل‌محمدی در واکنش به احتمال لغو 3 دیدار هفته بیست و یکم و برگزاری آن در تاریخ 5 فروردین که شامل دیدار پدیده و ذوب آهن هم می‌شود گفت: این خبر را شنیدم و فکر می‌کنم بیشتر شبیه شوخی بود. اصلا روی حرف فتاحی حساب باز نمی‌کنیم. مگر می‌شود 5 فروردین بازی کرد وقتی چند بازیکن در تیم امید داریم؟ جدا از آن 5 فروردین فیفا دی است و برگزاری بازی لیگ غیرقانونی خواهد بود مگر اینکه دو باشگاه توافق داشته باشند که قطعا ما به هیچ وجه موافق برگزاری این مسابقه در این تاریخ نیستیم. غیر از آن اگر بازی ما با ذوب آهن در هفته بیست و یکم لغو شود بین دو بازی ما دو هفته فاصله خواهد افتاد و در ادامه باید 4 روز یک بار بازی کنیم که این امر ممکن نیست. به خاطر همین می‌گویم حرفشان را جدی نمی‌گیرم. از باشگاه هم خواسته‌ام به شدت پیگیر این مسئله باشند. مگر فتاحی بارها مصاحبه نکرد و گفت برنامه‌ریزی بازی‌ها را از قبل با مربیان هماهنگ کرده و امکان تغییر آن وجود ندارد پس چرا دوباره قصد تغییر آن را دارد؟

گل محمدی ادامه داد:  اگر واقعا فتاحی بخواهد برنامه لیگ را تغییر دهد و بازی هفته بیست و یکم ما را لغو و 5 فروردین برگزار کند من خودم شخصا از باشگاه می‌خواهم از ادامه لیگ کناره‌گیری کنیم چون در آن صورت انگیزه‌ای وجود نخواهد داشت. بدترین برنامه مسابقات برای ما بوده است. در 16 روز 5 بازی انجام دادیم که دو بازی‌مان با پرسپولیس در ورزشگاه آزادی بود. بعد خواستیم بازی‌مان با سپیدرود را یک روز عقب بیندازند اما گفتند برنامه‌ریزی را از قبل انجام داده‌اند و نمی‌شود. الان چطور می‌خواهند 3 بازی را عقب بیندازند؟ چرا نیم فصل اول بازی ما با استقلال به تعویق افتاد و آن برخورد تبعیض آمیز را با ما کردند؟ فتاحی حتما باید پاسخگو باشد. اگر واقعا سپاهان یا تراکتورسازی جای ما بودند جرات داشتند به این شکل بازی‌شان لغو و به تعویق بیفتد؟ تاکید می‌کنم ما به هیچ وجه صحبت فتاحی را جدی نمی‌گیریم و با ذوب آهن در همان تاریخ اعلام شده بازی می‌کنیم.

254 43

تصاویر | آوار منزل قدیمی در حال تخریب یک کارگر را راهی بیمارستان کرد

به گزارش آتش نشانی، در این حادثه تعدادی از کارگران مشغول تخریب ساختمان دو طبقه قدیمی بودند که به دلیل رعایت نکردن اصول ایمنی به هنگام تخریب ساختمان، ناگهان بخشی از آن فرو ریخت و یکی از کارگران در زیر تلی از سنگ و خاک گرفتار شد.

آتش نشانان پس از ایمن سازی محل، مشغول آواربرداری از روی این کارگر افغانی شده و  توانستند او را زنده از زیر آوار خارج کنند.

 این فرد که چند قسمت از بدنش دچار آسیب دیدگی شده بود، به عوامل اورژانس تحویل داده شد و به بیمارستان انتقال یافت.
​۶۷۲۸۲

مهندس فولادی‌ها امروز خداحافظی می‌کند

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛  ایمان مبعلی، بازیکن باشگاه فولاد خوزستان که سابقه قهرمانی با فولاد در لیگ برتر 84-83 را در کارنامه دارد و در حال حاضر مربی این تیم است، امروز از فوتبال خداحافظی خواهد کرد.

مبعلی که سابقه حضور در تیم استقلال را هم دارد، قبل از بازی امروز فولاد و استقلال این کار را خواهد کرد.

دیدار تیم‌های فولاد خوزستان و استقلال در چارچوب هفته بیستم رقابت‌های لیگ برتر فوتبال از ساعت 15 امروز در ورزشگاه غدیر برگزار خواهد شد.

254 43

مراسم ترحیم آیت‌الله مومن با حضور رهبر معظم انقلاب

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، در این مراسم که اعضای خانواده و بستگان آیت‌الله مومن، رؤسای قوای مقننه و قضائیه، رئیس مجلس خبرگان، مسئولان، علما و روحانیون و قشرهای مختلف مردم حضور داشتند، قاریان قرآن، آیاتی از کلام‌الله مجید را تلاوت کردند و ذاکران اهل بیت (علیهم‌السلام) به مداحی پرداختند.

در این مراسم همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین صدیقی در سخنانی با اشاره به جایگاه برجسته علم و عالِم از منظر اسلام، آیت الله مؤمن را فقیهی مبرّز و با تقوا خواند که با وجود قرار داشتن در جایگاه بلند علمی، هرگز در ادای وظایف و تکالیف خود در قبال انقلاب اسلامی کوتاهی نکرد.

214219

تصاویر | منتخبی از زیباترین زبانه‌های ساحلی دنیا

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از توریسم آنلاین، زبانه های ساحلی باریک و بلند هستند و یک سر آن به سرزمین اصلی و سر دیگر آن در آب آزاد است. برخی از زبانه ها پایدار مانده و حتی محل سکونت می شوند.

در ادامه منتخبی از زیباترین زبانه های ساحلی را به شما معرفی می کنیم:
​۶۷۲۸۲