مقامات سیاسی و نظامی به تهدیدات اخیر آمریکا چه نگاهی دارند؟

به گزارش خبرآنلاین، طی ماه‌های اخیر سطح تنش‌ها بین ایران و آمریکا وارد فاز جدیدی شده است، اگرچه تا پیش از این مقامات دو کشور به صورت گهگاه  و غیرمستقیم پیام‌هایی را به یکدیگر مخابره می‌کردند ولی طی هفته‌های اخیر و با اعزام ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن به خاورمیانه برخورد مقامات دو کشور و انتقال پالس‌ها سرعت و شکل جدی‌تری به خود گرفته است.

با وجود اینکه عده‌ای درتلاشند تا بر طبل جنگ بکوبند اما مقامات ارشد دو کشور این موضوع را رد کرده‌اند. در این زمینه مقام معظم رهبری در دیدار رمضانی با مسئولان نظام تاکید کردند: جنگی نخواهد شد بلکه برخورد، برخورد اراده‌هاست و در این زمینه، اراده ملت ایران و نظام اسلامی قوی‌تر از دشمن است و به فضل الهی این بار هم پیروز خواهیم شد.

حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان نیز طی روزهای اخیر در دیدار با علما و فرهیختگان اهل سنت سراسر کشور  با تاکید بر اینکه امروز شاهد تهدیدهای متنوع از سوی دشمنان هستیم، گفت: ایران و ملت ایران بزرگتر و با عظمت‌تر از آن است که کسی بتواند آن را تهدید کند. ان شاء‌الله با عزت و سربلندی و شکست دشمنان از این مرحله سخت عبور خواهیم کرد.

وی همچنین در دیدار کارگزاران نظام با رهبر انقلاب با بیان اینکه ملت، رهبری، دولت و مجلس موجب ناکامی دشمن شدند تاکید کرد که امروز هم دشمن در پی زور و تزویر است، صبح ناوگانش را می فرستد و شب شماره تلفن می دهد. البته ما شماره تلفن های زیادی از آنها داریم و هر تاریخی که آنها در آن روز جنایتی علیه ملت ایران انجام داده اند شماره تلفن واقعی آنهاست.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا هم در اظهارنظرهای متفاوت وقوع جنگ را محتمل ندانسته و در آخرین اظهارنظر خود و هنگام مراسم استقبال از رئیس‌جمهور سوئیس گفته که امیدوار است وارد جنگ با ایران نشود. او در پاسخ به سوال یک خبرنگار که پرسید “داریم وارد جنگ با ایران می‌شویم؟” گفت: امیدوارم اینطور نباشد.

با این همه اظهارات عجیب مقامات سیاسی و دولتمردانآمریکا، واکنش‌های زیادی از سوی مقامات سیاسی و نظامی کشورمان به دنبال داشته است که در ادامه می خوانید.

نام

سمت

اظهارنظر

سردار حسین سلامی

فرمانده کل سپاه

*سپاه امروز سپاهی در قامت شکست دادن دشمنی با ائتلاف جهانی است.

* در اوج تقابل با استکبار قرار داریم و دشمنان دیگر توان و ظرفیتی برای فعال کردن ندارند.

*امروز در فراز یک تقابل تمام عیار با دشمن قرارداریم، دشمنان ما به آخر خط رسیده و با وجود هیبت ظاهری، از درون دچار پوکی استخوان هستند.

امیر موسوی

فرمانده کل ارتش

*امروز تمامی یگانهای ارتش از آمادگی کامل روحی و رزمی برخوردارند.

* چنانچه دشمن مرتکب خطای محاسباتی و راهبردی شود پاسخ پشیمان کننده‌ای دریافت خواهد کرد.

سردار حسین دهقان

مشاور فرمانده کل قوا

*نه منطقه ظرفیت پذیرش یک بحران فراگیر را دارد نه آمریکایی‌ها قادر هستند فضایی را در افکار عمومی جهانی ایجاد کرده و امکاناتی را بسیج کنند که بتوانند علیه ایران اقدام نظامی صورت دهند.

* اداره سیاسی آمریکا هنوز یک اندک عقلانیتی دارد که از تندرویها جلوگیری کند یا اجازه پیشبرد دامنه تنش بیش از حد قابل قبول را ندهند.

امیرکیومرث حیدری

فرمانده نیروی زمینی ارتش

*ارتش ایران آماده مقابله با هر تهدیدی است

*نیروهای مسلح، آماده، بیدار و هوشیار هستند و تحولات را رصد می کنند، هیچ یک از دشمنان، جرات تعرض به میهن عزیز اسلامی را ندارند.

*دشمن می‌ داند اگر دست به حرکت احمقانه بزند، در کسری از زمان طومار عمر ننگینش را درهم خواهیم پیچید.

سرلشکر عزیز جعفری

مسئول قرارگاه فرهنگی اجتماعی بقیه الله(عج)

* اگر قرار باشد صادرات نفت جمهوری اسلامی به صفر برسد برای سایرین هم مشکل ایجاد خواهد شد. البته امیدواریم با سرعقل آمدن دشمنان این اتفاق پیش نیاید و فعالیت‌ها به صورت عادی دنبال شود.

سرتیپ قاسم رضایی

فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی

* تهدیدها، رجزخوانی‌ها و یاوه سرایی‌های آمریکا برای ما تازگی ندارد.

* ملت ایران 40 سال است با این تهدیدها روبه رو بوده و هیچ واهمه‌ای از ورود ناو هواپیمابر آمریکایی به آبهای منطقه نداریم. این تهدیدها ملت ایران را منسجم‌تر و متحدتر می‌کند و آمریکا هیچ کاری نمی‌تواند به پیش ببرد.

سردار احمد وحیدی

وزیر پیشین دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

*نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران از نظر نظامی در آمادگی کامل هستند و می توانند به خوبی از کشور دفاع کنند.

*نظامیان آمریکایی کمی عاقل تر از افرادی هستند که اداره کاخ سفید را بر عهده دارند و بعید است بخواهند دست به اقدامی علیه ایران بزنند.

حسین اعلایی

تحلیلگر مسائل استراتژیک

* آمریکا دنبال «پیروزی بدون جنگ» است و می‌داند که شروع هر جنگی با ایران، به‌سادگی و راحتی به پیروزی یک‌طرفه منجر نخواهد شد، بلکه وضعیت «بازنده- بازنده» را برای طرفین درگیر و کشورهای منطقه به ارمغان خواهد آورد.

عبدالرضا رحمانی فضلی

وزیر کشور

* تصور مذاکره در شرایط فعلی معادل فشار بیشتر و گام‌های بیشتر علیه ایران و مطلقاً منتفی است (15 اردیبهشت 98)

* باید مقاومت و استقامت را تقویت کنیم که آنها به این نتیجه برسند که جز پذیرفتن ما و کنار آمدن با راه دیگری ندارند

* فشار آنها از طریق نفت و با خیال به صفر رساندن فروش نفتمان است اما جمهوری اسلامی از طرق مختلف تلاش می‌کند و جلوی آنها خواهد ایستاد.

علی مطهری

نایب رئیس مجلس

*حرف ترامپ این است که مانند رژیم شاه تحت فرمان من باشید و اشغال فلسطین را به رسمیت بشناسید تا من به شما رفاه بدهم. پاسخ ما این است که “هیهات من الذله”

*آمریکا باید بداند دوره حکومت بر دنیا برای او به پایان رسیده و قطب اسلامی در حال شکل گرفتن است و آینده خاورمیانه به دست مسلمانان رقم می‌خورد

حشمت‌الله فلاحت پیشه

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس

* جنگ نمی‌شود چون راهبرد آمریکا جنگ نیست. آنچه آنها دنبال می‌کنند جنگ روانی است و سعی می‌کنند آن را با تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی همراه کنند.

*ایران برای مذاکره با آمریکا شرط تعیین کند. تبدیل کردن مذاکره به تابو در تمام سطوح، منافع ملت ایران را بازیچه دول بی‌عرضه اروپایی کرده است.

حسین امیرعبداللهیان

دستیار ویژه رئیس مجلس

*هیاهوی ترامپ برای رویارویی نظامی با ایران تبلیغاتی است.

* تندروهای آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستی سعی در تشویق رئیس‌جمهور آمریکا در رویارویی نظامی با ایران دارند، ولی این مسئله محقق نخواهد شد و این تهدیدات فقط برای وادار کردن ایران برای مذاکره نابرابر است.

منصور حقیقت پور

مشاور رئیس مجلس

* آرایش نظامی آمریکایی‌ها مانور قدرت است، آمریکایی‌ها با این اقدامات در تلاش هستند تا از مانور قدرت به جای قدرت استفاده کنند به این معنی که فضا را جنگی نشان دهند در حالیکه حاضر به جنگیدن نیستند.

* احتمال بروز جنگ در حد صفر است

*کسی می‌تواند بجنگد که بتواند شروع و پایان را پیش‌بینی کند اما آمریکا در شرایطی است که تنها می‌تواند شروع کننده جنگ باشد و تمام کردنش با ماست.

علاءالدین بروجردی

عضو کمیسیون امنیت ملی  مجلس

*فکر می‌کنیم آمریکایی‌ها آنقدر بی خرد نباشند که در منطقه‌ای که تا این حد با اقتصاد جهانی، اقتصاد آمریکا و اقتصاد اروپا گره خورده، جنگ تازه ای را آغاز کنند.

* جنگ با ایران بازی با آتش است و اگر آتش شروع شود، بطور قطع محدود به ایران نخواهد بود.

اردشیر نوریان

رئیس کمیته دفاعی کمیسیون امنیت ملی

*استقرار ناوگروه امریکایی در منطقه گامی در جهت  سیاست‌های سلطه طلبانه آن‌ها در ایجاد جنگ روانی است.

* جمهوری اسلامی ایران هیچ گاه دست بسته نیست و امکان دفاع همه جانبه از خود را دارد.

غلامرضا حیدری

نماینده مردم تهران در مجلس

*نظام جمهوری اسلامی حالاحالاها ماندنی است و حس می‌کنم جنگ رخ نمی‌دهد. برخی با ایجاد محدودیت و تحریم‌های بانکی و نفتی و… پیش‌بینی کردند جنگ می‌شود اما من فکر نمی‌کنم که جنگی رخ دهد.

اکبر ترکی

نماینده مجلس

* اعزام ناو هواپیمابر آمریکا به خلیج فارس را به سخره گرفته و اعلام می‌کنم که سال‌هاست ناوهای شما در خلیج فارس در رفت و آمد هستند.

*سربازان رشید ارتش و سپاه آنها را تحت نظر داشته و نمی‌گذارند مردم ایران از این ناحیه آسیب ببینند.

*طرح مذاکره با دشمن مستکبر  به مفهوم ذلت در برابر دشمن نابکار است.

 آیت الله علم الهدی 
امام جمعه مشهد

*عاملی که آمریکا برای تسلیم ما در نظر گرفته ایجاد رعب و ترس است .

عربده‌های امروز روسای جمهور آمریکا را ما ۴۰ سال تجریه کرده‌ایم. ما عادت کرده‌ایم و تا کنون مردم ما در برابر این عربده کشی‌ها عقب‌نشینی نکرده‌اند.

آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد

امام جمعه اصفهان

*ناوگان میلیاردی آمریکایی‌ها با یک موشک نابود می‌شود البته اگر بخواهند اقدامی انجام دهند با ده‌ها موشک مواجه خواهند شد.

23219

صالحی از برخورد با دلال‌های بازار کاغذ خبر داد

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، پیش از ظهر امروز (شنبه ۲۸ اردیبهشت)، در نشستی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیران مسئول رسانه‌های مکتوب، مشکلات نشریات مکتوب در حوزه‌های مختلف کاغذ، زینک، آگهی‌های دولتی و … بررسی شد.

سیدعباس صالحی در این نشست، از کمبود اقلام مورد نیاز رسانه در ماه‌های اخیر یاد کرد و گفت: «کاغذ یکی از اقلامی است که در ماه‌های اخیر دچار مشکلاتی شد. اول اینکه برای مصرف کاغذ روزنامه در سال ٩٦، ٥٥ هزار تن واردات داشته‌ایم. در سال ٩٧ تاکنون ٣٩ هزار تن واردات بوده است که فاصله قابل توجهی نسبت به سال ٩٦ داشته که این فاصله بازار کاغذ را گرفتار التهاباتی کرد.»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در عین حال تصریح کرد: «موضوع کاغذ همواره در هیأت دولت مطرح بود و در جلسات مختلفی راجع به آن بحث شده است. در آنجا مکرر گفته‌ایم که کاغذ را کمتر از گوشت و مرغ و … با توجه به شرایط حاکم بر کشور نبینیم. همان‌طور که در جنگ کمبود مواد غذایی اختلال ایجاد می‌کند به همان اندازه هم حذف و کمبود کاغذ نیز در کشور اختلال ایجاد می‌کند.»

او ادامه داد: «این اختلال‌ها در ارز نیمایی شرایط خاص خود را در حوزه کاغذ پدید آورد و امیدواریم ثبات نسبی‌تری در ارز کاغذ داشته باشیم.»

کاغذ؛ کالایی استراتژیک 

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه کاغذ حتی در شرایط جنگ نیز به عنوان یک کالای استراتژیک به شمار می‌آید، گفت: «با این کالا می‌توانیم هویت و امنیت خود را حفظ کنیم.»

صالحی در ادامه گفت: «پس از تاکید مقام معظم رهبری بر ضرورت حل مشکلات کاغذ بعد از بازدید از نمایشگاه کتاب تهران و همچنین حضور آقایان جهانگیری و نهاوندیان در نمایشگاه، فرصتی فراهم شد تا از زاویه نشر، مسئولان عالی رتبه و اقتصادی کشور با موضوع کاغذ درگیر شوند و این امر منتهی به نامه مشترک وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و صمت در این زمینه شد. بر این اساس مقرر شد در حوزه کاغذ روزنامه و کتاب همان ارز ٤٢٠٠ تومان را حفظ کنیم. در این زمینه تلاش می‌کنیم دقت‌های قابل توجهی صورت بگیرد.»

وی افزود: «در ١٤ ماه گذشته ٣٩ هزار و ١١٨ تن کاغذ روزنامه ترخیص شده است. از این میزان ١٠ تا ١١ هزار تن در دوره تشکیل کارگروه کاغذ در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ٢٨ هزار تن قبل از تشکیل کارگروه در این وزارتخانه ترخیص شده است.»

صالحی گفت: «در کل سال ٩٧ تا تاریخ ١٥ / ٢ / ٩٨ مجموعاً ٢٥٩ هزار تن کاغذ در ٥ گروه روزنامه، چاپ و تحریر، رول، بالکی و LWC وارد شده است.»

وی در عین حال تصریح کرد: «در راستای شفاف سازی تمامی مصوبات کارگروه بعد از هر جلسه منتشر شده و در دسترس عمومی قرار گرفته است زیرا معتقدیم به هر میزان که شفافیت وجود داشته باشد سوءتفاهم‌ها کاهش می‌یابد.»

بازنگری در نظام واردات و توزیع کاغذ

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به اینکه در نظام واردات، تولید و توزیع کاغذ حوزه فرهنگ نیاز ضروری به بازنگری است، تاکید کرد با توجه به محدود شدن دامنه اختیارات این وزارتخانه حول کاغذ فرهنگی شامل کاغذ مطبوعات و نشر، ساختار کارگروه و وظایف معاونت‌های فرهنگی و مطبوعاتی بازتعریف می‌شود.

وی تصریح کرد: «برخورد با متخلفان و دلال‌های حوزه توزیع و واردات کاغذ به طور جدی در حال پیگیری است. به طور قطع با کسانی که بعد از تشکیل کارگروه ساماندهی کاغذ در این وزارتخانه کاغذ وارد کرده باشند ولی توزیع نکرده باشد و یا به قیمت توزیع نکرده باشند، برخورد می‌شود.»

صالحی با اشاره به شرایط حاکم امروز بر کشور تاکید کرد: «با درایت مقام معظم رهبری، همت رئیس جمهور و دولت و اهتمام مردم از این مسیر هم سربلند عبور می‌کنیم زیرا در این شرایط دشمن دندان طمع نسبت به کشورمان دارد و امیدوارم در حوزه مواد مورد نیاز مطبوعات کاغذی و سنتی نیز مسیری که در پیش گرفته ایم بخشی از دغدغه‌ها را کاهش دهد.»

وی در پایان با اشاره به انتخاب محمد خدادی به عنوان معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی گفت: «این حوزه از وزارتخانه نیاز به فردی آشنا به مسائل و دارای سبقه تعامل به مسئولان نظام و اهالی رسانه داشت. در پیگیری‌های صورت گرفته ایشان به این سمت منصوب شد.»

توجه به تعالی جامعه در بستر گردش اطلاعات و مفاهمه فرهنگی

در ابتدای این جلسه، محمد خدادی، معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هدف از برگزاری این نشست را تبادل نظر، بررسی مشکلات برای رسیدن به مفاهمه و ارتباط دوسویه عنوان کرد.

خدادی گفت: «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رسانه‌ها یک هدف را دنبال می‌کنند و آن حرکت به سمت تعالی در بستر گردش اطلاعات، مفاهمه فرهنگی، همفکری و همدلی بین آحاد جامعه در سرفصل‌های مختلف است.»

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی افزود: «این نشست فرصتی برای تبادل نظر درباره مسائل و مشکلات پیش روی رسانه‌های مکتوب به ویژه مشکلات حوزه کاغذ است.»

وی در عین حال تصریح کرد: «امیدوارم با اینگونه نشست‌ها و جلسات بخشی از دغدغه‌های اهالی رسانه که دغدغه ما نیز به شمار می‌آید کاهش یابد.»

در این نشست برخی از مدیران مسئول رسانه‌ها به ارائه نظرات، پیشنهادها و برخی مشکلات در حوزه‌های مختلف از جمله ارز کاغذ، زینک، آگهی‌های دولتی، مدیریت حوزه کاغذ و … پرداختند.

روحانی دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات را منصوب کرد

به گزارش خبرآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور رضا باقری اصل را به عنوان «دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات» منصوب کرد.

متن پیام حجت‌الاسلام حسن روحانی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای مهندس رضا باقری اصل

در اجرای بند«ب» ماده(4) قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مصوب 1382/9/19 مجلس شورای اسلامی و ماده (6) اساسنامه شورای عالی فناوری اطلاعات مصوب 1384/3/11 هیأت وزیران، با عنایت به تجربیات ارزنده جناب‌عالی و بنا به پیشنهاد وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات، به عنوان «دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات» منصوب می‌شوید.

امید است با اتکال به خداوند متعال و همکاری سایر اعضای محترم آن شورا و همچنین بهره‌گیری از آراء صاحبنظران و متخصصان ذیربط، بستر لازم جهت ارتقاء و توسعه هرچه بیشتر فناوری اطلاعات در کشور را فراهم آورید.

توفیق شما را در انجام وظایف محوله با رعایت اصول قانون‌مداری، اعتدال‌گرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید از خداوند متعال مسألت می‌نمایم.

حسن روحانی

رئیس جمهوری اسلامی ایران

عابدزاده: به تاج بابت حضور ویلموتس تبریک می‌گویم

احمدرضا عابدزاده درباره انتخاب مارک ویلموتس به عنوان سرمربی جدید تیم ملی عنوان کرد:من ویلموتس را از زمان حضورش در شالکه آلمان می شناختم. او آنجا برای خودش نامی دست و پا کرده بود و در کل شخصیت محبوبی بود.به هر حال حضور در فوتبال صنعتی آلمان و ماندگار شدن در بوندس لیگا خودش به صورت کلی موضوع مهمی است که نباید به سادگی از آن گذشت.

وی ادامه داد: فکر می کنم فدراسیون انتخاب خوبی انجام داد.ما پس از کی روش،به مربی نیاز داشتیم که در سطح جهانی نام شناخته شده ای باشد و در شرایطی که تحریم های ظالمانه و ناجوانمردانه ای علیه کشورمان وجود دارد،با اشتیاق به ایران بیاید. من شنیدم که ویلموتس گفته آن چیزی که از ایران دید با آن چه که شنیده بود ۱۸۰ درجه متفاوت است و از این بابت خیلی خوشحالم که یک مربی خارجی درباره کشورم اینطور اظهارنظر می کند. به هر حال باید پذیرفت محدودیت هایی در پرداخت مالی وجود دارد و در این شرایط جذب یک مربی بلژیکی که نام و آوازه بلندی در فوتبال اروپا دارد را به فال نیک می گیرم و به تاج و اتاق فکر فدراسیون بابت این انتخاب تبریک می گویم. امیدوارم با بهره بردن از تجارب مربوط به حضور دوران حضور کی روش بتوانیم نتایج بهتری بگیریم.

عابدزاده درباره انتخاب یحیی گل محمدی به عنوان سرمربی تیم ملی امید گفت: امیدوارم حسرت جامعه فوتبال درباره صعود به المپیک تمام شود. از نظر من یحیی بهترین گزینه برای هدایت تیم ملی امید بود و حالا همه مان امیدواریم این تیم راهی توکیو شود.

256 43

تیم ملی فوتبال و مقامات بالادستی؛ همه سرمربیان رییس جمهور!

عرفان حاج‌بابایی:به عقیده خیلی ها فوتبال در ایران خیلی وقت است که از کنترل نهاد مربوطه اش یعنی فدراسیون فوتبال خارج شده.روال طبیعی کار این است که مطابق قانون و اساسنامه فیفا، تنها متولی امر فوتبال در هر کشور فدراسیون فوتبال آن کشور باشد اما ظاهرا فوتبال در ایران خیلی وقت است که آغشته به سیاست شده و در خصوص تصمیمات کلان این ورزش،فقط فدراسیون فوتبال یا رییس و اعضای هیئت رییسه آن نیستند که تصمیم می گیرند و در واقع نظر مساعد خیلی های دیگر باید جلب شود.

نمونه بارز این مسئله هم در بحث انتخاب سرمربی تیم ملی طی سالیان اخیر بوده است. اتفاقی که بارها و بارها سمت و سوی سیاسی و فرافوتبالی پیدا کرده و اشخاصی بالاتر از فدراسیون فوتبال و حتی وزارت ورزش و در سابق سازمان تربیت بدنی، برای این رشته ورزشی مهم و پر طرفدار تصمیم گرفته اند.

این صحبت ها شاید زمانی صرفا گمانه زنی و حدسیات به حساب می آمد اما این اتفاق به قدری فراگیر و موثر است که دیگر مسئولان فدراسیون هم نمی توانند نسبت به آن سکوت کنند و دیگر به صورت علنی در مورد آن اظهار نظر می کنند. آخرین صحبت در این خصوص هم مربوط به علی کفاشیان رییس سابق فدراسیون فوتبال است که در جدید ترین مصاحبه خود،درباره علت بقای کارلوس کی روش روی نیمکت تیم ملی سخن گفته است.

کفاشیان می گوید:« ایشان(کی روش) در ادامه یک مقدار زیاده‌روی کرد و در مسائلی مانند بازی‌های دوستانه وارد شد. دعوا ایجاد شد و مقرر شد او برود. وزارت وقت نیز همین موضوع را گفت اما بالاتر از وزیر ورزش گفتند که او باید بماند. یک نیروی بالاتر از گودرزی ورود کرد. یک مربی وقتی از بالا حمایت شود، کنترلش سخت می‌شود. او لج می‌کرد و ما خیلی وقت‌ها تحمل می‌کردیم.»

به نظر می آید که منظور علی کفاشیان،افراد عالی رتبه دولت و احتمالا شخص رییس جمهور است که به علت رضایت مردم از عملکرد سرمربی تیم ملی،خواسته که او به کارش در ایران ادامه دهد و موضعی متفاوت از وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال اتخاذ کرد!

نکته جالب در مورد کی روش این است که گویا آمدن او به ایران هم با دخالت دولتی ها بوده است. محمد دادکان رییس اسبق فدراسیون فوتبال حدود سه سال پیش گفته بود کی روش را احمدی نژاد و دار و دسته اش به ایران آوردند. ادعایی که صحت و سقم آن چندان راستی آزمایی نشد.

با این حال آیا این قبیل اتفاقات و دخالت ها معطوف کارلوس کی روش بوده؟ پاسخ منفی است.

علی دایی قطعا هرگز بازی هشت فروردین 88 بین ایران و عربستان را از یاد نخواهد برد. شبی که او در ورزشگاه آزادی سرمربی تیم ملی ایران بود و در جدالی حیثیتی مقابل سبزپوشان صحرا تن به شکستی تلخ داد و دیگر فردای آن روز سرمربی تیم ملی نبود.

دایی روز 9 فروردین با اعلام علی کفاشیان،رییس وقت فدراسیون فوتبال از کار برکنار شد. برکناری ای که البته علی دایی بعدها اعلام کرد که فوتبالی نبوده و با دستور مستقیم محمود احمدی نژاد،رییس جمهور سابق صورت پذیرفته است.

داستان دایی و احمدی نژاد اما صرفا معطوف به فردای بازی ایران و عربستان و برکناری سرمربی تیم ملی از سمت خود نبوده است.

چندین سال پس از این اتفاق،بحث علی دایی و عادل فردوسی پور در برنامه 90 که دیگر جایی در صداوسیما ندارد، به ماجرای دایی و تیم ملی در آن زمان رسید. در آن برنامه فردوسی پور گفت همانی که شما را آورد،همان هم شما را از کار برکنار کرد!

دایی اما در پاسخ گفت:« شما قاطعانه می گویید محمود احمدی نژاد من را مربی تیم ملی کرد اما به هیچ وجه اینطور نبود. اما احمدی نژاد من را بعد از بازی با عربستان از تیم ملی برکنار کرد.شما می توانید این مورد را از علی آبادی بپرسید. اصلا می دانید دلیل برکناری من از تیم ملی چه بود؟ چون به علی دایی پیشنهاد دادند در ستاد انتخاباتی احمدی نژاد باش و من نرفتم و عین آب خوردن کنار گذاشته شدم. شما می گویید علی آبادی از یک نفر دستور گرفته است الان بیان می کنم در انتصاب من چنین چیزی نبود.»

دایی در حالی این صحبت ها را مطرح کرد که چند روز پیش از انتخابش به عنوان سرمربی تیم ملی گفته بود هرکس لابی قوی تری داشته باشد مربی تیم ملی خواهد شد. لابی ای که البته او بعد از انتخابش به عنوان سرمربی تیم ملی مدعی شد که آن را با خدا انجام داده است!

254 251

رویترز ادعا کرد: کاهش صادرات نفت خام ایران به ۵۰۰ هزار بشکه در روز

رویترز در این گزارش نوشته است: پس از سخت شدن تحریم های آمریکا علیه اصلی ترین منبع درآمد ایران، صادرات نفت خام این کشور در ماه می به ۵۰۰ هزار بشکه در روز یا حتی کمتر از آن کاهش یافته است.

 آمریکا پس از بیرون رفتن از قرارداد برجام، در نوامبر تحریم ها علیه ایران را دوباره وضع کرد. قرارداد برجام بین ایران و شش قدرت بزرگ دنیا بسته شده بود. هدف آمریکا از این کار صفر کردن خرید نفت از ایران است. واشنگتن در این ماه معافیت‌های خریداران نفت ایران را از تحریم‌ها لغو کرد.

 با این وجود ، ایران در ماه می تا حالا ۲۵۰ هزار تا ۵۰۰ هزار بشکه نفت صادر کرده است. موسسه ریفینیتیو آیکون صادرات نفت خام ایران را ۲۵۰ هزار بشکه در روز و صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران را حدود ۴۰۰ هزار بشکه در روز تخمین می زند.

 طبق منابع صنعتی، بیشتر این صادرات به آسیا بوده است. مشخص نیست چه کسی نفت ایران را می‌خرد و آیا این نفت به مصرف کنندگان می رسد یا برای ذخیره صادر می‌شود ولی منابع صنعتی  می گویند مقصد این صادرات اساساً هند و چین است. هیچ نفتی به اروپا یا ترکیه فرستاده نمی‌شود.

صادرات نفت ایران تا حالا تا بیش از نصف کاهش یافته است. ایران در آوریل کمتر از یک میلیون بشکه نفت در روز صادر کرد .این مقدار تقریبا کمتر از یک پنجم ۲.۵ میلیون بشکه ای است که در آوریل ۲۰۱۸ صادر شده بود، یعنی یک ماه قبل از بیرون رفتن ترامپ از قرارداد برجام.

 صادرات نفت ایران از زمان آغاز تحریم ها در نوامبر بسیار مبهم شده است. ایران دیگر ارقام تولید خود را به اوپک گزارش نمی دهد و اطلاعات دقیقی از مقدار صادرات ایران در دست نیست.

 یک منبع انرژی آشنا با سیاست نفت ایران گفت پیش بینی می شود صادرات نفت ایران تا ۷۰۰ هزار بشکه در روز یا حتی کمتر از ۵۰۰ هزار بشکه در روز کاهش یابد. ایران امیدوار است بتواند ۴۰۰ هزار تا ۶۰۰ هزار بشکه نفت در روز بفروشد.

 برخی تحلیلگران انتظار دارند صادرات ماه می از این هم کمتر باشد .سارا وخشوری از موسسه بین المللی مشاوره اس وی بی انرژی گفت انتظار دارد صادرات ایران بین ۲۰۰ هزار تا ۵۰۰ هزار بشکه در روز باشد.

 وی گفت:« ایران در حال حاضر ذخایر نفت و میعانات گازی زیادی در چین دارد بنابراین در ماه می انتظار ارسال محموله‌های نفتی زیادی را از ایران نداریم».

۴۱۲۲۶

برنج با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می‌شود / کمبود برنج نداریم

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از وزارت صنعت،‌معدن و تجارت، مدیر کل دفتر برنامه ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار با اعلام این مطلب افزود: طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار مقرر بود عرضه خرما با قیمتی ۱۰ تا ۱۵ درصد کمتر از بهای مصوب میادین میوه و تره‌بار عرضه شود و اقدامات لازم در این حوزه طبق اعلام مسئولان این حوزه صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه با هدف حمایت از سفره خانوار عرضه بسیاری از اقلام مهم و پرمصرف در میادین میوه و تره‌بار با قیمت‌هایی پایین‌تر از سطح شهر آغاز شده است، گفت: خوشبختانه مرغ در بازار بدون مشکل در حال توزیع است و کمبودی در این بخش وجود ندارد.

کلامی ادامه داد: بسیاری از کالاهای اساسی با نرخ های ترجیحی در میادین توزیع می شوند، به عنوان مثال برنج تولید داخل نیز در تخفیفات ماه مبارک رمضان در میادین عرضه می شود.

او در پاسخ به این سئوال که ارز مبنای واردات برنج آیا تغییر کرده است؟ یا خیر گفت: واردات برنج همچنان با ارز ۴۲۰۰ تومانی ادامه دارد و بررسی ها نشان می دهد تولید برنج در سال جاری بیش از سال گذشته خواهد بود .

وی در پاسخ به این سئوال که آیا کمبودی در بازار برنج وجود دارد یا خیر؟ تاکید کرد: بازار با کمبودی مواجه نیست، بررسی‌ها نشان می دهد سیل آسیبی به تولید برنج کشور نزده است از این رو دستگاه‌های نظارتی با کسانی که قصد آشفته کردن بازار برنج را دارند، برخورد لازم را خواهند کرد.

کلامی در توضیح این مطلب ادامه داد: نه تنها میزان ذخایر برنج کشور دو برابر سال گذشته است بلکه آمار موید رشد قابل توجه میزان واردات برنج در سال ۹۷ است.

وی در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: در راستای مدیریت تامین برنج کشور و با توجه به ضرورت جلوگیری از سوء‌استفاده برخی از اعمال ممنوعیت فصلی و از طرفی قابل نگهداری بودن کالایی مانند برنج در سال جاری، ممنوعیت فصلی واردات برنج لغو گردیده است.

کلامی در جواب پرسشی در خصوص اقدامات صورت گرفته برای توزیع کالاهای اساسی در ماه مبارک رمضان تاکید کرد: ستاد تنظیم بازار پیش از این با هدف تامین اقلام اساسی مورد نیاز خانوار پیش بینی هایی در خصوص برگزاری فروش فوق العاده کالا در سراسر کشور داشت.در این راستا ستاد تنظیم بازار در هر استان می تواند به فراخور نیاز برای برگزاری نمایشگاه ضیافت نیز تصمیماتی اتخاذ نماید و اقدامات لازم در این حوزه نیز صورت گرفته است.

۲۲۶۲۲۶

مقام قضایی: ارتباط توییت مهناز افشار با انگیزه قاتل همدانی ثابت نشده است

به بهانه این موضوع گفت‌وگویی را با دکتر جاویدنیا، سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور انجام داده‌ایم که در پی می‌خوانید.

• آقای دکتر! برخی از کاربران فضای مجازی گفته اند که انگیزه قاتل برای شهادت طلبه همدانی هیچ ارتباطی به موضوع مطرح شده درباره مسئله صیغه دختران ایرانی نداشته است. آیا قوه قضائیه در این خصوص ادله و شواهد خاصی به دست آورده است؟

این شخص از دوستان یکی از اراذل مشهور تهران و همدان بود و از یکی دوماه پیش هم حکم جلب وی توسط دادستانی تهران صادر شده بود. وی در فضای مجازی ایجاد رعب و وحشت می‌کرد و البته پس از آن جنایت، غوغاهایی نسبت به آن موضوع ایجاد شد و افراد خاصی را وارد کردند که انگیزه ای برای قاتل مطرح کنند، در حالی که این‌ها خودشان معلول این فضا هستند و نباید این جنجال‌ها سبب انحراف نگاه ما از اصل ماجرا که همان رها بودن فضای مجازی است، شود. ما باید بستر فضای مجازی را پاک کنیم و نباید غافل شویم که دلیل اصلی این ماجرا چیست.

ما مشخصاً علت بخش زیادی از ناهنجاری‌هایی که در فضای مجازی وجود دارد و عدم ساماندهی شبکه‌های اجتماعی را ناشی از اجرای سند ۲۰۳۰ توسط وزارت ارتباطات می‌دانیم؛ چون در این سند بر ارتباطات آزاد و بدون مرز تأکید شده است و متأسفانه شاهد آن هستیم برخی به دنبال اجرای بخش ارتباطات این سند در فضای مجازی هستند که همان ارتباطات آزاد و بدون مرز است.   البته این را باید بگویم که هیچ کس هم نافی دسترسی آزاد به جریان آزاد اطلاعات نیست، اما سخن ما این است که مرز این آزادی تا کجاست؟

اگر این آزادی مطلق وجود خارجی دارد چرا خود کشورهای غربی یکی یکی دارند قوانین و مقررات محدود کننده برای این شبکه‌های اجتماعی می‌گذارند؟ چرا غربی‌ها مدیران شبکه‌های اجتماعی خودشان را مکلف می‌کنند که بسیاری از مطالب و تولیدات موجود در این فضا را حذف  کنند یا آن‌ها را رأساً مدیریت کنند؟

برخی از ما متأسفانه از خود غربی‌ها در اجرای آزادی‌های بدون کنترل هم آزاداندیش‌تر شده‌ایم و اجازه می‌دهیم به بهانه آزادی بیان و موضوعاتی مثل آن، عده‌ای در داخل کشور هرکاری خواستند بکنند و به فرموده مقام معظم رهبری سربازانی برای آمریکا و انگلیس تربیت شود.

• شما نگران ماجرای همدان به دلیل آزادی بیش از اندازه در فضای مجازی و حتی میل برای اجرای سند ۲۰۳۰ در این محیط نیستید؟

در واقع ما در فضای مجازی کشور اجرای سند ۲۰۳۰ را می‌بینیم و نتایج آن هم مشخص است که در نهایت منجر به پرورش سربازانی برای منافقان و آمریکایی‌ها و حتی تروریست‌هایی مثل گروه داعش شده است.

نمونه این اتفاق هم همان فردی بود که در این فضا رشد کرد و سبب کشته شدن طلبه همدانی شد. یا عده دیگری از همین سربازان هم در اهواز موجب به خاک و خون کشیدن عده دیگری از هموطنانمان شدند. این نشان دهنده رها بودن فضای مجازی است.

• آقای دکتر! آیا هیچ سندی وجود دارد که اقدام قاتل همدانی با فضا سازی مهناز افشار و کذب منتشر شده در خصوص صیغه شدن دختران ایرانی باشد؟

قضاوت کردن در این خصوص بسیار سخت است. اینکه ما شخصی را به معاونت در قتل از طریق تحریک قاتل، متهم کنیم، کار قضایی است و باید روند رسیدگی به آن انجام شود.

• کلیپی هم توسط یکی از دوستان قاتل منتشر شده که قتل را به دلیل این مسئله دانسته و گفته قاتل به خاطر غیرت دختران ایرانی این کار را انجام داده است.

این یک ادعا است که اثبات نشده، ضمن اینکه این کلیپ هم خیلی شفاف به این موضوع نمی پردازد و همچنین خود این مسئله ممکن است بازی و فضاسازی باشد که بیگانگان بخواهند برای ما انجام دهند؛ بنابراین سوای مسائل سیاسی و اینکه هر کس در هرجایگاهی باید پاسخگوی رفتار و گفتارخود باشد، ولی اینکه ما یک جوی را ایجاد کرده و برای دستگاه قضایی پیش داوری کنیم، کار درستی نیست. این خلاف عدالت است و نباید ما تسلیم این فضاسازی شویم بویژه که نشانه‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد این فضاسازی به این دلیل بوده که اصل ماجرا زیر سؤال برود.

باید دقت کنیم که بیگانگان در بعضی موارد سوءاستفاده‌هایی می‌کنند که اصل ماجرا و اصل علت نادیده گرفته شود. موضوع این است که در خصوص اتفاق همدان مشخص است که باید روی فضای مجازی کنترل بیشتری انجام شود و کار نباید این‌گونه رها شود.

• اکنون خانواده ها خیلی نگران فرزندانشان هستند. ولنگاری در این فضا موج می‌زند و عملاً امکان کنترل آن وجود ندارد و هر کس هرکاری که مایل باشد انجام می‌دهد. کالاهای ممنوعه به فروش می‌رسد، اراذل تبلیغات می‌کنند، بعضاً تروریست‌ها ارتباطات خود را انجام می‌دهند و چون سرورهای این شبکه‌های مجازی در داخل نیست و طرف خارجی هم حاضر به رعایت قوانین ما و حتی قوانین خودش برای ما نیست، دست ما برای اقدام بسته است. آیا قرار نیست اتفاق جدی رخ دهد؟

ببینید؛ این تصمیم‌گیری قطعاً خواهد شد، ولی یک بخش مهم این تصمیم برای اینکه عملیاتی شود، نیازمند همراهی رسانه هاست. وقایعی که اتفاق افتاده باید به صورت شفاف اطلاع رسانی شود و رسانه ها به عنوان یک مطالبه قانونی دنبال کنند.

ان‌شاءالله در جلسات قوه قضائیه هم در این مسئله تصمیمات خوبی گرفته خواهد شد، فقط به گونه‌ای نباید باشد که برخی‌ها روند کار قانونی و کسب و کار عده‌ای از مردم را که می‌توانند در شبکه‌های داخلی هم فعال شوند، به گروگان بگیرند و مانع از اعمال تصمیمات شوند.

مقام معظم رهبری در اظهارات چندوقت اخیر خود تأکید کردند که دشمن آرایش جنگی گرفته و ما در فضای مجازی زیر بمباران دشمن هستیم. ایشان تعبیر زیبای عملیات شیمیایی را به کار بردند و از آن به عنوان قتلگاه جوانان یاد کردند. این موارد باید حساسیت ما را بیش از پیش کند و سبب یک سری اقدامات جدی از سوی همه ما شود، وگرنه با روند کنونی همان طور که تاکنون لطمات جدی اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی را تحمل کرده‌ایم در آینده نیز این لطمات چه بسا بیشتر هم بشود.

شما فقط نگاهی به لطمه‌های اقتصادی وارد شده بر مردم در ماه‌های اخیر بیندازید. چه کلاهبرداری‌هایی که انجام شد. حتی نشریه فارین پالیسی در گزارشی علت جدی سقوط ارزش پول کشور و افزایش نگرانی مردم و خرید ارز را کانال‌های تلگرامی عنوان کرد.

راجع به خودرو و مسکن هم دیدیدم که منشأ اصلی آن‌ها در گروه‌های اجتماعی خارجی بود. واقعاً در این خصوص باید فکری جدی کرد؛ چرا که حتی برخی کمبودها و خریدهای ناگهانی مردم هم به علت فضاسازی در این فضاست.

روزانه درآمد بی حسابی در کشور ما بدون پرداخت مالیات یا کارآفرینی مفید در این فضا به جیب عده‌ای خاص می‌رود و کسی نمی تواند آن ها را پیگیری کند. از همه بدتر موضوع ارز دیجیتال گرام است که اگر وارد سیستم داخلی کشور شود، عملاً یک اقدام تروریستی اقتصادی اتفاق خواهد افتاد؛ چون کنترل دولت بر گردش پول از بین می‌رود.

۴۱۲۳۸

دین ادب آموز و دینداران ادب گریز/ نظر امام خمینی درباره اقرار گرفتن با توهین و فحش در مقام نهی از منکر

حجت الاسلام والمسلمین محمد سروش محلاتی در نهمین جلسه سخنرانی خود در ماه مبارک رمضان با موضوع ادب در فرهنگ اسلامی(دین ادب آموز؛ دینداران ادب گریز) در مسجد حظیره یزد به مساله کاربرد بی‌ادبی در نزد دینداران اشاره کرد و بیان داشت: مساله بی ادبی در بخش ها و قسمت های مختلف رفتار ما انسان ها نهادینه شده است البته بی اعتنایی به ادب دوگونه است؛ گاه در عرف عام رفتار خلاف ادب متعارف و عادی می شود و گاهی از اوقات، بخصوص دینداران رفتارهای خلاف ادب را به عنوان دین و باانگیزه دینی انجام می دهند.

او تصریح کرد: انسان متدین کار خلاف ادب انجام می دهد و آن را به عنوان یک وظیفه دینی تلقی می کند درواقع برداشت او این است که دین از او خواسته است رفتار خلاف ادب داشته باشد.

استاد حوزه علمیه قم به مساله تولّی و تبرّی در این بخش اشاره کرد و افزود: چون برائت و تبری جستن از دشمنان پیامبر و خدا جزو اصول معارف تشیع است، برخی این تبرّی جستن را توسعه داده و به کارهای خلاف ادب و اخلاق و سخنان بی ادبانه تعمیم می دهند؛ شاید بهانه آنها هم این است که ما در مقام تبری جستن مجاز هستیم از لعن استفاده کنیم و لذا اگر لعن جایز است، بنابراین دشنام دادن و فحاشی کردن هم جایز است. اما آیا واقعا همینگونه است؟

او به استفتاء یکی از مراجع معظم تقلید در این خصوص اشاره کرد و گفت: ایشان در پاسخ به سئوالی با این عنوان که آیا فحش دادن به دشمنان دین جایز است البته در مکانی که محل تقیّه نیست یا انسان تنهاست؟ گفتند: «لعن مومن حرام است اما فحش و گفتاری که ذکر آن قبیح است مطلقا جایز نیست، والله العالم». اینجا علمای ما بین لعن و فحش تفکیک کردند یعنی گفته اند ممکن است لعن کسی جایز باشد اما فحش و ناسزا نسبت به او حرام باشد. تفاوتش در این است که لعن نسبت به برخی افراد حتی مسلمان ممکن است تجویز داده باشد اما فحاشی و ناسزاگویی نسبت به هیچ کس تجویز نشده است.

سروش محلاتی ادامه داد: این مرجع تقلید در واقع اینطور پاسخ می دهد که« بهانه را نباید لعن قرار داد، لعن در قلمروی خود تجویز شده است، حتی کسی که مورد لعن است نباید مورد دشنام و فحاشی قرار گیرد». این کارکردی است که متاسفانه دشنام در زندگی دینی ما پیدا کرده و برخی افراد متشرع و متدین گمان می کنند، فحاشی کردن در اینجا برای آنان اجر و پاداش دارد.

او به کارکرد دوم دشنام و ناسزاگویی در زندگی دینی اشاره کرد و گفت: ما در مقابل افرادی که مرتکب گناه و معصیت می شوند به دشنام گویی و فحاشی کردن پناه می بریم؛ چون شخص گناهکار است و می خواهیم جلوی معصیت را بگیریم از الفاظ زشت استفاده می کنیم. به عنوان مثال به فرد روزه خوار در ملا عام برخورد می کنیم ناراحت می شویم و در مقام نهی از منکر شروع به فحاشی کردن می کنیم. آیا در مقام نهی از منکر به کاربردن الفاظ زشت و قبیح جایز است؟

استاد حوزه علمیه قم به فتوای امام خمینی(ره) در این زمینه اشاره و بیان کرد: ایشان می فرماید: «جایز نیست برای جلوگیری از معصیت، ارتکاب معصیت با استفاده از فحش و دروغ و اهانت». مگر می شود با گناه جلوی گناه را گرفت؟ مگر با نجاست، می شود نجاست را از بین برد؟

او ادامه داد: این رفتارهایی که تحت عنوان نهی از منکر صورت می گیرد، حال چه افراد یا سازمانها و نهادها، از نظر فقه اسلامی درست نیست و به این وسیله نه تنها منکر از بین نمی رود و جلوی منکر را نمی شود گرفت بلکه بر منکر هم افزوده می شود لذا حضرت امام در تحریرالوسیله فرمودند:« مبادا برای نهی از منکر از کار منکر و حرام استفاده شود مانند دشنام دادن، اهانت کردن و فحاشی کردن». انسان مسلمان برای نهی از منکر باید از کاری که مجاز است، استفاده کند.

سروش محلاتی به کارکرد سوم بی ادبی در بین دینداران اشاره کرد و افزود: ما گمان می کنیم می توانیم با رفتار خلاف ادب خود در کار تربیت موفق شویم لذا گاهی اوقات به فرزند و عیال خود بی ادبی می کنیم به گمان آنکه آنها را تربیت کنیم یا گاهی اوقات در مدرسه، معلم به قصد اینکه دانش آموز را تربیت کند در برابر کار خلاف او از الفاظ خلاف ادب استفاده می کند. آیا فحاشی و بدگویی کردن، یک روش تربیتی است؟ آیا اسلام به ما اجازه داده به عنوان تربیت از روش های خلاف ادب استفاده کنیم؟

او به کلام امام علی(ع) در این زمینه اشاره کرد و افزود: ایشان می فرماید:«تربیت راه و روش خاصی دارد، انسان را می خواهی تربیت کنی یا حیوان؟ راه ساختن و تربیت کردن انسان، ادب است. زدن برای چهارپایان است».

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به جلد پنجم کتاب استفتائات امام خمینی گفت: بخشی از این کتاب به مساله فحش دادن اختصاص یافته و یکی از سئوالاتی که مطرح شده این است که آیا فحش دادن در اسلام جایز است؟ حتی در شوخی. امام پاسخ دادند: جایز نیست.

او ادامه داد: سئوال دوم این است که آیا ما می توانیم در برخی اوقات که فحش دادن به دیگری باعث تحول روحی و اثر تربیت اسلامی در دیگران می شود، جایز است؟ امام فرمودند: فحش حرام است و فرقی در بین نیست.

سروش محلاتی اضافه کرد: سئوال سوم این است که آیا در زندگی حضرات معصومین و اولیاء الله دیده می شود فحش داده و آن را وسیله تربیتی برای هدایت و انسان سازی مطرح کرده باشند؟ همچنین در سئوال دیگری از امام خمینی پرسیدند که آیا قرآن برای تکان دادن و هدایت انسان، فحش را مطرح کرده است؟ امام فرمودند: چنین چیزی نیست و فحش وسیله هدایت و تربیت نمی شود.

او تصریح کرد: این یکی از اشتباهاتی است که متاسفانه در بین ما اتفاق افتاده و اینگونه پرورش پیدا کردیم و فکر می کنیم با بکاربردن روش های غیرمودبانه می توان افراد را تربیت کرد.

استاد حوزه علمیه قم بیان داشت: ما باید به متن اسلام برگردیم و روشها و شیوه هایی که اسلام بیان کرده است بکار بگیریم.

او به کارکرد چهارم بی ادبی در بین دینداران اشاره کرد و گفت: یکی از مسائل مهم در این زمینه این است که گاهی اوقات وقتی فردی به عنوان متهم دستگیر می شود، از ابتدا تا انتهای مراحل رسیدگی، الفاظ رکیک نسبت به متهم و مجرم بکار برده می شود. آیا ما مجاز هستیم فحش و ناسزا نسبت به او به کار ببریم؟

سروش محلاتی بیان داشت: فقهای مسلمان گفته اند نسبت به مجرم و متهم کوچکترین اهانت و جسارتی نباید کرد. در سخنان حضرت امام است که ایشان زمانی به ماموران کمیته سفارش می کردند اگر یک نفر قتل عام کرده و همه را بکشد، انفجاری بوجود آورد در اسلام است که باید او را قصاص کرد اما بیش از این، کسی حقی نسبت به او ندارد. یک فحش حق ندارند به او بدهند، یک سیلی حق ندارند به او بزنند.

او گفت: اسلام به ما فرموده است اگر دیدید شخصی تحت فشار قرار گرفته و بر اثر این فشار، اقرار به گناه و جرم می کند، این اقرار فایده ندارد و نمی توان بر این اساس، او را مجازات کرد. مقصود از فشار این است که اگر کسی را هنگام بازجویی برهنه کنند تا اقرار کند یا در محکمه او را تهدید کنند یا کسی را در بازجویی و دادگاه فحش دهند یا کسی را سیلی بزنند که او اقرار کند، این اقرار فایده ندارد.

استاد حوزه علمیه قم با اشاره به روایتی از امیرالمومنین گفت: اگر کسی به گناه بزرگی که حد دارد اقرار کند اما در شرایطی که لباس او را گرفته و زندان کنند و او را بترسانند، نمی توان حد را بر این فرد جاری کرد. لذا یکی از فشارهایی که می تواند اقرار را از اعتبار ساقط کند، فحش دادن است.

او به روایت دیگری در این زمینه اشاره کرد و افزود: در زمان خلیفه دوم، زن بارداری را نزد خلیفه دوم آوردند، او اقرار به روابط نامشروع کرد و خلیفه دستور داد حدّ را بر او جاری کنند. امیرالمومنین اطلاع یافت. به خلیفه دوم فرمود: این شخص اولا حامله است، تو می خواهی حدّ را بر مادر اجرا کنی، فرزند او چه گناهی کرده است؟ سپس فرمود: اقراری که از این خانم گرفتی در چه شرایطی بوده است؟ آزادانه و بااختیار خود اقرار کرده است؟ خلیفه گفت: او را ترساندیم و مجبور به اقرار شد. حضرت فرمود: این اقرار اثر و اعتباری ندارد. لذا با نظر امیرالمومنین(ع) این زن آزاد شد. اینجا بود که خلیفه دوم گفت: هیهات که مادری همچون علی بن ابیطالب بتواند به دنیا آورد.

سروش محلاتی یادآور شد: اینها نگذاشتند علی(ع) خلیفه شود اما از فکر و دانش علی بن ابیطالب برای حل مشکلات خود استفاده می کردند، بعد هم شجاعت داشتند که بگویند علی چگونه به آنها کمک می کند. اینجا بود که خلیفه گفت: اگر علی نبود، خلیفه هلاک می شد.

/6262