چند صد هزار بی خانمان در آلمان پرسه می‌زنند؟

بر اساس آماری که انجمن فدرال برای کمک به مردم بی‌خانمان در روز سه‌شنبه منتشر کرده، حدود ۶۵۰ هزار نفر در آلمان هستند که منزل و سرپناه دائمی ندارند.

به گزارش دویچه‌وله، گزارش جدید انجمن فدرال هشدار داده است که با توجه به سیستم کنونی در آلمان،‌رهایی از اپیدمی «فقر شدید» در آلمان تقریبا غیرممکن است و برای رهایی از بحران بی خانمان‌ها در این کشور اروپایی، دولت سالانه باید دست کم ۱۵۰ هزار واحد جدید بسازد.

«ورنا روزنکه» مدیر انجمن فدرال برای کمک به مردم بی‌خانمان آلمان در گزارش خود درباره «فقر شدید» در آلمان به نکات قابل توجهی اشاره کرده است.

در این گزارش آمده است که اغلب افراد بی‌خانمان در سرپناه‌های اضطراری ساکن بوده و حدود ۴۸ هزار نفر نیز در خیابان‌ها زندگی می‌کنند. همچنین سه چهارم بی خانمان‌ها در سراسر آلمان را مردان تشکیل می‌دهند که اغلب نیز مجرد هستند.

بر اساس این گزارش، ۲۲ هزار کودک بی سرپناه در آلمان هستند و ۳۷۵ هزار نفر از پناهجویان نیز در سرپناه‌های موقتی به سر می‌برند.

مدیر انجمن فدرال برای کمک به مردم بی‌خانمان آلمان معتقد است که منازل کافی در این کشور ساخته نشده و گفت که هر سال به ۸۰ تا ۱۰۰ هزار واحد مسکونی جدید نیاز است و آلمان هم اکنون با کمبود ۲ میلیون واحد مسکونی مواجه است.

۲۳۲۳۱

آزادی یک عضو بازداشت شده شورای شهر به اتهام رشوه‌خواری و بازگشتش به کار

حسن جهانشاهلو گفت: عضو شورای شهر فردیس حدود ۴ ماه پیش به اتهام رشوه بازداشت شد که روند رسیدگی به پرونده وی ادامه داد. 

وی بیان داشت: این عضو شورا به دلیل صدور حکم قضایی از چهار ماه پیش اجازه حضور در صحن شورای شهر را نداشت .

وی اضافه کرد: این عضو شورا تا تعیین تکلیف پرونده قضایی در صحن شورا حضور خواهد یافت.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان فردیس گفت: تصمیمات قضایی در این خصوص متعاقبا اعلام خواهد شد. شورای اسلامی شهر فردیس ۹ عضو دارد شورای اسلامی شهر فردیس سال ۹۶ از شهرداری کلانشهر کرج جدا و به عنوان شورا و شهرداری مستقل شکل گرفت. شهر فردیس ۴۱۰ هزار نفر جمعیت دارد  

۲۳۲۳۱

بیت‌کوین چطور «نقد» می شود؟

در گذشته استخراج بیت‌کوین با کامپیوتر معمولی انجام می‌شد و پس از آن با کارت گرافیک. اما هم اکنون دیگر با این سیستم‌ها استخراج مقرون به‌صرفه نیست و دستگاه‌های مخصوص این کار که ماینر یا ASIC خوانده می‌شوند، عملیات استخراج را انجام می‌دهند.

در واقع ماینر یک کامپیوتر خیلی ساده است که می‌تواند میلیون‌ها عدد را در ثانیه حدس بزند. در عملیات استخراج، ماینرهایی که قدرت کمتری دارند، شانس بسیار کمتری هم برای موفق شدن دارند. یعنی ممکن است یک ماینر و حتی چند ماینر که قدرت کمی دارند هیچ‌وقت به پاداش نرسند!

برای رفع این مشکل هزاران ماینر از سرتاسر جهان قدرت خود را در یک مرکز به اشتراک می‌گذارند تا شانس بیشتری برای به‌دست آوردن پاداش داشته باشند و در نهایت پاداش در میان همه با توجه به قدرتشان تقسیم می‌شود. اصطلاحا به این مراکز، استخر استخراج می‌گویند.

اما یکی از مباحث مورد پرسش این است که پس از استخراج بیت‌کوین که یک ارز مجازی است، چطور می‌توان آن را به پول حقیقی تبدیل کرد؟

این فرد درباره‌ این فرآیند، با تشریح استفاده از کیف پول مجازی برای این کار، توضیح می‌دهد: بیت‌کوین همانند سایر ارزهای رسمی نیازمند یک شماره حساب است که اصطلاحا به آن کیف پول می‌گویند و قابل انتقال و تبدیل است. در بیت‌کوین فقط آدرس کیف پول فرستنده و گیرنده و مقدار تراکنش ضروری است اما با وجود این، بیشتر صرافی‌ها برای جلوگیری از عملیات مجرمانه، برخی اطلاعات هویتی شخص را دریافت می‌کنند. در یک کلام بیت‌کوین همانند پولی است که در حساب بانکی شما وجود دارد و در صورت نیاز با موبایل یا اینترنت انتقال می‌یابد و از اعتبار حساب شما کم و به طرف مقابل اضافه می‌شود.

در حال حاضر  ارزش بیت‌کوین  متغیر است و تبدیل آن به دلار که این روزها در کشور نوسان دارد هم، آگاهی از میزان ارزش آن را بیش‌تر در ابهام قرار می‌دهد. با وجود این، هنوز هم افراد زیادی هستند که می‌خواهند وارد عرصه‌ی استخراج شوند و آینده‌ی خود را در دستان ارزهای مجازی می‌دانند. زمانی که از این استخراج‌کننده می‌خواهم درباره‌ی مزایایی که ارزهای دیجیتال دارند، توضیح دهد، پاسخ می‌دهد: در بیت‌کوین انتقال به‌صورت تقریبا رایگان و بدون حد و مرز انجام می‌شود، علاوه بر آن بیت‌کوین قابل تحریم، توقیف و مصادره نیست. از همه مهم‌تر سالانه بسیاری از افراد جهان بر اثر تحریم‌های ناجوانمردانه دولت‌ها می‌میرند، اما بیت‌کوین این قدرت را از آن‌ها می‌گیرد و دست حکومت‌ها را از دخالت در آن کوتاه می‌کند.

در حال حاضر در جهان صرافی‌های بسیاری با ارزهای دیجیتال کار می‌کنند. حتی در ایران نیز صرافی‌های آنلاین و حتی سنتی برای تبدیل بیت‌کوین وجود دارد و می‌توان با انتقال بیت‌کوین به کیف پول دوست خود، معادل آن را ریال یا حتی کالا گرفت.

23231

واکنش سازمان ملل به جنایات داعش: همچنان مردم را قتل‌عام می‌کنند

مارک لوکاک روز سه شنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع بررسی شرایط انسانی در سوریه برگزار شد، افزود: بیش از 90 روز بمباران و گلوله باران توسط دولت سوریه و فدراسیون روسیه ، خسارت هایی را در منطقه به اصطلاح کاهش تنش ادلب ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: در تاریخ 26 ژوئیه ، دفتر کمیساریای عالی حقوق بشر حداقل 450 غیرنظامی را که از اواخر آوریل کشته شده اند، از جمله بیش از 100 نفر در دو هفته گذشته، شناسایی کرد. ما شاهد گزارش های مداوم از حملات مرگبار به غیرنظامیان هستیم.

معاون دبیرکل سازمان ملل متحد اضافه کرد: صدها نفر دیگر زخمی و بیش از 440 هزار نفر آواره شده اند. ده ها غیرنظامی نیز به دلیل گلوله باران توسط گروه تروریستی هیات تحریر الشام و گروه های مسلح غیر دولتی مرتبط با آنها کشته یا زخمی شده اند..

لوکاک با اشاره به اینکه اطلاعاتی درباره حضور غیرنظامیان در برخی اماکن خدمات شهری همچون بیمارستان ها در اختیار دولت سوریه و روسیه گذاشته شده است، اظهار کرد: سوال مهم اینجا است که آیا این اطلاعات برای محافظت از تاسیسات غیر نظامی استفاده شده است یا از آن برای حمله به آنها بهره برده اند.

وی افزود: من از روسیه خواسته ام تا توضیح دهد از اطلاعاتی که به آنها ارائه شده است چه استفاده ای کرده اند؟ همچنان امیدوارم توضیحات بیشتری دریافت کنم. همچنین نکاتی را برای توجه به 6 حمله مختلفی که در شمال غربی سوریه در سال 2019 به تحرکات یا اماکن امن انجام شده است، ارسال کردیم.

معاون دبیرکل سازمان ملل متحد ادامه داد: در حالی که یک پاسخ رسمی از ترکیه دریافت کردیم، هنوز پاسخی از فدراسیون روسیه به ما نرسیده است.

لوکاک به نامه دولت سوریه هم اشاره کرد که آمده است 119 بیمارستان در ادلب وجود دارد که به تصرف تروریست ها درآمده است و از آنها به عنوان بیمارستان استفاده نمی شود؛ از این رو نمی توان آنها را بیمارستان، مراکز درمانی یا حتی موضوعات غیرنظامی درنظر گرفت.

وی خاطرنشان کرد: همانطور که می دانید تاسیسات درمانی و حمل و نقل تحت حمایت خاص قوانین بین المللی بشردوستانه قرار دارند و لازم است گام هایی برای حمایت از آنها حتی اگر برای مقاصد نظامی استفاده شوند، برداشته شود.

معاون دبیرکل سازمان ملل متحد درباره منابع اطلاعاتی خود هم اظهار کرد: ما از فرایندهای بی طرف و مستقل و کمیسیون حمایت از تحقیقات در خشونت های بالقوه استعلام می کنیم. مساله فقط این است که آیا آنهایی که به ما اطلاعات حساس می دهند موافقت کنند که آنها را منتقل کنیم.

لوکاک در بخش دیگری از اظهارات خود به مساله ارسال کمک های اولیه زندگی به سوریه هم اشاره کرد و گفت: بین ماه ژانویه و مه سال 2019، بیش از 6 میلیون نفر در سوریه از کمک های انسان دوستانه بهره مند شده اند. تقریبا هر ماه بیش از 2.9 میلیون نفر به این کمک ها دسترسی یافته اند.

وی افزود: طرح پاسخ انسانی به نیازهای اولیه توجه دارد که 85 درصد به مناطقی ارسال شده است که به شدت نیازمند آن بوده اند. همچنین در مناطقی که شدت نیاز آنها کمتر بوده است، فعالیت های واکسیناسیون و غربالگری تغذیه انجام شده است.

معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور انسان دوستانه و کمک های اضطراری ادامه داد: برخی گزارش های اخیر ادعا کرده اند که کمک های بشردوستانه سازمان ملل فقط به مناطقی که تحت کنترل دولت نیستند، می رسد. این صحت ندارد. در حقیقت ، بیشتر کسانی که کمک سازمان ملل به آنها رسیده است، در مناطق تحت کنترل دولت سوریه هستند.

لوکاک همچنین خطاب به اعضای شورای امنیت گفت: شما می دانید چه اتفاقی افتاده است و در مدت 90 روز گذشته کاری انجام نداده اید. آیا باز هم می خواهید شانه هایتان را بالا بیندازید یا قصد دارید صدای کودکان ادلب را بشنوید و درباره آن کاری کنید؟

راهکار جالب یک مدیر دولتی برای نرخ مرغ: نخرید خودش ارزان می‌شود!

موسی ممبینی روز سه شنبه در حاشیه شورای اداری شهرستان رامهرمز با بیان اینکه این شهرستان بعد از دزفول به عنوان قطب تولید مرغ در استان مطرح است، گفت: اجازه نمی دهیم عنان کار در دستان عده ای سودجو قرار بگیرد تا با ایجاد نوسانات مخرب قیمتی، بیش از این سبد خانوار مردم را تحت تاثیر قرار بدهند.

وی با اشاره به اینکه کشتارگاه های مرغ در سطح شهرستان رامهرمز دارای واحدهای صنفی و مغازه نیز هستند، گفت: برخی از آنها از این طریق سعی در تاثیر گذاری بر قیمت ها دارند که این امر حتما با برخورد مردم همراه خواهد بود.  

مافیای مرغ حتما با همکاری مردم زمین گیر می شود

نماینده عالی دولت در رامهرمز  خاطرنشان کرد: اینکه مردم شهرستان چند روز مرغ کمتری مصرف کنند، مشکلی را ایجاد نمی کند اما اینکه این محصول پروتئینی چند روز بیشتر در انبار کشتارگاه ها بماند باعث ضرر و زیان مافیای مرغ می شود.

وی ادامه داد: شگردهای برخی کشتارگاه ها برای افزایش قیمت باعث ایجاد موجی از نفوذ مافیای مرغ در بازار شده که به قطع با همکاری مردم زمینگیر خواهند شد.

ممبینی با اشاره به اینکه برنامه ریزی های لازم برای جلوگیری از اخلال در بازار مرغ از سوی شورای تامین شهرستان در دستور کار قرار گرفته است، گفت: مافیای مرغ در رامهرمز باید توجه داشته باشد و قبل از اینکه مردم وارد عمل شوند، دست از گرانفروشی بردارند.

رئیس شورای تامین شهرستان رامهرمز یادآور شد: جزییات بیشتر در خصوص اقدامات برای تحریم خرید مرغ، در آینده با مردم در میان گذاشته خواهد شد.

بر اساس این گزارش، مانور نظارت بر قیمت مرغ کشتار روز عرضه شده در بازار خوزستان از پنجم مرداد با همکاری دستگاه های عضو تنظیم بازار در این استان آغاز شده و تا امروز ادامه داشت.

قیمت هر کیلو گرم مرغ کشتار روز برای مصرف کننده بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار خوزستان ۱۲۹ هزار ریال، و قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده در محل درب مرغداری ۸۵ هزار و ۵۰۰ ریال، و درب کشتارگاه ۱۲۰ هزار ریال مصوب شده است.

هم اکنون مرغ کشتار روز در بازار شهرستان رامهرمز هر کیلوگرم حدود ۱۵۰ هزار ریال به فروش می رسد.

عملیات پنجه ؛ حمله هوائی ارتش ترکیه در عراق

 به نقل از آناتولی، وزارت دفاع ترکیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که در جریان عملیات «پنجه- ۲» امروز نیروهای مسلح این کشور علیه پ‌ک‌ک در شمال عراق، ۴ تروریست از پای درآمده‌اند.

وزارت دفاع ترکیه در این بیانیه اعلام کرد: در ادامه عملیات پنجه -۲ در منطقه کوهستانی گارای واقع در شمال عراق، ۴ تروریست دیگر نیز از پای درآمدند.

گفتنی است این عملیات بعد از ظهر روز دوشنبه ۲۷ می و به بهانه نابودی مواضع پ ک ک در منطقه خاکورک واقع در شمال عراق آغاز شد و همچنان ادامه دارد.

این در حالیست که وزارت خارجه عراق چندی پیش از احضار «فاتح یلدز» سفیر ترکیه در بغداد در اعتراض به نقض مکرر حریم هوایی عراق از سوی آنکارا خبر داد.وزارت امور خارجه عراق در بیانیه‌ای اعلام کرد که سفیر ترکیه در بغداد را فرا خوانده و مراتب اعتراض خود نسبت به نقض مکرر حریم هوایی عراق توسط ترکیه را تسلیم وی نموده است.

گفتنی است، وزارت دفاع ترکیه چندی پیش در بیانیه ای اعلام کرده بود که عملیات جدیدی با عنوان «پنجه -۲» برای مبارزه با گروه‌های تروریستی در شمال عراق آغاز شده است.

در این بیانیه همچنین آمده بود: عملیات «پنجه -۲» ارتش ترکیه با پشتیبانی نیروی هوایی، بالگردها و پهپادهای کشورمان طبق برنامه در شمال عراق ادامه دارد. نیروهای ترکیه در چارچوب این عملیات مقابله با عناصر گروه تروریستی پ.ک. ک و انهدام مخفیگاه و پناهگاه‌های آنها در منطقه خاکورک را ادامه خواهند داد.

یادآوری ترامپ به اون: عکس‌های دیدارمان را ببین!

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا یادداشت‌هایی را از سفر کوتاه اخیر خود به کره‌شمالی را به «کیم جونگ اون» رهبر کره‌شمالی ارسال کرده است اما گفت‌وگوهای هسته‌ای میان دو کشور هنوز از سر گرفته نشده است.

یک مقام ارشد آمریکایی که خواست نامش فاش نشود گفت که هفته پیش یکی از اعضای شورای امنیت ملی آمریکا تصاویر دیدار ماه ژوئن ترامپ و کیم در منطقه غیرنظامی در مرز دو کره را به مقامات کره شمالی تحویل داده است.

زمانی که از این مقام آمریکایی در این باره سوال شد که آیا کره شمالی تمایلی برای از سرگرفته شدن گفت‌وگو درباره برنامه هسته‌ای خود دارد، پاسخ داد که مقامات کره‌شمالی گفته‌اند که آنها مایل هستند بسیار زود این مذاکرات از سر گرفته شود.

رهبران آمریکا و کره شمالی روز نهم تیرماه برای سومین بار و این دفعه در منطقه غیرنظامی در مرز دو کره با یکدیگر دیدار کردند.

ترامپ با عبور از خط مرزی کره جنوبی به کره شمالی، به اولین رئیس جمهور مستقر تاریخ آمریکا تبدیل شد که وارد خاک کره شمالی می‌شود. این دیدار در شرایطی صورت می‌پذیرد، که دو دیدار قبلی ترامپ با رهبر کره شمالی به‌جهت زیاده‌خواهی‌های رئیس‌جمهور آمریکا بی‌نتیجه پایان یافته بود.

23231

محسن بنگر: از طارمی توقع نداشتم!

روزنامه خبرورزشی نوشت: محسن بنگر در خانواده تحصیل‌کرده‌ای متولد شد اما فوتبال اجازه نداد خود او دنبال درس و تحصیل برود و مدرک دانشگاهی بگیرد، اما در فوتبال آن‌قدر رشد کرد که به شماره ۶ و بازوبند کاپیتانی پرسپولیس برسد. محسن بنگر مثل دوران بازی خیلی خوب و بی‌تعارف مصاحبه کرد.

می‌دانیم آدم بی‌تعارفی هستی و به همین خاطر می‌خواهیم همین اول مصاحبه بی‌تعارف حرفی که چند سال پیش به مهدی مهدوی‌کیا زدیم را به تو بزنیم.
در خدمتم، راحت باشید!

روزی مهدی مهدوی‌کیا پس از سال‌ها بازی در بوندس‌لیگا به ایران آمده بود که عضو تیم استیل‌آذین شود. مثالی از دو ستاره اسبق برزیلی زدیم. داستان روزی که پله و گیلمار، گلر افسانه‌ای تیم ملی برزیل در ماراکانا قدم می‌زدند و بیش از ۱۰۰هزار تماشاچی این دو را تشویق می‌کردند. پله آن روز به گیلمار دوستش توصیه کرد در اوج خداحافظی کند. گلر برزیلی با تعجب به پله گفت چه می‌گویی؟! الان بیشتر از ۱۰۰هزار نفر من را تشویق می‌کنند، آن وقت تو می‌گویی خداحافظی کن؟! پله هم گفت همین ۱۰۰هزار نفر روزی تو را هو خواهند کرد و همین اتفاق افتاد. گیلمار همیشه این خاطره پله را تعریف می‌کرد و ما هم به مهدوی‌کیا گفتیم اما… امروز از تو می‌پرسیم محسن بنگر کمی دیر خداحافظی نکرد؟
وقتی از پرسپولیس به لطف دوستان کنار گذاشته شدم، به سرم زد خداحافظی کنم، اما بعد یک نیرویی به من گفت بمانم و خودم را ثابت کنم. البته خیلی اوضاع آن‌طوری که می‌خواستم پیش نرفت ولی تجربیات خیلی خوبی از دوران بازی در تراکتور، نفت تهران و حتی کارون اروند خرمشهر کسب کردم.

جداً؟!
بله، هدف من مربی‌گری در فوتبال است. همیشه هم در تیم‌هایی مثل شموشک، سپاهان اصفهان و پرسپولیس توپ زده بودم که بالاخره پول داشتند. شموشک به لطف خدابیامرز مهندس درویش همه امکانات لازم را داشت. سپاهان هم در زمان مدیریت آقای ساکت تیم بدون مشکل و دغدغه‌ای برای بازیکنان بود و در پرسپولیس هم شرایط نفت تهران و کارون خرمشهر را تجربه نکرده بودم. احساس می‌کنم بازی در این دو تیم آخری می‌تواند در مربی‌گری خیلی کمکم کند.

البته در پرسپولیس کارنامه نسبتاً خوبی داشتی و هرگز شهرآورد را نباختی. درست است؟
من در ۷ شهرآورد برای پرسپولیس بازی کردم که حاصل آن البته به کمک همبازیانم ۳ برد و ۴ مساوی بود. هرگز هم با پیراهن پرسپولیس به استقلال نباختم و این از خاطرات خوبم در این سال‌هاست.

شاید یکی از تصاویر یا لحظه‌های ماندگار شهرآورد همان بازی‌ای باشد که پرسپولیس ۲ بر صفر جلو افتاد و مهدی طارمی و رامین رضاییان بر سر زدن ضربه پنالتی جرو بحث کردند. تو هم توپ را برداشتی و دادی مهدی طارمی که پنالتی‌اش را مهدی رحمتی گرفت. چیز جدیدی داری که درباره آن پنالتی بگویی؟
آن پنالتی جریان مفصلی دارد. خاطرتان باشد مقطعی بود که پرسپولیس زیاد پنالتی می‌گرفت و زیاد هم خراب می‌کرد. همه به نوبت پنالتی خراب کردند و یک روز برانکو در جمع بازیکنان گفت اگر پنالتی شد، محسن بزند! برانکو گفت همه پنالتی خراب کردند و ایرادی ندارد محسن به عنوان کاپیتان تیم پشت توپ بایستد. خراب هم کرد، عیبی ندارد.

در واقع تو پنالتی‌زن اول تیم شدی؟
بله، من پنالتی‌زن اول تیم شدم، اما چند هفته‌ای پنالتی گیر تیم ما نیامد تا رسیدیم به شهرآورد! یک نکته جالب بگویم که ما در پایان تمرین تیم، تمرین پنالتی دوضرب می‌کردیم! من از روی نقطه پنالتی پاس می‌دادم و رامین یا مهدی آن را به سمت دروازه شوت می‌کردند!

واقعاً می‌خواستید در شهرآرد ۸۲ به سبک مسی و سوارس پنالتی بزنید؟!
(می‌خندد) برنامه ما برای شهرآورد نبود. قرار گذاشته بودیم اگر در یک بازی دو یا سه گل جلو افتادیم، به سبک مسی و سوارس پنالتی بزنیم و از قضا این اتفاق در شهرآورد افتاد. ما دو گل از استقلال جلو افتادیم و داور اعلام پنالتی کرد. من توپ را برداشتم که رامین جلو آمد و یواشکی به من گفت الان وقتش است! مهدی هم تصور کرد رامین می‌خواهد بزند و دوست داشت بعد از مرحوم همایون بهزادی و ایمون زاید سومین بازیکنی باشد که در شهرآورد هت‌تریک می‌کند. من هم سعی کردم به مهدی بگویم برنامه پنالتی دوضرب را اجرا کنیم ولی طارمی گرم بازی بود و… من هم به رامین اشاره کردم بی‌خیال شود تا مهدی بزند که خراب شد.

واقعاً نمی‌ترسیدید پنالتی شهرآورد را دوضرب بزنید؟ خیلی تحقیرکننده است.
نه! چیزی را از دست نمی‌دادیم. اگر گل می‌شد که هواداران پرسپولیس سورپرایز می‌شدند و اگر هم گل نمی‌شد، اتفاق خاصی نمی‌افتاد، چون برد حتمی بود.

اگر ورق برمی‌گشت چی؟
نه، من قبل از آن شهرآورد به خودتان هم گفته بودم ۱۰۰ درصد پرسپولیس برنده می‌شود و به این باور رسیده بودیم.

ولی فرشید اسماعیلی شهرآورد قبلی با چنین تفکری پشت پنالتی ایستاد که…
فرشید اسماعیلی بازیکن تکنیکی و خوبی است. خیلی اعتماد به نفس می‌خواهد که در شهرآورد پنالتی بزنی چه رسد به پنالتی چیپ! اما استقلال یک بر صفر عقب بود و زمان مناسبی برای چیپ زدن نبود در حالی که ما ۲ بر صفر جلو بودیم و تصمیم گرفتیم این‌جوری بزنیم. این فرق می‌کند و به نظرم همین پنالتی عامل اصلی قهرمانی پرسپولیس در لیگ هجدهم بود.

اگر آن پنالتی مهدی طارمی گل می‌شد امکان داشت استقلال را شش‌تایی کنید؟
امکانش بود. شاید اگر مهدی ضربه پنالتی‌اش را تبدیل به گل می‌کرد یا سوشا مکانی که خیلی هم دوستش دارم آن گل را نمی‌خورد، برد پرگل‌تری کسب می‌کردیم. البته مهدی رحمتی هم ضربه عالیشاه و در ادامه علیپور را به شکل ناباورانه‌ای دفع کرد تا گل سوم ثبت نشود، اما مهدی طارمی هم پنالتی‌اش را بد زد. او فوتبالیست خوبی است و به جرأت می‌گویم بااستعدادترین بازیکن حال حاضر ایران است، اما پنالتی‌زن نیست. همان‌قدر که خوب پنالتی می‌گیرد، خوب هم پنالتی خراب می‌کند.

تو با استقلالی‌ها رابطه خیلی خوبی داری آن وقت می‌خواستید پنالتی دوضرب بزنید؟ شر نمی‌شد؟!
کری خوب همیشه خوب است. من همین الان هم با مهدی رحمتی رفت و آمد خانوادگی دارم. هفته‌ای دو، سه شب هم با حنیف عمران‌زاده و مهدی پاشازاده می‌رویم والیبال بازی می‌کنیم، اما کری هم می‌خوانیم. اهانت نمی‌کنیم و فقط کری می‌خوانیم، چون نمک فوتبال به همین کری‌هاست. متأسفانه این فضای مجازی و اینستاگرام فحاشی و بی‌ادبی را باب کرده است.

نقشه نکشیده بودید که بعد از زدن پنالتی دوضرب شادی خاصی انجام دهید؟
نه! فقط روی زدن پنالتی دوضرب تمرین کرده بودیم.

آن شهرآورد خاطره‌انگیزترین شهرآورد تو بود. درست می‌گوییم؟
به هر حال ۴ بر ۲ استقلال را بردیم، اما برد شهرآورد زمان حمید درخشان هم خیلی چسبید. هیچ‌کس فکرش را نمی‌کرد ما استقلال را ببریم. همه می‌گفتند پرسپولیس خیلی ضعیف‌تر از استقلال است، اما رفت و برگشت آن‌ها را بردیم. هرگز یادم نمی‌رود رضا حقیقی هافبک دفاعی فیکس ما هم مصدوم شد و احمد (نوراللهی) و مهدی طارمی به زمین آمدند و فوق‌العاده بازی کردند.

شاید این سؤال ما خیلی ربطی به موضوع نداشته باشد، اما چرا پیام صادقیان باید در این سن و سال از فوتبال خداحافظی کرده و سایت شرط‌بندی راه‌اندازی کند؟
پیام را از زمانی که عضو جوانان ذوب‌آهن بود، می‌شناسم. من بازیکن سپاهان بودم و هر موقع پیام قهر می‌کرد یا ابراهیم‌زاده او را اخراج می‌کرد، به منصورخان زنگ می‌زدیم و وساطت می‌کردیم! شاید پیام بد دوره‌ای پرسپولیسی شد. زمانی که چند تا مدیرعامل و سرمربی عوض کردیم و تیم ثبات نداشت. پیام صادقیان یک استعداد بکر بود که می‌توانست به جایگاه بهتری برسد، اما متأسفانه اندازه استعدادش رشد نکرد. شاید هم این ایراد فوتبال ما باشد که نمی‌تواند بیشترین بهره را از استعدادهایش ببرد.

حالا که بحث سایت پیام شد می‌خواهیم درخصوص شایعه‌ای بپرسیم که پس از بازی با فولاد خوزستان در لیگ پانزدهم راه افتاد. پاس به عقبی که تو به سوشا دادی و او به شکلی عجیب نتوانست دفع کند و وارد دروازه تیم شما شد. بعد از آن بازی شایعه شد که حرکت سوشا و محسن بنگر شرط‌بندی بوده است.
اصلاً و ابداً! خودتان من را می‌شناسید. به لطف خدا نیازی به این پول‌ها ندارم. سوشا مکانی هم یک پسر بامعرفت و دروازه‌بانی در حد ملی است که هرگز با سرنوشت خودش بازی نکرده و نمی‌کند. این شایعات کذب محض و پوچ است.

بعد از خداحافظی از فوتبال چه کسانی با تو تماس گرفتند که یادت مانده است؟
خیلی‌ها، از سیدجلال و ماهینی بگیرید تا علی‌آقا کریمی و حتی سردار آزمون که همه و همه به من لطف کردند، اما از یک نفر توقع بیشتری داشتم.

چه کسی؟
از مهدی طارمی گله دارم. از او انتظار بیشتری داشتم، چون وقتی به پرسپولیس آمد، خود من همیشه هوایش را داشتم و رابطه خیلی خوبی با هم داشتیم، اما وقتی خداحافظی کردم انگار نه انگار!

حالا با خداحافظی پس از فوتبال کنار آمدی؟
بعضی‌ها اسم خداحافظی را مرگ دوم می‌گذارند و برخی دیگر آن را سخت می‌نامند ولی برای من یکی این‌طور نیست. تا جایی که می‌شد بازی کردم و حالا…

(به شوخی) می‌خواهی تا جایی که می‌شود تا ۸۰ یا ۹۰ سالگی مربی‌گری کنی؟!
(با صدای بلند می‌خندد) قصد دارم مدارک مربی‌گری را بگیرم و از آن مهم‌تر کنار مربیان خوب کشورمان تجربه‌اندوزی کنم. دوست ندارم از همین اول سرمربی شوم و باید مثل دوران بازی از صفر شروع کنم.

به مربی‌گری در پرسپولیس هم فکر می‌کنی؟
بله، چرا که نه؟ اما هنوز خیلی کار دارم. گفتم که می‌خواهم حسابی تجربه‌اندوزی کنم و یک روزی ان‌شاءالله در لباس مربی به پرسپولیس برگردم.

برگردیم به پرسپولیس. گابریل کالدرون در شرایطی اقدام به خرید محمدحسین کنعانی‌زادگان کرد که سیدجلال حسینی و شجاع خلیل‌زاده را در اختیار دارد. با توجه به تجربه‌ای که داری، فکر نمی‌کنی این نقل و انتقال برای پرسپولیس مشکل‌ساز شود؟
نه، چرا مشکل‌ساز شود؟ پرسپولیس می‌تواند روی محمدحسین کنعانی‌زادگان برای سال‌های طولانی سرمایه‌گذاری کند.

ولی او به عنوان ملی‌پوش می‌خواهد فیکس بازی کند.
فیکس بازی کردن یا نیمکت‌نشینی تصمیم سرمربی است. البته یکی از معضلات فوتبال ایران کمبود دفاع وسط است. اگر فوتبال ایران با کمبود مدافع وسط مواجه نبود من محسن بنگر تا ۳۹ سالگی فوتبال بازی نمی‌کردم!

ما جواب سؤال خودمان را نگرفتیم.
ببینید در سپاهان اصفهان هم که بودیم، یک چنین مشکلی داشتیم. من، سیدجلال و هادی عقیلی بودیم و در واقع امیرخان قلعه‌نویی سه مدافع وسط داشت، اما خیلی خوب این موضوع را مدیریت کرد تا هر کدام از ما حدود ۳۰ بازی در طول فصل انجام بدهیم.

اگر اشتباه نکنیم قلعه‌نویی در آن فصل از سیدجلال حسینی در پست دفاع راست استفاده می‌کرد.
به هر حال نتیجه هم گرفت. من آدم خوشبختی بودم که در دوران بازی همیشه کنار دستم مدافعان ملی‌پوش و خوبی بازی می‌کردند. از حمید عزیززاده بگیرید تا سیدجلال و هادی و رضا نورمحمدی و… و مایکل اومانیا!

راستی با امیرقلعه‌نویی آشتی کردی؟
بله، قبل از بازی نفت تهران و ذوب‌آهن نزد او رفتم و سوء تفاهمات برطرف شد. حرف‌هایی پشت‌سر من زده بودند و… همه چیز همان روز تمام شد، چون مربی‌ام بوده و باید می‌رفتم دل‌جویی می‌کردم.

لوکا ماریچ چطور؟
فوتبال را خیلی ساده بازی می‌کرد ولی می‌شد روی او به عنوان یک دفاع وسط خوب حساب کرد.

نظرت درباره شجاع خلیل‌زاده چیست؟
شجاع هم‌زبان و هم‌استانی من است. یک مدافع باتعصب و سرزن که حقش دعوت به تیم ملی است. زمان کی‌روش که دعوت نشد، چون لیست او همیشه ثابت و مشخص بود. امیدوارم مارک ویلموتس از شجاع استفاده کند، چون الان هم تجربه‌اش را دارد و هم از لحاظ فنی عالی است. یک چیزی در مورد سیدجلال و کی‌روش بگویم که حداقل حق جلال رفتن به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه بود. او زحمات زیادی برای صعود تیم ملی کشیده بود و نباید دقایق آخر و به آن شکل خط می‌خورد.

حالا که صحبت دفاع وسط شد، می‌خواهیم بحث را به محمد انصاری بکشانیم. او دفاع وسط بهتری است یا دفاع چپ؟
محمد فوتبالیست خوب و خوش‌اخلاقی است که در هر دو پست عالی است. هیچ وقت اولین برخوردی که با او داشتم را فراموش نمی‌کنم. ما در فرودگاه بودیم و می‌خواستیم برای اردو به ترکیه برویم. محمد انصاری هم می‌خواست بیاید و تست بدهد. آن روز به من نزدیک شد و پرسید سیدجلال حسینی هم قرار است به پرسپولیس بیاید؟ گفتم چه ربطی به تو دارد؟! خیلی ساده و صادقانه گفت اگر قرار است سیدجلال بیاید، بهتر است او نیاید، چون بازی نمی‌رسد! من گفتم از این حرف‌ها نزن و برای تو زود است و… بعداً آمد و دیدیم چقدر بازیکن فنی و خوبی است.

بهترین دفاع وسطی که کنارش بازی کردی؟
سیدجلال، هادی و… گفتم که خیلی خوشحالم کنار بهترین مدافعان ایران بازی کردم.

بهترین دروازه‌بانی که هم‌بازی تو بوده است؟
بی‌بروبرگرد مهدی رحمتی! البته آرمناک پطروسیان و کمیل سوسکو هم خوب بودند ولی انتخاب من، مهدی رحمتی است.

ولی او استقلالی است!
ما در سپاهان هم‌بازی بودیم ولی آدم باید حرف حق را بزند. مهدی بی‌نظیر بود.

سوشا مکانی چطور؟
یکی از بامعرفت‌ترین بازیکنانی که در زندگی دیدم. سوشا گلر خوبی است که نمی‌دانم چرا بعضی اوقات هیجان‌زده می‌شود و این برایش مشکل‌ساز است. من یکی هرجا نشسته‌ام، از او تعریف کرده‌ام.

بی‌رودربایستی اگر در لیگ پانزدهم علیرضا بیرانوند را داشتید، با پرسپولیس قهرمان لیگ برتر نمی‌شدید؟
شک نکنید! البته با احترام به سوشا مکانی این حرف را می‌زنم. بازی در پرسپولیس واقعاً سخت است و بیرانوند در سه سال گذشته ثابت کرده بهترین گلر ایران است.

شنیدیم محمدحسین کنعانی‌زادگان قبل از پوشیدن پیراهن شماره ۶ پرسپولیس به تو زنگ زد.
بله، تماس گرفت که رخصت بگیرد، اما من گفتم صاحب اصلی شماره ۶ سر تمرین پرسپولیس و کنار شماست!

منظورت کریم باقری است؟
بله، من تنها دو مرتبه پیراهنم را با بازیکن حریف عوض کردم. یک بار بعد از برد ۴ بر یک در جام حذفی با سپاهان مقابل پرسپولیس و دیگری بعد از بازی با النصر امارات که پیراهن شماره ۹ لوکاتونی مهاجم گل‌زن تیم ملی ایتالیا را به یادگاری گرفتم.

بعد از بازی با پرسپولیس پیراهن کریم باقری را گرفتی؟
بله، همان بازی که محمود کریمی هت‌تریک کرد. بعد از بازی نزد آقاکریم رفتم و درخواست تعویض پیراهن کردم که او هم با وجود باخت، بزرگواری کرد و پیراهنش را به من داد. یک چیز جالب‌تر هم بگویم؛ زمان آقای انصاری‌فرد از پرسپولیس پیشنهاد داشتم. وقتی پای میز مذاکره رفتیم، گفتم من شماره ۶ را می‌خواهم که گفتند حرفش را نزن! این پیراهن تن کریم باقری است. من هم گفتم خداحافظ!

شماره ۶ را به خاطر کدام بازیکن انتخاب کردی؟
آقاکریم باقری!

جالب شد. الگوی مربی‌گری‌ات کیست؟
دوست دارم مثل امیر قلعه‌نویی نتیجه بگیرم و مثل تیم‌های برانکو فوتبال بازی کنم!

یک سؤالی را می‌خواهیم بپرسیم که تا حالا با تو درمیان نگذاشتیم. محسن بنگر بچه پول‌دار بوده است؟!
(ریز می‌خندد) بچه پول‌دار که نه! سطح زندگی ما از نرمال یک مقدار بالاتر بود. خدا را شکر به لطف زحمات پدرم مشکل مالی نداشتیم ولی خودم هم از سنی که خودم را شناختم، درآمد داشتم. یک خاطره تعریف کنم؟

بفرما؟
یک روز به پدرم گفتم اگر با سپاهان قهرمان شدیم هرچی پاداش دادند، به تو می‌دهم. باشگاه سپاهان یک ماشین زانتیا پاداش داد که آن را به پدرم بخشیدم. البته پدرم خودش دو تا ماشین داشت و نیازی هم به آن ماشین نداشت ولی به هر حال خوشحال شد.

خواهر و برادرانت هم ظاهراً همگی تحصیل‌کرده هستند؟
بله، خواهرم دکتر است. یکی از برادرانم دکترای ریاضی دارد و آن یکی برادرم مهندس موفقی است. خدا را شکر همگی تحصیلات عالیه دارند و فقط من به خاطر فوتبال نتوانستم دانشگاه بروم. راستی برادرانم استقلالی بودند و همیشه من را به خاطر پرسپولیس و طرفداری از این تیم در کودکی کتک می‌زدند، اما بعدها که من عضو پرسپولیس شدم، آن‌ها هم پرسپولیسی شدند!

سؤالات ما تمام شد. در پایان حرف خاصی نداری؟
از تک‌تک اعضای خانواده‌ام، اقوام، دوستان و آشنایان، هم‌بازیانم و هواداران بامعرفت پرسپولیس، سپاهان و تراکتور که در دوران فوتبال و بعد از خداحافظی به من لطف داشتند، تشکر می‌کنم.

این مصاحبه دیدنی از علی دایی را هم از دست ندهید: از کی‌روش و برانکو تا پیشنهاد پرسپولیس و تیم ملی

43503

برگزاری اولین جلسه دادگاه حاکم دوبی و همسرش/ عکس

به نقل از دیلی استار، دادگاه «شیخ محمد بن راشد آل مکتوم» حاکم دوبی و همسرش امروز سه‌شنبه- در لندن برگزار شد.شنیده‌ها حاکی از آن است که همسر حاکم دوبی از ترس جان خود به انگلیس پناه برده است.

برگزاری اولین جلسه دادگاه حاکم دوبی و همسرش

جلسه اول دادگاه با موضوع سرپرستی فرزندان شیخ محمد و همسرش برگزار شد. شاهزاده هیا، خواهر پادشاه اردن به دلیل بدرفتاری حاکم دوبی با فرزندانش، قصد دارد سرپرستی فرزندانش را از وی سلب کند.

2323

بعیدی نژاد: نفتکش گریس -۱ هر چه سریع تر رفع توقیف شود

حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در لندن سه شنبه در مصاحبه با اسکای نیوز عنوان کرد:« اقدام انگلیس در توقیف کشتی حامل نفت ایران خلاف حقوق بین الملل بوده و کشتی باید سریعا آزاد شود.»

وی افزود: «کشتی انگلیسی در تنگه هرمز مرتکب تخلفات قانونی شده و دادگاه در حال بررسی است.»بعیدی نژاد همچنین تاکید کرد: «حل دو موضوع از هم جداست ولی آزادی سریع کشتی ایرانی به حل مشکل دیگری کمک می کند.»

«حمید بعیدی‌نژاد» سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن پیش از این در صفحه توئیترش مبادله نفتکش‌های توقیف شده بین ایران و انگلیس که برخی از رسانه‌های انگلیسی پیشنهاد آن را مطرح کردند، غیرممکن خواند و در این باره نوشت: «مبادله یا تهاتر این نفتکش‌ها غیرممکن است. انگلیس غیرقانونی کشتی حامل نفت ایران را توقیف کرده، در حالی که کشتی انگلیسی به دلیل نقض برخی مقررات کلیدی امنیتی و حفاظتی در تنگه هرمز توقیف شده است.»

شامگاه جمعه ۲۸ تیر روابط عمومی نیروی دریایی سپاه پاسداران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد، نفتکش انگلیسی «استنا ایمپرو» هنگام عبور از تنگه هرمز به علت رعایت نکردن قوانین و مقررات بین المللی دریایی بنا به درخواست سازمان بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، توسط یگان شناوری منطقه یکم نیروی دریایی سپاه توقیف شد.

از سوی دیگر، دولت محلی جبل طارق تحت حاکمیت انگلیس روز 13 تیر، یک فروند نفتکش حامل نفت ایران به نام «گریس 1» را با این ادعا که این نفتکش حامل نفت برای سوریه که تحت تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار دارد، بوده، توقیف کرد.

2323