بازخوانی نقش ائمه جمعه در گام دوم انقلاب

آیت‌الله لطف‌الله دژکام عصر امروز در همایش ائمه جمعه استان فارس در سخنانی تحت عنوان بازخوانی نقش ائمه جمعه در گام دوم انقلاب اسلامی اظهار داشت: هر مرحله‌ای که انقلاب پیش می‌رود، باید دوباره یک سازمان‌دهی نسبت به نیروهای خود انجام دهیم، جایگاهمان را تعیین و وظایف خود را بازخوانی کنیم تا مرحله بعدی را با آمادگی مناسب و آرایش نیرویی جدید جلو برویم.

وی افزود: امروز نیز رهبر معظم انقلاب در پایان 40 سالگی انقلاب می‌خواهد یک دوره بازسازی نسبت به نیروهای انقلابی انجام دهد و مرحله دوم را شروع کند و قاعدتاً در این مسیری که کار بسیار بزرگی است و بزرگ‌تر از این کار در زمان غیبت وجود ندارد، رهبری فرمودند این آماده‌سازی جهان است برای ظهور یعنی آخرین کاری است که در بین انسان‌ها می‌شود انجام داد و این کار بر عهده ما است.

نماینده ولی‌فقیه در استان فارس ادامه داد: در خصوص ائمه جمعه در جلسات قبلی نیز گفتم که امامت ائمه جمعه با علم وی مرتبط است یعنی حیثیت عالم دینی بودن برای امام‌جمعه بودن جزو ارکانی است که اگر نباشد امام‌جمعه نخواهد بود. نمی‌شود این را از امامت جمعه جدا کرد لذا جایگاه امامت جمعه جایگاه عالم دینی است.

این استاد دانشگاه با طرح این پرسش که «حال بر اساس جایگاه علمی امامت جمعه نقش، کارکرد و وظایف علما در جامعه اسلامی چیست؟» خاطرنشان کرد: واقعیت این است که گاهی اوقات غفلتی از وظایف و نقش خودداریم گرچه وظایف ائمه جمعه متعدد است و اینکه یک انسان همه را بخواهد انجام دهد، ممکن است از یکی از وظایف خود غافل شده و باید به آن توجه داشته باشیم.

وی تصریح کرد: حضرت آقا در سخنرانی اخیر خود فرمودند 50 سال آینده باید شرایط به‌گونه‌ای باشد که هرکسی بخواهد در دنیا عالم شود، باید زبان فارسی یاد بگیرد. لذا شما علمای فارسی‌زبان هستید. آن‌ها فیزیک یا شیمی می‌خواهند یاد بگیرند یا فقه آل محمد را؟ اگر به دنبال فقه باشند، این کار ما هست.

این استاد دانشگاه افزود: در قدیم از دمشق تا مغولستان به فارسی تدریس می‌شده و کتاب نوشته می‌شده است. این حالت را مقام معظم رهبری فرمودند باید ایجاد کنید و امروز که گام دوم شروع‌شده است، ما باید دنبال کنیم.

امام‌جمعه شیراز خاطرنشان کرد: احساس اینکه ائمه جمعه اهل علم، علاقه‌مند به علم، مروج علم و دنبال ازدیاد علم هستند، باید در جامعه ایجاد شود تا جامعه را حرکت می‌دهد. در ادامه حدیث حضرت علی (ع) می‌فرماید حال که این‌گونه شد عالم برای علمای دیگر خشوع می‌کند و گاهی انسان رأیی دارد و رای علمی احترام علمی دارد اما باید همیشه انسان احتمال دهد شاید یکی بیشتر از من می‌فهمد. این نتیجه عالم بودن و روحیه علمی داشتن است.

دژکام افزود: اگر می‌خواهیم واقعاً جامعه ما رشد کند باید این روحیه علمی را داشته باشیم و ائمه جمعه در بین علمای دینی در چشم مردم از همه بیشتر دیده می‌شوند.

وی خطاب به ائمه جمعه اظهار داشت: سعی کنید این روحیه علمی را خصوصاً بزرگوارانی که در دانشگاه تدریس می‌کنند، حفظ کنید و اگر مردم ببینند شما دقت می‌کنید و بررسی می‌کنید و جواب دقیق می‌دهید یاد می‌گیرند و دنباله‌رو شما خواهند بود اما اگر سرسری برخورد کنیم، در نظر مردم علم چیز بی‌ارزشی می‌شود. این نکات ابتدایی قضیه است و حال اگر این جهت نفسانی ما در رابطه با طلبگی ما تأمین شد این قدم دوم هست که ما باید به ایفای نقش اجتماعی بپردازیم.

*ترابی نشان داد مرد است

امام‌جمعه شیراز در ادامه سخنان خود به حرکت جالب مهدی ترابی فوتبالیست تیم پرسپولیس اشاره کرد و افزود: همین‌جا یک تقدیر از جوان فوتبالیست آقای مهدی ترابی انجام دهیم. انصافاً با حرکتی که انجام داد نشان داد که مرد است. درجایی که دید قشنگ درمی‌آید خود را خرج ولایت‌فقیه کرد. این یعنی مردی و مردانگی و انسان از هرکسی مردانگی دید، باید در مقابلش تواضع داشت.

دژکام ادامه داد: حال ما از خودمان بپرسیم آیا ما هم‌جایی کار قشنگ می‌کنیم و بعد خود را خرج ولایت‌فقیه کنیم؟ یا اینکه خیر؛ خدای‌نکرده به حیثیت نورانی ولایت آویزان هستیم تا بهره‌مند شویم؟ این 2 مدل کار است. مسلماً فیض ولایت به همه ازجمله ما می‌رسد ولی حرف سر این است که ما برای این هستیم که فدای ولایت شویم یا او را خرج خود کنیم؟

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: این جوان را امروز جوری زیر سؤال بردن که تو چرا این کار را انجام داده‌ای؟ در جواب گفته است از کودکی همین‌گونه بوده‌ام و این نشان مردانگی اوست و باید به‌گونه‌ای از او تقدیر کرد.

2727

گران‌ترین خودروهای سال ۲۰۱۹ معرفی شدند

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از ولسی گوریلا،همیشه نام برخی از کمپانی های خودروسازی در فهرست گران ترین ها ثابت است که در این میان می توان از کمپانی های خودروسازی فراری، بنز، لامبورگینی، استون مارتین و بوگاتی یاد کرد. در فهرست گران ترین خودروهای سال ۲۰۱۹ نام این کمپانی ها دیده می شود.

در جایگاه دهم گران ترین خودرو جهان در سال ۲۰۱۹ خودرو ۳ میلیون دلاری فراری با نام   Pininfarina Sergio قرار گرفته است. از این خودرو برای  اولین بار در سال ۲۰۱۳ رونمایی شد و برای ادای احترام به طراح سابق خودروهای فراری که در سال ۲۰۱۲ درگذشت نام وی بر روی این خودرو گذاشته شده است.

دلیل اصلی گران بودن این خودرو دست ساز بودن و محدود بودن آن است چرا که فقط ۶ عدد از این خودرو در جهان وجود دارد.

در جایگاه نهم فهرست نام یک خودرو از کمپانی استون مارتین دیده می شود و اولین خودرو در این فهرست است که نتیجه همکاری بین کمپانی های مختلف است و استون مارتین کمپانی خودروسازی انگلیسی برای ساخت این خودرو ناچار به همکاری با سایر کمپانی های خودروسازی شده است.

این خودرو که تاکنون تنها ۱۵۰ عدد از آن تولید شده است لقب سریع ترین خودرو جاده ای را نیز به خود اختصاص داده است. قیمت این خودرو ۳.۲ میلیون دلار است.

خودرو Mansory Vivere شرکت خودروسازی بوگاتی نیز به این فهرست راه پیدا کرده است. قدرت موتور این نسخه محدود بوگاتی ۱۲۰۰ اسب بخار است و از جمله سریع ترین خودروهای دنیا است و با قیمت ۳.۳ میلیارد دلاری در جایگاه هشتم این فهرست قرار گرفته شده است.

هفتمین جایگاه این فهرست متعلق به لیکان هایپر اسپورت است با قیمت ۳.۴ میلیارد دلار. شرکت خودروسازی لیکان یک شرکت خودروسازی لبنانی است که در خصوص تولید این محصول با خودروسازان ایتالیایی نیز همکاری کرده است.

این خودرو اولین خودرو در جهان بوده است که چراغ های جلو آن از الماس ۱۵ عیار ساخته شده اند.

خودرو ای که جایگا ۶ این فهرست را به خود اختصاص داده است مک لارن ۳.۶ میلیارد دلاری است. در مجموع ۶ عدد از این خودرو ساخته شده است که ۵ عدد از آن به خریداران خصوصی فروخته شده است و یک عدد از آن در اختیار کمپانی خودروسازی است تا بتواند از آن برای توسعه و رسیدن به اهداف بعدی استفاده کند.

بالاخره نام لامبورگینی در جایگاه پنجم این فهرست درخشید این خودرو لامبورگینی مدل Veneno Roadster است. قیمت این خودرو ۴.۵ میلیارد دلار است.

نام این خودرو از زبان اسپانیایی گرفته شده است و وننو در این زبان به معنای زهر یا سم است. این خودرو در نمایشگاه خودرو ژنو در سال ۲۰۱۳ به نمایش گذاشته شد.

در جایگاه چهارم این فهرست خودرو کوئینگزگ CCXR Trevita قرار گرفته شده است. شرکت خودروسازی کوئینگزگ برای این که خودرو را بسیار خاص جلوه دهد تنها دو عدد از آن ساخته است و به همین دلیل قیمت این خودرو ۴.۸ میلیارد دلار است.

در جایگاه سوم باز هم نام بوگاتی به چشم می خورد این خودرو بوگاتی مدل Divo است و ۵.۸ میلیارد دلار قیمت دارد. حداکثر سرعت این خودرو ۲۳۶ متر بر ساعت است و در فهرست سریع ترین خودروهای جهان نیز حضور دارد.

جایگاه دوم این فهرست به خودرو مرسدس بنز مدل Maybach Exelero اختصاص داده شده است. در یک نگاه می توان به ظاهر سوپر لوکس و منحصر به فرد این خودرو پی برد.

از این خودرو تنها یک عدد ساخته شده است که آن هم به شخص معروفی فروخته شده است، قیمت این خودرو ۸ میلیارد دلار است.

سرانجام جایگاه اول گران ترین خودرو جهان به خودرو رولز رویز مدل Sweptail می رسد. قیمت این خودرو ۱۳ میلیارد دلار است.

این خودرو در سال ۲۰۱۳ ساخته شده است و برای اولین بار در سال ۲۰۱۷ به عنوان گران ترین خودرو دنیا معرفی شد.

۲۲۳۲۲۷

راز بازی کردن براندائو فاش شد

روزنامه خبرورزشی نوشت: «جونیور اولویت نهم من در جذب مهاجم بود» و «من اگر جای براندائو بودم، هر بازی ۴ گل زده بودم»؛ این دو جمله گابریل کالدرون درخصوص مهاجم برزیلی این فصل پرسپولیس به خوبی وضعیت وخیم جونیور را در پرسپولیس نشان می‌دهد.

عملکرد براندائو به حدی در ترکیب پرسپولیس بد بوده که هواداران این تیم هنگام تعویض جونیور خوشحالی می‌کنند. این مهاجم برزیلی که در زمان مدیریت ایرج عرب با پرسپولیس قرارداد بسته، با وجود این‌که در اکثر بازی‌ها برای تیمش به صورت فیکس به میدان رفته، ولی هنوز نتوانسته گلی بزند. با این حال کالدرون همچنان با وجود انتقادهای مستقیم از جونیور، هنوز به صورت فیکس به او بازی می‌دهد. اما ماجرای فیکس بازی کردن جونیور چیست؟

آن‌طور که شنیدیم هنگام بستن قرارداد با جونیور، باشگاه پرسپولیس بندی را در قرارداد مهاجم برزیلی گنجانده که این بازیکن تا نیم‌فصل در ۱۰ بازی که به صورت فیکس به میدان رفته باید حداقل ۵ گل بزند وگرنه قراردادش فسخ خواهد شد. آن‌طور که مشخص است هواداران پرسپولیس حداقل تا پایان نیم‌فصل جونیور را تحمل می‌کنند مگر این‌که مهاجم برزیلی دگرگون شده و در چند دیدار آینده سرخ‌پوشان تا پایان نیم‌فصل حداقل ۵ گل بزند.

این مطلب را هم بخوانید: توفان تغییرات در پرسپولیس در راه است؟!

43503

بحث چالشی موافقان و مخالفان حشمت فردوس

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، فصل سوم سریال «ستایش» به کارگردانی سعید سلطانی که این شب‌ها روی آنتن شبکه سه سیما رفته است، به یکی از موضوعات مورد توجه مخاطبان تلویزیون بدل شده است و اخبار و حواشی آن واکنش‌های متعددی را به همراه داشته و دارد. شاهد مثال این امر هم نظرات کاربران درباره مطلبی است که با عنوان بدآموزی‌های حشمت فردوس در سریال «ستایش» در خبرآنلاین امروز (سه شنبه ۳۰ مهر) منتشر شد.

آنچه در این مطلب به آن اشاره شد و بحث چالشی را میان کاربران به راه انداخت، بدآموزی داشتن رفتار و سکنات شخصیت حشمت فردوس با بازی داریوش ارجمند بود که خارج از عرف و اخلاق تعریف شده در جامعه است.

برآورد نظرات کاربران به نحوی بود که کفه ترازو به سمت موافقان یا مخالفان این اظهارنظر سنگینی نمی‌کرد و در واقع تعداد هر دو گروه یکسان بود، برخی این مسئله را ضروریت پردازش داستان دانستند و معتقد بودند که برای شکل‌گیری قصه و درام نیاز است. مانند کاربر بی‌نامی که نوشت: «… باید شخصیت‌سازی کنه تا جذاب بشه…» یا مخاطب دیگری که در رد بدآموزی ها اینطور نظر خود را بیان کرد: «به نظر من همین رفتارش هست ک حشمت فردوس را خاص و جذاب کرده.»

مجید هم نظر خود را اینچنین نوشت: «خب فیلمه دیگه! خوبی و بدی رو کنار هم نشون میده تا آموزنده باشه. قرار نیست همه رفتارهای این آدم درست باشه. نمیشه که اخلاقیات و صاف کرد تو چشم بیننده. مگه برنامه زلال احکامه؟

در مقابل این گروه تعدادی از مخاطبان معتقد بودند سریال به شدت دارای نقاط منفی اخلاقی و بدآموزی است و این مسئله از حد معمول فراتر رفته است، به عنوان نمونه کاربری نوشت: «درحال حاضر هم خیلی بدآموزی داره و هم فوق العاده سطح پایین ساخته شده. دلیلی نداره ما که بیننده هستیم همیشه تعریف و تمجید کنیم…»

یا مخاطب دیگری که نظرش را به این شکل بیان کرد: «آقا کلاً این سریال همش بی ملاحظه و بدآموزیه. فقط حشمت فردوس نیست.»، یکی دیگر از کاربران هم اینطور نوشت: «به نظر منم تمام این سریال پراز عقده، توهین، تحقیر، بدآموزی و کلاهبرداریه …یعنی قشنگ راه‌وچاه همه کار بد رو به کسی که آمادگی روحیشو داشته باشه نشون میده …همش تبلیغ خودخواهی، خودمختاری… و قتلو دارن نشون مردم میدن.»

مریم هم نوشت: «بسیار بدآموزی داره به خصوص ازدواج بدون رضایت خانواده‌ها و انقدر تصمیم‌های آنی…… ستایش اصلا روحیات نرمال نداره و چون سختی کشیده نباید اینقدر خودخواهانه تصمیم بگیره اول روحیات بچه‌هارو آماده می‌کرد.. من اصلاقبولش ندارم…… در ضمن کار مهدی مظفری کاملا اشتباهه….. مادرش بزرگش کرده زحمتشو کشیده الان اصلا اهمیت به نظرش نمیده… متأسفم برا تولید همچین سریالهایی….»

در این بین برخی از کاربران هم بودند که نظری مرتبط با اظهارنظری که در این مطلب طرح شده بود نداشتند اما مسایل جالب توجه و جذابی را مطرح کردند، مانند کاربری که نگاهی تخصصی به بازی داریوش ارجمند در نقش حشمت فردوس داشت و نوشت: «جدای از فیلمنامه، بازی داریوش ارجمند یک بازی «کنترل نشده» و «overactive» هست که در تلفیق با گریم نه چندان مناسب خیلی توی ذوق میزند.»

۲۴۱۲۴۳

طرح توزیع رایگان «شیر» در مدارس این ۸ استان

بر اساس تصمیم پنجمین جلسه بررسی طرح توزیع رایگان شیر مدرسه، از ابتدای آبان سال جاری، این طرح اجرایی می‌شود.

عباس قبادی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت طی ابلاغیه‌ای، نحوه اجرای این طرح در سال جاری را به انجمن صنایع فرآورده های لبنی ابلاغ کرد.

بر اساس این ابلاغیه، ۸ استان کمتر برخوردار بوشهر، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان،کرمان، ایلام، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد و هرمزگان برای توزیع رایگان شیر مدرسه در نظر گرفته شده‌اند.

علی الهیار ترکمن معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش پیش از این گفته بود که ستاد تنظیم بازار، پیشنهادی دارد که برای ۸ استان محروم کشور، شیر اختصاص دهند و خودشان حمایت کنند.

طرح توزیع شیر رایگان در مدارس کشور از سال ۱۳۷۹ با پوشش قرار دادن ۱۰ هزار دانش‌آموز در کشور آغاز شد؛ این طرح ادامه پیدا کرد تا آنکه کم‌کم تمام دانش‌آموزان در سراسر کشور چه آنها که در مدارس روزانه تحصیل می‌کنند و چه آنان که در شبانه‌روزی‌ها درس می‌خوانند تحت پوشش شیر مدرسه قرار گرفتند؛ حتی در این طرح فرقی بین دانش‌آموزان محصل در مدارس دولتی و غیردولتی وجود ندارد.

بر اساس این طرح مقرر شده بود که بین دانش‌آموزان ۷۰ نوبت شیر در طول سال تحصیلی توزیع شود اما این میزان طی سال‌های گذشته همواره کمتر از این میزان بود و در نهایت طی دو سال گذشته قطع شد.

۴۷۴۷

ظریف عازم باکو شد

به گزارش خبرآنلاین،  این نشست روزهای چهارشنبه و پنجشنبه و پیش از هجدهمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد برگزار می شود. دکتر حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در هجدمین اجلاس سران جنبش عدم تعهد که جمعه در پایتخت جمهوری آذربایجان برگزار می شود، شرکت خواهد کرد.

310311

واعظی: دولت در برابر تخریب‌ها سکوت نخواهد کرد /اجازه ندهیم جریان‌سازی‌های کاذب ذهن جامعه را مشوش کند

محمود واعظی عصر سه‌شنبه در هشتمین نشست اعضای شورای مدیران کل دفاتر وزارتی و حوزه ریاست سازمان‌ها و نهادهای دولتی، با بیان اینکه روند کشور به سمت توسعه و پیشرفت است، گفت: دولت انتقادهای سازنده را با جان و دل می‌پذیرد همانطور که در مقابل تخریب‌ها سکوت نخواهد کرد. خوشبختانه کارنامه دولت قابل قبول و دفاع است و ما مسئولان باید امانت‌دار زحمات کارکنان خود باشیم که شبانه‌روز برای تحقق برنامه‌ها و وعده‌های دولت به مردم، تلاش می‌کنند.

او با وجود اعمال تحریم فروش نفت ایران و کاهش درآمدهای کشور را یکی از دستاوردهای مهم دولت دانست و افزود: اگر روند طبیعی ادامه داشت و تحریم‌های بی‌سابقه با خروج آمریکا از برجام به کشور ما تحمیل نمی‌شد، برنامه‌ریزی‌ها بر این بود که میوه اقدامات و دستاوردهای دولت یازدهم در دولت دوازدهم چیده شود.

رئیس دفتر رئیس جمهوری ضرورت ارتباط و تعامل گسترده‌تر با مردم را از طرف مدیران دولتی مورد تاکید قرار داد و اظهار کرد: ارتباط بیشتر با مردم و تعامل با آحاد جامعه را در سفرهای پرتعداد وزرا و مسئولان دولتی در دستور کار قرار دادیم و تاکید داشتیم که تعامل و ارتباط با مردم هیچوقت نباید قطع شود.

واعظی با تاکید بر اینکه کلید حل همه مشکلات کشور اعم از سیاسی و اقتصادی در داخل است، گفت: با کمک مردم و همبستگی مسئولان و همکاری نزدیک قوای سه‌گانه و نهادها از مشکلات عبور خواهیم کرد.

او با بیان اینکه حدود دو سال از عمر این دولت باقی مانده، تصریح کرد: تلاش همه ما باید این باشد که در این فرصت باقی‌مانده، مردم در عمل و در ذهن خود خاطره مثبتی از عملکرد دولت تدبیر و امید در طول هشت سال داشته باشند تا این تفکر و اندیشه برای اداره کشور ادامه یابد.

رئیس دفتر رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه نباید اجازه دهیم جریان‌سازی‌های کاذب ذهن جامعه را مشوش کند، تأکید کرد: شفاف‌سازی، صیانت از حقوق شهروندی، مبارزه با فساد، شایسته‌سالاری، تشکیل میز خدمت، ارتقای سلامت اداری، تحقق دولت الکترونیک، حمایت از بخش خصوصی، تقویت اقتصاد دیجیتال و استفاده از فضای مجازی و شرکت‌های دانش‌بنیان و صرفه‌جویی از مهم‌ترین شعارهای دولت و سیاست مورد توجه مدیران بوده که باید با قوت ادامه یابد.

واعظی در ابتدای سخنان خود نیز با قدردانی از تلاش همه دستگاه‌ها برای خدمت‌رسانی به زائران اربعین حضرت سیدالشهدا (ع) گفت: در این گردهمایی و آیین مذهبی باشکوه شاهد مدیریت بسیار عالی استانداران، فرمانداران، شهرداران و همه دست‌اندرکاران بویژه در استان‌های خوزستان، کرمانشاه و ایلام بودیم که همبستگی ملی را به نمایش گذاشتند و باعث غرور ملی شدند.

27216

فیلم | واکنش سخنگوی وزارت خارجه به میانجی‌گری بعضی کشورها بین ایران و عربستان

سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار آناتولی درباره آخرین وضعیت کمیته قانون اساسی سوریه گفت: بر اساس اعلام «گیر پترسون» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه اولین نشست کمیته قانون اساسی این کشور 30 اکتبر در ژنو برگزار می شود. وی با بیان اینکه ایران از تشکیل این کمیته حمایت می‌کند، اظهار داشت: امیدواریم تحولات منطقه آثار سلبی روی این موضوع نگذارد و مقدمه‌ای برای اقدامات اساسی در روند سیاسی برای حل بحران سوریه باشد. موسوی در پاسخ به این سوال که ایران چه نقشی در تحولات اخیر سوریه و ترکیه ایفا می‌کند، تصریح کرد: «ایران، کشوری موثر در روند آستانه و ضامن آتش‌بس در سوریه بوده است و نقش مثبتی در کاهش تنش دارد. از دولت دوست و همسایه ترکیه خواستیم خویشتن‌داری کند و راه‌حل نظامی را در پیش نگیرد. ترکیه برای رفع نگرانی‌های امنیتی خود، این اقدام را انجام داد و اعلام کرد موقت است. «ایران راه حل این مسائل را در اقدام نظامی نمی‌داند. راه حل را در گفتگو، تفاهم و جستجو برای راه‌های مسالمت‌آمیز می‌دانیم. کوشیدیم اختلافات بین تمام طرف‌ها را رفع کنیم. باید به حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشورها احترام گذاشت. ایران هر تلاشی را که تشخیص دهد برای رفع کاهش تنش و نگرانی ترکیه، دولت سوریه و مردم مفید است انجام می‌دهد. می‌کوشیم دیدگاه‌ها را به هم نزدیک کنیم». سخنگوی وزارت امور خارجه ایران همچنین درباره پیشنهاد میانجی‌گری پاکستان برای انجام گفتگو میان تهران و ریاض تصریح کرد: «ایران و عربستان سعودی دو کشور مهم منطقه هستند و اختلافات آنها بر بقیه اثر می‌گذارد. با انجام گفتگو اختلافات کاهش می‌یابد و سوءتفاهم برطرف می‌شود. این امر قطعا به نفع دو کشور، مردم منطقه و چه بسا جهان خواهد بود. برخی کشورها گفتگوهایی با ما داشتند و با حسن‌نیت اعلام کردند آماده هستند برای نزدیک کردن دیدگاه‌های تهران و ریاض، کاهش تنش و رفع سوءتفاهم ها اقداماتی را انجام دهند. ایران از این تلاش‌ها استقبال کرده است. حاضریم حتی از طریق میانجی با ریاض گفتگو کنیم تا مانع سوءاستفاده کشورهای ثالث شویم. طرح “پویش صلح هرمز” ایران شامل عربستان سعودی هم می‌شود. علاوه بر این، از طریق طرح و برنامه‌های دیگر نیز آماده گفتگوی دو و یا چندجانبه با این کشور هستیم».

264 256

آمار تازه روسیه از تعداد زندانیان فراری داعشی از شمال سوریه

وزیر دفاع روسیه گفت که فرار این 500 نفر از شمال شرقی سوریه، پس از عملیاتی صورت گرفت که قبل از آن ترکیه و آمریکا با یکدیگر توافق کرده بودند.

به گزارش روسیاالیوم، وی تاکید کرد که محور اصلی گفت‌وگوی اخیر ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان در سوچی، توقف درگیری‌ها در سوریه بود.

روسای جمهور ترکیه و روسیه روز سه‌شنبه ضمن دیدار با یکدیگر در سوچی روسیه اعلام کردند که آنکارا و مسکو در این دیدار به توافقی تاریخی برای جلوگیری از تقسیم سوریه رسیدند.

پوتین در نشست خبری مشترک با اردوغان در سوچی گفت: « تلاش می‌کنیم تمامیت ارضی سوریه حفظ شده و هیچگونه چشم طمعی به اراضی سوریه نداریم.» وی افزود: «به دنبال تقویت شرایط کنونی در ادلب و حمایت از زیرساخت‌ها در این منطقه برای تقویت امنیت هستیم.»

رئیس جمهور ترکیه هم گفت: « در این دیدار به توافقی تاریخی برای جلوگیری از گسسته شدن اراضی سوریه دست پیدا کردیم و اسنادی را با روسیه امضا کردیم که بر اساس آن، گروه‌های تروریستی از تمامی مرزهای منطقه امن تا عمق 30 کیلومتر طی 150 ساعت عقب نشینی کنند که این عقب نشینی شامل تل رفعت و منبج به طور کامل نیز می‌شود».

رئیس‌جمهور ترکیه روز چهارشنبه ۱۷ مهر از آغاز عملیات نظامی جدید این کشور در شمال سوریه خبر داد. وی اسم رمز این عملیات را «چشمه صلح» عنوان کرد و مدعی شد که مأموریت نیروهای مسلح ترکیه  «ممانعت از ایجاد گذرگاه تروریستی در طول مرزهای جنوبی» است.

«مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا نیز پنجشنبه (۲۵ مهرماه) اعلام کرد آنکارا و واشنگتن به توافقی برای برقراری آتش‌بس پنج روزه در شمال سوریه دست پیدا کرده‌اند.

پنس که در ترکیه در کنار پامپئو حضور داشت گفت: «توقفی در عملیات نظامی برای ۱۲۰ ساعت برقرار خواهد شد و همزمان، ایالات متحده خروج نیروهای ی.پ.گ را از مناطق مورد نظر در منطقه امن تسهیل خواهد کرد. بعد از اتمام این مرحله، ترکیه موافقت کرده که آتش‌بس را دائمی کند.»

معاون رئیس‌جمهور آمریکا گفت که دولت آمریکا هم متعهد شده تحریم‌ها علیه ترکیه را اعمال نکند. او گفت بعد از برقراری آتش‌بس دائمی، آمریکا تحریم‌های اعمال‌شده را پس خواهد گرفت.

310311