ائتلاف صدر خواستار لغو قرارداد امنیتی با آمریکا شد

به گزارش پایگاه خبری «بغداد الیوم»، «بدر الزیادی» نماینده ائتلاف سائرون در ادامه گفت: جریان های سیاسی عواقب این توافق امنیتی که جریان صدر مخالف آن بود، متوجه نشدند و در صورت عدم لغو این توافق، آمریکا به نقض حاکمیت عراق ادامه خواهد داد.

 

وی گفت: زمانی که این توافق در دوره «نوری المالکی» در حال تصویب بود، جریان صدر با آن مخالفت کرد. ما اکنون نیز با این توافق مخالفیم زیرا به حضور نیروهای اشغالگر به بهانه وجود توافق با عراق، وجهه قانونی بخشیده است.

نماینده ائتلاف سائرون ادامه داد: «مقتدا صدر» امروز سه شنبه آمادگی خود را برای بیرون کردن اشغالگران آمریکایی با روش‌های سیاسی و حقوقی اعلام کرد. این دعوتی از همه رهبران سیاسی و احزاب و جریان های ملی است که کشور، منافع و حفظ حاکمیت ملی آن برایشان اهمیت دارد.

الزیادی تاکید کرد که جریان های سیاسی باید با لغو این توافق و پایان دادن به حضور قانونی آمریکایی در کشور، به مسئولیت های ملی و قانونی خود عمل کنند؛ توافقی که جز ویرانی، کشتار و نقض حاکمیت عراق نتیجه ای نداشته است.

وی همچنین  از امضاء کنندگان و رای دهندگان به این توافق خواست با پاسخ به دعوت مقتدا صدر و همراهی با او موضع خود را اصلاح کنند.

آمریکا شامگاه یکشنبه با جنگنده های نظامی خود به سه مقر تیپ ۴۵ الحشد الشعبی (بسیج مردمی) عراق در استان الانبار حمله کرد.  

مقامات عراقی اعلام کردند که در حمله شب گذشته آمریکا به مقر این تیپ متعلق به گردان‌های کتائب حزب الله در شهر «القائم» استان «الانبار» در غرب این کشور بیش از ۳۰ نفر کشته و ده ها تن مجروح شدند.

مردم، دولت، جریان ها و گروه های مختلف سیاسی عراق این حمله را به شدت محکوم کردند.

«عادل عبدالمهدی» نخست وزیر دولت پیشبرد امور عراق نیز به دنبال این حمله، سه روز عزای عمومی در کشور اعلام کرد.

همزمان با تشییع شهدای حمله هوایی آمریکا به مراکز الحشد الشعبی در شهر قائم در استان الانبار ، شمار زیادی از مردم عراق با حضور در مقابل سفارت آمریکا در بغداد ضمن سر دادن شعارهای مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسراییل خواستار اخراج سفیر این کشور از عراق شدند.

310 310

محمدعلی رامین: سلبریتی‌های مهاجر از ایران، دچار مرگ‌های مبهم می‌شوند

مهاجرت از کشور و رفتن به کشورهای دیگر فی نفسه امر مشکل دار و مضمومی نیست اما اینکه افراد به چه دلیل و با چه قصد و نیتی کشور را ترک کنند گاهی ابهاماتی را ایجاد می‌کند یکی از مسائلی که از گذشته تاکنون محل بحث بوده است، مهاجرت اهالی هنر است.

محمدعلی رامین، معاون مطبوعاتی دولت دهم و پدر یاسین رامین (شوهر مهناز افشار که شایعه جدایی‌شان فراگیر شده است) درباره سرنوشت مهاجران از کشور، گفت‌وگویی مفصل کرده است که خلاصه آن را می‌خوانید:

– وقتی افرادی، فارغ از درگیری‌های فرساینده رسانه‌ای در داخل، با انبوهی از مشکلات شخصی و خانوادگی و اجتماعی در غربت مواجه بشوند، غالباً روحیات و حساسیت‌هایشان تغییر خواهد کرد و نگاه‌شان به کشورشان از راه دور، نگاهی کاملاً دگرگون و متفاوت خواهد بود.

– تعداد خیلی کمی از مهاجران، خودشان را در اختیار دول متخاصم قرار می‌دهند و اکثریت قریب به اتفاق آنها مشغول زندگی شخصی خود می‌شوند و در انزوای اجتماعی، روزگار می‌گذرانند و البته تا پیش از این، اکثر آنها یا در فرهنگ جوامع غربی غرق شده‌اند و یا با آن سازگاری نشان می‌دهند.

– در شرایط کنونی وقتی کسانی با تلخکامی و دلخوری از رفتار برخی رسانه‌ها یا مدیران و مسئولان، قهر می‌کنند، طبیعتاً مورد استقبال دشمنان ایران قرار گرفته و چند صباحی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند و با دشمنان مملکت خودشان به یک نوع تفاهم و منافع متقابل می‌رسند. یک طرف به‌خاطر نیاز مالی یا رفاه بیشتر یا شهرت و اعتبار رسانه‌ای، پول و اقامت و رسانه و کار می‌خواهد، طرف دیگر هم، همین‌ها را در اختیارش می‌گذارد تا در راستای اغراض سیاسی و مالی خودش، علیه منافع ملی ما نقش‌آفرین باشد.

– این همکاری، معمولا تحمیلی و موقتی است، زیرا این افراد با روحیه شکننده‌ای که دارند، در کشور خودشان هم سیاسی نبودند و هرگاه تحت تأثیر سیاسیون غرب‌زده عمل کردند، آسیب دیدند؛ پس به‌طور طبیعی، بعد از مدتی نسبت به توقعات فزاینده کارفرمایان خود عکس‌العمل نشان خواهند داد؛ هرچند در ابتدای هجرت، بتوانند علائق و دلبستگی‌های خانوادگی، خویشاوندی، قومی و ملی خود را سرکوب کنند، اما این ماه عسل‌ها دیر یا زود، در ذهن و ضمیر آنها تمام می‌شود.

– فعلا یکی از سیاست‌های روشن کارفرمایان آنها این است که ابتدا سعی کنند تا اغلب این چهره‌ها را به‌طور جمعی در مجامع و رسانه‌ها نشان بدهند تا کثرت این نیروها را به رخ مخاطب بکشند؛ همین ارتباط کاری سلبریتی‌ها باهم، یک نوع همبستگی را میان آنها شکل می‌دهد که برای کارفرمایان بعداً از چند جهت خطرآفرین خواهد بود. هنگامی که بهره‌برداری از این چهره‌ها برای مخاطبان، تکراری و کم اثر شد و از طرف دیگر، آنها پل‌های پشت سرشان را خراب شده دیدند، رفتار کارفرمایان با آنها تغییر می‌کند و غرورشان ورشکسته می‌شود. 

– گاهی هم کارفرمایان با یک معامله سیاسی در سطوح بالا یا تغییرات سیاسی-اقتصادی، کارگزاران و خدمتکاران خود را ناگهانی حذف می‌کنند یا آن‌ها را به آرشیو می‌سپارند؛ در این گونه شرایط،
تجربه‌های سیاه و سنگین، اندک اندک سلبریتی‌ها را بسیار آزار خواهد داد؛ وقتی طعنه‌ها و توهین‌ها و تحقیرها و سوءاستفاده‌ها، در خلوتکده‌ها و پشت صحنه‌ها، غیرقابل تحمل شد، احساس تنهایی و غربت و خسران و پشیمانی، رنج‌های شدیدی را فراروی آنها قرار خواهد داد؛ در چنین شرایطی، البته بر اساس ظرفیت روحی و روانی آنها، هرکدام عکس‌العمل‌های مختلفی خواهند داشت. آنگاه در مواردی، انواع سرخوردگی‌ها و بیماری‌ها و مرگ‌های مبهم به سراغ بعضی از آنها خواهد آمد.
 
– مهاجرت دلبستگان به غرب، ممکن است ابتدا تلخ و سنگین باشد، اما لاجرم باعث پالایش فضای کار برای دلبستگان به ایران می‌شود و مسئولان امور، نسبت به فداییان ایران و عاشقان انقلاب اسلامی که هرگز منافع ملی را فدای منافع شخصی نکرده و نمی‌کنند، قدرشناسی شایسته‌ای خواهند داشت.

– از طرف دیگر، با رفتن سلبریتی‌های محبوب جامعه به خارج، میدان برای شکوفایی جوانان مستعد ما در همان عرصه‌ها فراهم می‌شود و شخصیت‌های تازه نفسی ظاهر خواهند شد که چه بسا بازار سلبریتی‌های مهاجر را به کلی کساد کنند.

۵۷۵۷

نجات زن جوان از میان آتش و دود/ علت بررسی آتش سوزی در دست بررسی

شب گذشته در پی تماس شهروندان مبنی بر مشاهده شعله و دود از طبقه دوم یک ساختمان مسکونی، ستاد فرماندهی آتش نشانی تهران بلافاصله و بصورت همزمان ساعت ۱۹:۰۹ دقیقه شب گذشته آتش نشانان ایستگاه‌های ۹۳، ۳۱ و گروه امداد و نجات ۱۲ به همراه تشک نجات و خودروی نردبان هیدرولیکی ۳۲ متری را به خیابان دماوند، خیابان شهید فتحنایی (کهن سابق) اعزام کرد.

عیسی عبدالپور افسر آماده منطقه ۶ عملیات سازمان آتش نشانی تهران در مورد این آتش سوزی و نحوه عملیات آتش نشانان گفت: آتش سوزی از قسمت آشپزخانه در طبقه دوم یک ساختمان چهار طبقه مسکونی شروع شد و به سرعت در حال سرایت به دیگر قسمت‌های ساختمان بود و همچنین دود و حرارت بسیار زیادی این واحد مسکونی و طبقات فوقانی را فراگرفت.

وی افزود: زمانی که نیروهای آتش نشانی به محل حادثه رسیدند دود و شعله زیادی از نمای ساختمان به بیرون زبانه می‌کشید که آتش نشانان پس از قطع برق و گاز ساختمان و انجام ایمن سازی های اولیه و مجهز شدن به دستگاه‌های تنفسی به سرعت به دو گروه تقسیم و مشغول عملیات شدند.

عبدالپورادامه داد: گروه اول از آتش نشانان به وسیله یک رشته لوله آبدهی آتش نشانی به سرعت خود را به کانون این آتش سوزی رساندند و موفق شدند شعله‌های آتش را قبل از سرایت به دیگر قسمت‌های واحد مسکونی، خاموش کنند و گروه دوم نیز به جستجوی محبوسین احتمالی پرداختند و توانستند یک زن ۲۵ ساله را که در میان دود گرفتار شده بود به سلامت از ساختمان خارج کرده و به محیطی امن انتقال دهند.

این افسر آماده آتش نشانی در پایان گفت: گروهی از آتش نشانان بعد از مهار آتش با استفاده از فن‌های فشار قوی آتش نشانی، دودهای حاصل از این آتش سوزی که در راهروها و طبقات این ساختمان متراکم شده بود را به بیرون تخلیه کردند.

گفتنی است علت بروز این آتش سوزی توسط کارشناسان علت یابی آتش نشانی منطقه در دست بررسی است.

۲۳۵۲۱۲

فلوریدا به ترامپ روی خوش نشان نداد

به گزارش تارنمای خبری نشریه هیل، نتایج نظرسنجی موسسه میسون – دیکسون (Mason-Dixon) که روز سه شنبه (۱۰ دی ۹۸) منتشر شد، ‌ حاکی است که بایدن ۲ درصد از آراء ۴۵ درصدی ترامپ در فلوریدا جلو افتاده است. حاشیه خطای این نظرسنجی ۴ درصد اعلام شده است.

ترامپ در این نظرسنجی بر سه نامزد دیگر دموکرات ها پیروز شد به طوری که در ایالت فلوریدا، پیت بوتیجیج را با ۴ درصد، برنی سندرز را با ۵ درصد و الیزابت وارن را با ۹ درصد شکست داد.

ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا، هیلاری کلینتون نامزد دموکرات ها را به میزان ۱.۲ درصد در ایالت فلوریدا مغلوب کرد.

این نظرسنجی نشان داد که بایدن تنها نامزدی بود که در این ایالت، امتیاز مثبتش بیش از امتیاز منفی بود، به طوری که ۴۵ درصد به وی رای مثبت و ۴۱ درصد رای منفی دادند. این امتیاز برای ترامپ،  ۴۶ درصد رای مثبت در برابر ۴۷ درصد رای منفی بود.

براساس این نظرسنجی، مردان علاقه بیشتری به ترامپ نشان دادند، ‌به طوری که وی در میان جمعیت رای دهندگان مرد ۱۰ درصد از بایدن جلو افتاد، ‌ در حالی که بایدن نامزد محبوب زنان در این نظرسنجی اعلام شد.

همچنین بایدن ۹۲ درصد حمایت سیاهپوستان و ۶۱ درصد حمایت اسپانیایی تبارها را به دست آورد. ۵۸ درصد از سفیدپوستان در این ایالت به ترامپ و ۳۳ درصد از آنها به بایدن رای دادند.  

همچنین در نظرسنجی این موسسه در ایالت ویرجینیا، ‌ مشخص شد که ترامپ از بایدن در این ایالت نیز عقب افتاده است به طوری که ۴۹  درصد از مردم این ایالت از بایدن و ۴۵ درصد از ترامپ حمایت کردند.

هیلاری کلینتون در انتخابات ۲۰۱۶، ترامپ را در ویرجینیا با امتیاز ۵.۴ درصدی شکست داد.

ماه گذشته، دموکرات ها نتیجه انتخابات مجمع عمومی ایالت ویرجینیا را از آن خود کردند و کنترل کامل دولت ایالتی را در اختیار گرفتند. ۹۱۰۹

۱۳ آبان ۹۹ مصادف با سوم نوامبر ۲۰۲۰ پنجاه و نهمین انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا برای انتخاب رییس جمهوری برگزار می شود.

310 310

خط و نشان پمپئو برای مقامات عراق برای حفظ سفارت

در حالی که اعتراضات گروهی از مردم عراق در برابر ساختمان سفارت آمریکا در بغداد ادامه دارد، «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا در تماس تلفنی با «برهم صالح» رئیس‌جمهور و «عادل عبدالمهدی» نخست‌وزیر عراق تلویحا معترضان عراقی را تهدید کرده و گفته است که آمریکا از اتباع خود «دفاع» می‌کند.

 

«مورگان اورتاگوس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای در مورد این تماس‌های تلفنی، گفته است که پامپئو در این تماس‌ها «تصریح کرد که ایالات متحده از افراد خود که برای عراقی مستقل و دارای حاکمیت آنجا هستند، محافظت و دفاع می‌کند.»

اورتاگوس افزود: «هم عبدالمهدی و هم صالح به وزیر اطمینان دادند که آن‌ها مسئولیت خود را جدی گرفته و ایمنی و امنیت نیروها و اموال ایالات متحده در آنجا را تضمین می‌کنند.»

از صبح امروز صدها نفر از عراقی‌های معترض به بمباران مقرهای نیروهای مسلح عراق توسط ارتش آمریکا، در برابر سفارت آمریکا در بغداد تجمع کرده‌اند. معترضان تأکید دارند که حضور نیروهای نظامی آمریکا در عراق عامل ناآرامی و آشوب است. یک سخنگوی معترضان به روزنامه «واشنگتن‌پست» گفته است که اعتراضات تا زمان تعطیلی سفارت آمریکا، ادامه پیدا می‌کند.

تماس تلفنی و تهدید تلویحی پامپئو در حالی صورت گرفته که پیش از این تصاویری از استقرار تک‌تیراندازهای ارتش آمریکا روی بام ساختمان سفارت این کشور در بغداد منتشر شده بود. در ورودی‌های این ساختمان هم تفنگداران آمریکایی مستقر شده‌اند.

«مارکو روبیو» از سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکایی ساعتی پیش در توییتی که برخی آن را زمینه‌چینی برای تیراندازی به سوی معترضان تفسیر کرده‌اند، مدعی شد که ایران ممکن است به سمت تظاهرات‌کنندگان تیراندازی کرده و سپس این موضوع را به گردن واشنگتن بیاندازد.

هرچند تاکنون گزارشی از تیراندازی با گلوله جنگی به سمت معترضان منتشر نشده، اما نیروهای آمریکایی به سمت تظاهرات‌کنندگان گاز اشک‌آور شلیک کرده‌اند. گزارش شده است که تاکنون بیش از ۶۰ از نفر افرادی که در برابر سفارت آمریکا تجمع کرده‌اند، دچار مصدومیت شده‌اند.

اعتراضات امروز در واکنش به حملات اخیر ارتش آمریکا به مقرهای «الحشد الشعبی» در غرب عراق برگزار شده است. در این حملات، نزدیک به ۳۰ نفر به شهادت رسیده و شمار زیادی مجروح شده‌اند. این اقدام آمریکا که نقض آشکار حاکمیت عراق به شمار می‌آید، از سوی جریان‌های سیاسی عراق محکوم شده است. عبدالمهدی و صالح این حملات را ناقض توافق‌های امنیتی دوجانبه میان عراق و آمریکا توصیف کرده‌اند. شورای امنیت ملی عراق هم دیروز در بیانیه‌ای اعلام کرد در همکاری‌های امنیتی خود با ائتلاف تحت رهبری آمریکا در منطقه، تجدید نظر می‌کند.

310 310

ترامپ از توافق با چین خبر داد

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا امروز (سه‌شنبه) از نهایی شدن توافق تجاری با چین خبر داده است. 

رئیس‌جمهور آمریکا در توئیتر نوشت: «من روز ۱۵ ژانویه (۲۵ دی) توافق تجاری بسیار بزرگ و جامع‌مان با چین را امضا خواهم کرد. این مراسم در کاخ سفید برگزار خواهد شد. نمایندگان رده بالای چین حاضر خواهند بود. در تاریخی دیگر به پکن خواهم رفت، جایی که گفت‌وگوها بر سر مرحله دوم آغاز خواهند شد.»

اوایل ماه جاری میلادی بود که چین و آمریکا از حصول توافق در فاز نخست مذاکرات تجاری با یکدیگر خبر دادند تا از این طریق به ماه‌ها مذاکرات و بیش از یک سال تنش تجاری پایان دهند.

در قالب این توافق قرار است آمریکا اعمال تعرفه بر کالاهای چینی را کاهش داده و در عوض چین هم واردات از آمریکا را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. چین قصد داشت بر واردات چند کالای آمریکایی نظیر ذرت، گندم،‌ خودرو و قطعات یدکی  تعرفه اعمال کند، اما پس از اعلام توافق، از اجرای این اقدام منصرف شده است. 

پکن اعلام کرده لغو تعرفه واردات در دیگر کالاهای آمریکایی را تا دور بعدی مذاکرات لغو نخواهد کرد.

با آنکه ترامپ اعلام کرده مذاکرات برای فاز دوم توافق تجاری به سرعت آغاز خواهد شد، چینی‌ها می‌گویند این مذاکرات به  نحوه اجرای فاز نخست توافق بستگی دارد.

310 310

شرط احتمالی مجمع تشخیص برای تصویب FATF /حسین مظفر: مخالفتی با CFT نشده/ شاید پالرمو را در تعلیق نگه داریم

حسین مظفر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در حاشیه نشست پاسداشت یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس و نکوداشت خادمان جهاد و شهادت در جبهه جهادگران ایران اسلامی در جمع خبرنگاران، درباره آخرین وضعیت FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: FATF یک گروه مالی است که بین الدولی است نه بین‌المللی.

وی افزود: هفت کشور با همدیگر جمع شده‌اند و تصمیم گرفته‌اند تا ریسک مالی کشورها را بررسی کرده و به دوستان‌شان توصیه کنند که با این کشور که ریسک مالی کمتری دارد همکاری کنند و با آن کشور معامله نکنند. اما بعدها مسئله تروریسم و مبارزه با آن به وظایف آن اضافه شد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: FATF به تعدادی از کشورها ۴۱ توصیه است که ایران اسلامی به ۳۹ توصیه آن عمل کرده است که این ۳۹ توصیه می‌توانست از طریق قوانین و سازوکارهای داخلی دنبال شود و مزایایی که در این توصیه‌ها و دستورکارها بوده است را عمل کرده و فقط دو توصیه آن مانده است؛ البته دو توصیه آخر FATF به ما، مربوط به دو کنوانسیون است.

وی افزود: برخی مخالفان می‌گویند که چرا مجمع تشخیص مصلحت نظام اینقدر بر این دو کنوانسیون زوم کرده است در حالیکه این جواب کاملاً روشن است، زیرا کنوانسیون‌های دیگر بین المللی بوده و سروته آن بسته است. ضمن اینکه بندها و مواد آنها هم مشخص است و کسی نمی‌تواند نه بندی به آن اضافه کند و نه بندی از آن کم کند. اما دو کنوانسیون باقی مانده FATF مربوط به گروه اقدام مالی است و هر لحظه می‌توانند درباره موضوعی تصمیم‌گیری کنند و برخی مواد آن را کم کرده و یا زیاد کنند. همچنین نسبت به برخی مواد تفسیر کرده و تصمیم‌گیری می‌کنند که امروز درباره سازوکار مالی صحبت کنند و یا درباره تروریسم و یا درباره موضوع موشکی.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: ممکن است این گروه بخواهد جمهوری اسلامی یاران را تحت فشار قرار دهد این در حالی است که ما تحت تحریم هستیم و در تحریم‌ها مجبوریم برخی روزنه‌ها را باز کرده و تحریم‌ها را دور بزنیم.

مظفر گفت: اگر ما عضویت این دو کنوانسیون را بپذیریم تمام سازوکارهای مالی، اقدامات و فعالیت‌های‌مان را باید به صورت آنلاین به نظام FATF طراحی شده است را منتقل کنیم که این پول چه مقدار و از کجا آمده و توسط چه کسی و برای چه کاری و به چه کسی داده شده است و دشمنان بلافاصله آن روزنه را می‌بندند که یک خود تحریمی است.

وی خاطرنشان کرد:‌ برخی دوستان که در مجلس و دولت هستند به مجمع تشخیص مصلحت نظام آمده و بحث‌های مفصلی کرده‌اند؛ آنها هنوز نتوانسته‌اند اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام را قانع کنند که اگر ما این دو کنوانسیون را بپذیریم وضع ایران بهتر خواهد شد و تحریم‌ها برداشته شده و مشکلات بیمه و بانکی حل شده و فروش نفت‌مان آزاد می‌شود. اما فقط می‌گویند اگر عضو این دو کنوانسیون نشویم ممکن است وضع‌مان بدتر شود و ایران در لیست سیاه قرار می‌گیرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: ما به این سادگی در زمره گروه سیاه FATF قرار نمی‌گیریم چرا که وقتی ما ۳۹ توصیه را بدون هیچ مشکلی پذیرفته‌ایم چرا باید در بلک لیست قرار گیرد این در حالی است که ما در گذشته هم هیچ کدام از این توصیه‌ها را اجرایی نکرده بودیم هم در بلک لیست نبودیم و در لیست خاکستری قرار داشتیم.

مظفر گفت:‌ ممکن است در وضعیت فعلی باقی بمانیم چرا که برای رفتن به لیست سیاه FATF و لیست سفید FATF اجماع کشورها لازم است. این در حالی است که نمی‌توانند ایران را به لیست سیاه FATF ببرند چون برخی کشورها با آن موافقت نکرده‌اند که می‌توانم به روسیه، چین، هند و ترکیه اشاره کنم و به لیست سفید FATF نمی‌رویم که می‌توان به آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی اشاره کنیم که نخواهند گذشت این مسئله محقق شود.

وی تصریح کرد:‌ ما در مجمع تشخیص مصلحت نظام به این نتیجه نرسیدیم که دو کنوانسیون باقی مانده را تصویب کنیم اما مخالفتی هم به CFT نشده است و ممکن است راهکارهای مختلفی در این باره ارائه شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره جزئیات این راهکارها گفت: یکی از راهکارها ْآن است که این دو کنوانسیون همچنان در تعلیق نگه داریم تا ببینیم آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها چه می‌کنند؛ آیا آنها تحریم‌های جمهوری اسلامی را حذف می‌کنند، راهکار دوم هم آن است که ما به دنبال اعلام کنیم که ما در مسئله برجام تمام تعهدات خود را عمل کردیم و طرف مقابل عمل نکرد؛ اروپایی‌ها باید به یازده شرط خود عمل کنند یا اینکه ما شروطی را بگذاریم که تضمین لازم را از آنها بگیریم.

مظفر خاطرنشان کرد: ممکن است جمهوری اسلامی ایران به شرطی این دو کنفوانسیون باقی مانده را قبول کند که تحریم‌ها به طور کامل برداشته شود و باید به یقین برسیم که با تعیین برخی شروط و تصویب این کنوانسیون‌ها منافعی برای کشور حاصل شود وگرنه آن را در تعلیق نگه داشته و منتظر می‌مانیم تا رفتار آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها را ببینیم؛ آیا به تعهدات‌شان عمل می‌کنند؟

وی افزود:‌ نگاه ما به این دو کنوانسیون به هیچ وجه سیاسی نیست بلکه کاملاً به آن کارشناسی نگاه می‌کنیم و اینکه برخی افراد در این باره به مجمع اتهام می‌زنند را قبول ندارم.افرادی که در مجمع حضور دارند همگی مسئول بوده و عمری از فعالیت‌های‌شان می‌گذرد و همگی براساس مصالح نظام تصمیم‌گیری می‌کند.

مظفر در پایان گفت: روز چهارشنبه هفته جاری منتظر هستیم تا تصمیم‌گیری لازم را در این باره ببینیم.

۲۱۷۲۱۷

عمار حکیم خواستار حفظ مراکز دیپلماتیک شد

«عمار الحکیم» رهبر جریان حکمت ملی در عراق، در واکنش به اعتراض مقابل سفارت آمریکا، در بیانیه‌ای ضمن دعوت به خویشتنداری، از دولت خواست به مسئولیت خود در حمایت از مراکز دیپلماتیک عمل و وجهه خود را حفظ کند.

الحکیم در این بیانیه اعلام کرد: «ضمن ابراز غم و اندوه خود از شهادت تعدادی از فرزندان نیروهای مسلح از الحشد الشعبی به دلیل بمباران پایگاه‌های آنها در القائم توسط آمریکا، بر حق اعتراض مسالمت‌آمیز و آزادی بیان تأکید می‌کنیم و از همه طرف‌ها خواستار خویشتنداری و اجتناب از تشدید تنش و کشیده نشدن به آشوب هستیم».

به گزارش وبگاه «الفرات نیوز»، این سیاستمدار عراقی همچنین از دولت عراق خواست که به مسئولیت خود در حمایت از مراکز دیپلماتیک حاضر در عراق عمل و از وجهه بین‌المللی خود و دستاوردهایی که در جامعه بین‌الملل به دست آورده و چیزی که امنیت و ثبات کشور را تضمین می‌کند، حمایت کند».

عمار الحکیم پیشتر نیز در بیانیه‌ای حمله آمریکا به مقرهای الحشد الشعبی را محکوم کرده و آن را «نقض آشکار حاکمیت عراق و توافقنامه‌های امنیتی دوجانبه» دانسته و تأکید کرده بود که «نیروهای ائتلاف آمریکایی می‌بیاست از دولت عراق در مأموریت حمایت از عراقی‌ها، پشتیبانی می‌کرد».

سفارت آمریکا در بغداد امروز شاهد تجمع صدها عراقی بود که به حمله هوایی آمریکا به نیروهای الحشد الشعبی در عراق اعتراض داشتند.

این تجمع بعد از مراسم تشییع شهدای الحشد الشعبی برگزار شد. هزاران عراقی امروز در مراسم تشییع که سران و فرماندهان الحشد الشعبی نیز در آن حاضر شدند، شرکت کردند.

مردم معترض ضمن اعلام برپایی تحصنِ باز  برابر سفارت آمریکا خواهان بسته شدن آن و اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور شدند.

محافظان سفارت آمریکا در بغداد نیز با هدف متفرق کردن معترضان عراقی، اقدام به شلیک گلوله‌های دودزا و آتش‌زا به سوی مردم معترض کردند که در نتیجه آن بیش از ۶۰ تظاهرات کننده عراقی مجروح شدند.

310 310