واکنش دمشق به اقدامات ترکیه و حمایت غربی ها از اردوغان

وزارت خارجه سوریه در واکنش به اظهارات و اقدامات مقامات ترکیه اعلام کرد که اینکه آنکارا از وارد کردن خسارت به ارتش سوریه سخن می‌گوید، اعترافی است بر اینکه ترکیه در کنار تروریست‌ها ایستاده و از آن‌ها حمایت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) منبعی مسؤول در وزارت خارجه سوریه جمعه (نهم اسفند) در مورد تحولات اخیر ادلب گفت: «تبلیغات دروغینی که ترکیه و کشورهای غربی علیه سوریه طی روزهای گذشته انجام دادند، حمایت آن‌ها به ویژه رژیم ترکیه از گروه‌های مسلح تروریستی طی سال‌های گذشته را اثبات می‌کند و نشان می‌دهد که آن‌ها برای اجرای نقشه‌های خود علیه خواسته‌های مردم سوریه از جمله نابودی تروریسم در این کشور، سرمایه‌گذاری کرده و روی این نقش‌ها حساب باز کرده بودند».

منبع مذکور به دروغ‌پردازی رسانه‌های ترکیه در خصوص تحولات ترکیه اشاره کرد و گفت: «اینکه رسانه‌های ترکیه و غرب مدام در حال مبالغه در خصوص خسارت‌های ارتش سوریه در نبردهای اخیر محور سراقب هستند و به آن می‌بالند، تلاشی از سوی آن‌هاست تا با این کار بتوانند روحیه باخته تروریست‌ها را بالا ببرند و این گونه اقدامات آن‌ها اعتراف رسمی به این است که نیروهای اردوغان دوشادوش گروه‌های تروریستی و تکفیری در حال جنگ‌اند و تأیید می‌کند که ترکیه به تعهدات خود در توافق سوچی پایبند نبوده و نیست».

رسانه‌های ترکیه و گروه های تروریستی دیروز پنجشنبه مدعی شدند که شهر سراقب واقع در شرق ادلب به دست آن‌ها افتاده و ارتش سوریه مجبور به عقب‌نشینی شده است.

منبع مسؤول در وزارت خارجه سوریه به عملیات موفق نیروهای سوری در شمال این کشور اشاره کرده و گفت که طی این عملیات‌ها، جاده بین‌المللی دمشق به حلب و فرودگاه بین المللی حلب بازگشایی شد و نیروهای سوریه توانستند بیش از ۱۳۰ روستا را در استان های ادلب و حلب و حماه را آزاد کنند که همه این‌ها منجر به جنون ترکیه و کشورهای غربی شده و نشان می‌دهد که حمایت از تروریسم، یک راهبرد ثابت در سیاست این کشورها برای دست‌یابی به اهداف پلشت و غیراخلاقی آن‌ است.

این منبع همچنین تأکید کرد که ارتش سوریه همانند گذشته به حملات و عملیات های خود علیه تروریست‌ها در سرتاسر این کشور ادامه خواهد داد و اجازه نمی‌دهد کشورهای غربی و آلت‌دست آن‌ها، تروریست‌ها را برای همیشه بر مردم سوریه مستولی قرار دهند و سرنوشتشان را به دست بگیرند.

312 310

گفت‌وگوی تلفنی ترامپ و اردوغان درباره ادلب

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه شامگاه جمعه تلفنی با «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا گفت‌وگو کرد.

به گزارش «تی‌آرتی» رؤسای جمهور ترکیه و آمریکا در این تماس تلفنی درباره روابط دوجانبه و موضوعات منطقه‌ای به خصوص تحولات ادلب گفت‌وگو کردند.

بر اساس اعلام رسانه‌های ترکیه، اردوغان و ترامپ بر ضرورت اتخاذ گام‌هایی برای مقابله با بحران انسانی در ادلب توافق کردند.

پیشتر ریاست جموری ترکیه اعلام کرده بود که اردوغان به ترامپ ابلاغ خواهد کرد که حمایت شفاهی از ترکیه کافی نبوده و آنکارا انتظار حمایت عملی از آمریکا دارد.

ترکیه به عنوان عضوی از پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) انتظار دارد اعضای این ائتلاف از او در قضیه ادلب حمایت کند با این حال، کمک‌های این اعضا به ویژه آمریکا عملی نبوده و تنها محدود به اظهارات مقامات آمریکایی و اروپایی بوده است.

دیروز پنجشنبه در حملات هوایی سوریه و روسیه به مواضع تروریست‌ها، بیش از ۳۰ نفر از نظامیان ارتش ترکیه کشته شده‌اند و این مسئله باعث خشم مقامات ترکیه شده است. روسیه می‌گوید حضور نیروهای ارتش ترکیه در منطقه بر اساس هماهنگی نباید اتفاق می افتاد و شماری از نیروهای ترکیه با گروه‌های مسلح و تروریستی مانند جبهه النصره (شاخه سوری القاعده) همراه بودند که هدف قرار گرفته اند.

310 310

جزئیات گفتگوی تلفنی واعظی و معاون نخست وزیر آذربایجان درباره مقابله با کرونا

“محمود واعظی” و “شاهین مصطفی یف” در این گفت‌و گوی تلفنی با اشاره به نقش مهم اشتراکات فرهنگی و تاریخی دو ملت در تحکیم روزافزون مناسبات تهران- باکو، تاکید کردند که مسوولان ارشد دو کشور نیز برای تحکیم و تقویت همه جانبه روابط اهتمام ویژه ای دارند.

رئیس دفتر رئیس جمهور و معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان در این گفت‌و گو ضمن تبادل نظر درباره نحوه مقابله و مدیریت بیماری کرونا ، باز نگه داشتن مرزها و تبادل تجاری در چارچوب یک پروتکل مشترک برای مدیریت این بیماری را ضروری خواندند.

واعظی و مصطفی یف ابراز امیدواری کردند که با مدیریت مشترک ، اثرات منفی این بیماری بر روند مناسبات تجاری رو به رشد دو کشور بیش از پیش کاهش یابد.

2727

هیات روسی با تعلیق مذاکرات، آنکارا را ترک کرد

 

وزارت خارجه ترکیه شامگاه جمعه خبر داد که هیئت روسیه که برای نشست‌های فنی درباره سوریه در آنکارا حضور داشت آنکارا را ترک می‌کند و نشست‌های دوطرفه ادامه نخواهد یافت.

به گزارش الجزیره، وزارت خارجه ترکیه اضافه کرد: «به طرف روسی درباره ضرورت آتش‌بس دائم در ادلب و عقب‌نشینی نیروهای نظام سوریه به مرزهای توافق سوچی تاکید کردیم.»

هیئت روسیه در حالی آنکارا را ترک می‌کند که قرار است «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه و «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه روزهای ۵ و ۶ مارس (۱۵ و ۱۶ اسفند)درباره موضوع سوریه با یکدیگر دیدار کنند.

از سوی دیگر منبعی مسؤول در وزارت خارجه سوریه جمعه (نهم اسفند) در مورد تحولات اخیر ادلب گفت: «تبلیغات دروغینی که ترکیه و کشورهای غربی علیه سوریه طی روزهای گذشته انجام دادند، حمایت آن‌ها به ویژه رژیم ترکیه از گروه‌های مسلح تروریستی طی سال‌های گذشته را اثبات می‌کند و نشان می‌دهد که آن‌ها برای اجرای نقشه‌های خود علیه خواسته‌های مردم سوریه از جمله نابودی تروریسم در این کشور، سرمایه‌گذاری کرده و روی این نقش‌ها حساب باز کرده بودند».

دیروز پنجشنبه در حملات هوایی سوریه و روسیه به مواضع تروریست‌ها، بیش از ۳۰ نفر از نظامیان ارتش ترکیه کشته شده‌اند و این مسئله باعث خشم مقامات ترکیه شده است. روسیه می‌گوید حضور نیروهای ارتش ترکیه در منطقه بر اساس هماهنگی نباید اتفاق می افتاد و شماری از نیروهای ترکیه با گروه‌های مسلح و تروریستی مانند جبهه النصره (شاخه سوری القاعده) همراه بودند که هدف قرار گرفته اند.

310 310

آخرین خبرها درباره تعطیلی جلسات علنی و غیرعلنی مجلس بخاطر کرونا

اسدالله عباسی، سخنگوی هیئت رییسه مجلس گفت: هنوز هیچ تصمیمی مبنی بر  تعطیلی جلسات صحن مجلس در هیئت رییسه گرفته نشده و آنچه بنده گفتم، ناظر به درخواست ستاد ملی مقابله با کرونا از مجلس برای تعطیلی جلسات بود.

عباسی افزود: وزیر بهداشت به عنوان رییس  ستاد ملی مقابله با کرونا در نامه ای از رییس مجلس درخواست کرده است تا برای جلوگیری از شیوع این ویروس جلسات صحن فعلا تعطیل شود، با این حال هیئت رییسه هنوز به این درخواست پاسخ نداده و در قبال آن تصمیمی نگرفته است.

سخنگوی هیئت رییسه مجلس افزود: برای بررسی درخواست رییس محترم ستاد ملی مقابله با کرونا ، هیئت رییسه فردا جلسه خواهد گذاشت و نمایندگان و مردم عزیز را از تصمیم گیری درباره چگونگی کار مجلس در هفته پیش رو  و موضوعاتی که در دستور مجلس است، مطلع خواهیم کرد.

2727

بازیکنی که زیرنظر نکونام احیا شد

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ وقتی پیش از شروع لیگ نوزدهم فرشاد احمدزاده با عقد قراردادی دوباره به پرسپولیس برگشت حواشی زیادی پیرامون او ایجاد شد. همین حواشی و فراز و نشیب های زیاد عملکرد احمدزاده باعث شد او نیم فصل از جمع قرمزها جدا شود. در حالیکه تراکتور و سپاهان تیم های نزدیک به جذب احمدزاده بودند او در تصمیمی عجیب از سوی اهالی فوتبال راهی فولاد خوزستان شد. حالا اما مشخص می شود تصمیم احمدزاده تصمیم خوبی بوده. فرشاد زیرنظر جواد نکونام در نیم فصل دوم یکی از بهترین های لیگ بوده. او در آخرین بازی فولاد هم با پاس گلی که داد پایه گذار تک گل تیمش بود. احمدزاده از نگاه آماری نه فقط در بازی آخر فولاد بلکه در سایر بازی ها یکی از بهترین های زمین بوده و این یعنی احیای بازیکنی که دوباره قصد دارد روزهای خوب را تجربه کند. در این مسیر بدون شک احمدزاده می تواند یکی از اصلی ترین ارکان تیم نکونام برای کسب سهمیه آسیایی باشد.

43257

کرملین بالاخره یک دیدار مهم را تایید کرد

کاخ ریاست جمهوری روسیه (کرملین) اعلام کرد که رؤسای جمهور این کشور و ترکیه در مورد ادلب سوریه دیدار خواهند کرد.

کاخ کرملین در بیانیه‌ای‌ که شامگاه جمعه (نهم اسفند) منتشر کرده، گفت که اردوغان و پوتین در روزهای پنجم و ششم مارس ( ۱۵ و ۱۶ اسفند) در شهر مسکو، پایتخت روسیه دیدار و در مورد اوضاع ادلب گفت‌وگو خواهند کرد.

ریاست جمهوری ترکیه پیش از این اعلام کرده بوده که رؤسای روسیه و ترکیه در آینده خیلی نزدیک در باره ادلب سوریه دیدار و رایزنی خواهند کرد.

این دیدارها بعد از آن صورت می‌گیرد که ۳۴ نظامی ترکیه در حمله دیروز جمنگنده‌های سوریه و روسیه کشته و شمار زیادی نیز زخمی شده‌اند. این سومین بار است که نیروهای ترکیه در جریان عملیات رتش سوریه کشته یا زخمی می‌شوند.

ترکیه مدعی است ارتش سوریه عمداً نظامیان ترک را هدف قرار داده است با این حال روسیه می‌گوید نظامیان ترکیه در صفوف تروریست‌ها کشته شده‌اند و آن‌ها نمی‌بایست پیست‌های دیدبانی خود در منطقه کاهش تنش ادلب را ترک می‌کردند.

310 310