سلطه کرونا بر آمریکا/ذخایر راهبردی که رئیس جمهور و دولتش از آن صحبت می‌کنند، کجاست؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، تعداد مبتلایان به کرونا در امریکا سر به فلک گذاشته و انگشت اتهام به سمت دولت ترامپ برای کم کاری در مقابل شیوع ویروس است. شیوع بیماری کرونا در آمریکا شتاب زیادی گرفته است. در یک روز ۱۸ هزار مورد جدید ابتلا به کرونا ثبت شده و تعداد مبتلایان در آمریکا به ۱۰۳ هزار نفر افزایش یافته است. ۳۷۰ نفر دیگر نیز جان خود را از دست داده‌اند. به گزارش دویچه وله، پزشکان و نیروهای امدادگر درباره کمبود دستگاه‌های تنفسی، ماسک و پوشش‌های ایمنی هشدار داده‌اند. قرار است دونالد ترامپ در اوایل هفته آینده با مشاوران خود درباره راهکار مقابله با بیماری کرونا در آمریکا گفت‌وگو کند.  دونالد ترامپ به کارخانه‌های خودروسازی جنرال موتورز و فورد آمریکا دستور داده است تا خط تولید خود را به تولید دستگاه تنفسی تغییر دهند. نگرانی ها بابت اینکه کرونا چه تاثیری بر اقتصاد و سیاست در ایالات متحده بگذارد بسیار زیاد است. مشکلات بیمه درمانی در این کشور هم باعث شده تا سالمندان و افرادی که دارای بیمه کامل نیستند، نگران جان خود باشند.

چرا امریکا رکورد زد؟

خبرگزاری فرانسه در گزارشی از واشنگتن این سوال را مطرح کرد که چرا موارد ابتلا به کووید-۱۹ در آمریکا بیشتر از دیگر کشورهای جهان است.

طبق آمار و ارقامی که روز جمعه مقامات بهداشتی آمریکا منتشر کردند، از اواخر ژانویه که اولین مورد ابتلا به کووید-۱۹ در آمریکا ثبت شد، بیشتر از یکصد هزار شهروند آمریکایی به این بیماری مبتلا شده اند و به این ترتیب آمریکا عنوان غم انگیز بالاترین موارد تاییدشده آلودگی به کروناویروس جدید را در جهان از آن خود کرده است.

طبق اطلاعات منتشر شده توسط مقامات آمریکایی، تا جمعه شب نزدیک به یکهزار و ششصد نفر بر اثر ویروس کرونا در این کشور جان خود را از دست داده بودند با این حال نرخ مرگ و میر ناشی از این بیماری همه گیر مهلک در آمریکا به مراتب پائین‌تر از چند کشور اروپایی است.
اما آمریکا تحت تاثیر چه عواملی به این مرحله رسیده و در این شرایط قرار گرفته و آمریکایی‌ها در ادامه باید منتظر چه شرایطی باشند؟

تاخیر در انجام آزمایش‌های غربالگری کرونا

خبرگزاری صدا و سیما در اینباره گزارش داد: کارشناسان بهداشت عمومی می‌گویند هنوز اوج همه گیری کرونا در آمریکا نرسیده است، اما علل مختلفی وجود دارد که نشان می‌دهند چرا موارد ابتلا به کووید-۱۹ در آمریکا از همین حالا رشد انفجاری داشته است.

در همان آغاز شیوع ویروس کرونا در آمریکا، دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور متهم شد که وخامت بحران را جدی نگرفته است. ترامپ در آن زمان اعلام کرد شیوع محلی ویروس کرونا در کشور ” اجتناب ناپذیر” است، اما این دیدگاه کاملا مغایر با نظرات کارشناسان و مسئولان بهداشت عمومی است.

در شرایطی که شیوع بیماری کووید-۱۹ در ایالت‌های واشینگتن و کالیفرنیا در غرب آمریکا آغاز شده بود، نظام بهداشتی آمریکا برای ردیابی بیماری و شناسایی افرادی که با مبتلایان به این بیماری در تماس بوده اند در مقیاس گسترده اقدام به آزمایشات غربالگری نکرد و به همین علت کارآیی لازم را برای جلوگیری از شیوع این بیماری از خود نشان نداد.

این وضعیت موجب تاخیر در روند تشخیص موارد جدید کووید-۱۹ می‌شد.

بیست و نهم فوریه بود که اولین مورد مرگ و میر ناشی از بیماری کووید-۱۹ در آمریکا گزارش شد در حالی که از ثبت اولین مورد ابتلا به این بیماری در آمریکا بیشتر از یک ماه می‌گذشت. آخر فوریه پس از تایید اولین قربانی کووید-۱۹ در آمریکا، دولت ترامپ محدودیت‌های موجود در انجام غربالگری کرونا را برداشت و در ادامه بخش خصوصی نیز وارد میدان شد.

نبود یک پاسخ در سطح ملی محسوس بود

ایالت نیویورک با ثبت نزدیک به چهل و پنج هزار مورد ابتلا به بیماری کووید-۱۹ و پانصد مورد مرگ و میر ناشی از این بیماری تا روز جمعه، به عنوان کانون اصلی ویروس کرونا در آمریکا شناخته می‌شود، اما آمار و ارقام مبتلایان و قربانیان این ویروس در آمریکا به سرعت تغییر می‌کند.

پس از نیویورک ایالت‌های نیوجرسی، کالیفرنیا، واشنگتن، میشیگان و ایلینویز قرار می‌گیرند و به گفته مقامات بهداشتی آمریکا تراکم نرخ ابتلا و مرگ و میر این بیماری عمدتا در شهرهای بزرگ مثل نیویورک است.

دکتر توماس تاکید کرد:” من تصور می‌کنم که تلاش‌ها و تدابیر ناهماهنگ برای مقابله با شیوع ویروس کرونا می‌تواند ایالت‌ها و مناطق دیگری را نیز به این ویروس آلوده کند. “

دکتر گابور کلن می‌گوید از نقطه نظر علمی، این احتمال وجود دارد که به مرور و با گذشت زمان کرونا به شکل یک ویروس کمتر تهاجمی جهش پیدا کند. ضمن این که گرما و رطوبت نیز می‌تواند سرعت شیوع این ویروس را کاهش دهد.

کارشناسان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن نیز پیش بینی می‌کنند که اگر روند شیوع بیماری به همین ترتیب ادامه داشته باشد، احتمالا اوج همه گیری ویروس کرونا اواسط آوریل در آمریکا اتفاق خواهد افتاد و از ماه ژوئن شمار قربانیان این بیماری به حدود هشتاد هزار نفر خواهد رسید. طبق مدلی که کارشناسان این دانشکده تهیه کرده اند، شمار قربانیان کووید-۱۹ در آمریکا بین حداقل سی و هشت  تا حداکثر یکصد و شصت و دو هزار متغیر خواهد بود.
برای مقایسه می‌توان گفت که شیوع آنفلوآنزا در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ در آمریکا جان سی و چهار هزار نفر را در این کشور گرفت.

ترس از گسترش شیوع در نیویورک و لس آنجلس

به گزارش آسوشیتدپرس، “اریک گارستی”، شهردار لس آنجلس اعلام کرد اگر همین رویه در لس آنجلس ادامه یابد، تعداد مبتلایان به کرونا در این شهر هر دو روز دو برابر شده و ظرف ۵ روز، تعداد مبتلایان در این شهر به اندازه نیویورک می‌شود.
گارستی گفت:” ما به آنجایی می‌رسیم که آن‌ها الان هستند. ما پزشکانی خواهیم داشت که تصمیمات دشوار می‌گیرند. ما در تلاشیم تا بفهمیم با این افزایش تعداد چه کنیم و چطور دستگاه اکسیژن و تخت‌های بیمارستانی را تامین کنیم. “
پایگاه اینترنتی روزنامه نیویورک پست در گزارشی نوشت براساس آمارها، در دو روز گذشته هر ۱۷ دقیقه یک نفر براثر ابتلا به ویروس کرونا در نیویورک جان باخته است.
براساس این گزارش، در روزهای پنجشنبه و جمعه ۸۴ نفر در شهر نیویورک براثر ابتلا به ویروس کرونا مرده اند.
ث
 
روزنامه نیویورک تایمز روز شنبه در گزارشی نوشت؛ اگر سرعت شیوع ویروس کرونا در مناطق پرجمعیت نیویورک ادامه یابد، شیوع این ویروس در نیویورک به مراتب بیشتر از ووهان چین یا منطقه لومباردی ایتالیا می‌شود.

بر اساس این گزارش، اگر چه هیچ قطعیتی درباره ادامه روند کنونی وجود ندارد. آنچه تاکنون رخ داده را نمی‌توان برای پیش بینی مراحل بعدی درنظر گرفت. ممکن است ایجاد فاصله اجتماعی به زودی شیوع ویروس کرونا را کُند کند. اما آنچه می‌توان گفت این است که در منطقه کلان شهر نیویورک در توقف منحنی شیوع ویروس کرونا، موفقیت کمتری حاصل شده و در این مقطع از منحنی، شیوع کرونا در نیویورک بدتر از ووهان یا لومباردی بوده است. به نظر می‌رسد برخی از مناطق کلانشهر در آمریکا نیز همین رویه را دارند.

در مراحل اولیه شیوع بیماری، ابعاد جمعیتی مهم نبود، یک فرد مبتلا احتمالا تعداد کمی را در یک منطقه کلان شهر با ۱۰۰ هزار یا یک تا ۱۰ میلیون جمعیت آلوده می‌کرد. اما همزمان با پیشرفت اپیدمی این بیماری، تعداد موارد مبتلا بر اساس جمعیت می‌تواند معیار مناسبی برای شیوع ویروس کرونا در یک جامعه باشد.

نماینده آمریکا: بسته اقتصادی سنا شرم آور است

“الکساندریا اوکازیو-کورتز”، نماینده دموکرات ایالت نیویورک روز جمعه در نشست مجلس نمایندگان، بسته کمک اقتصادی دو تریلیون و ۲۰۰ میلیارد دلاری را که اوایل هفته در سنا تصویب شد ”شرم آور“ خواند و آن را ”بزرگترین بسته نجات اقتصادی شرکت ها“ در تاریخ آمریکا دانست.

کورتز در نشست مجلس نمایندگان برای بررسی این بسته پیشنهادی گفت: من نماینده یک منطقه در شهری هستم که بیشترین تلفات بیماری را در کشور داشته است. در منطقه کوئینز شهر نیویورک، فقط در بیمارستان المهرتز، در یک شب، ۱۳ نفر جان خود را از دست دادند. اگر کاری نکنیم، واقعیت امروز منطقه، آینده‌ای است که در انتظار کشور است. کارکنان بیمارستان‌ها تجهیزات محافظ ندارند. ما دستگاه‌های اکسیژن که ضروری است، نداریم. ما باید با چشمان باز این طرح را بررسی کنیم. چیزی که اکثریت سنا برای تصویب آن مبارزه کرد، یکی از بزرگترین بسته‌های نجات اقتصادی شرکت‌ها با کوچکترین شروط ممکن در تاریخ آمریکاست. این شرم آور است.نتایج نظرسنجی خبرگزاری رویترز و موسسه ایپسوس که روز جمعه منتشر شد, نشان می‌دهد، از هر چهار آمریکایی یک نفر به دلیل شیوع کرونا شغل خود را از دست داده است.

بر اساس این گزارش، با شیوع ویروس کرونا تقریبا از هر چهار آمریکایی یک نفر از کار اخراج بیکار و یا به مرخصی فرستاده شده است و این در حالی است که اکثر آمریکایی‌ها از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه خواهان آن هستند که به منظور مقابله با شیوع کرونا توقف فعالیت‌های اقتصادی به رغم تاثیری که بر اقتصاد کشور داشته است همچنان ادامه یابد.

درماندگی کادرهای پزشکی آمریکا برای نجات کرونایی‌ها

شبکه تلویزیونی العربی گزارش داد: آمار مبتلایان و فوتی‌های ناشی از کرونا در آمریکا، اخطار دهنده است و کادرهای پزشکی این کشور نیز در تلاش‌ها برای نجات جان کرونایی‌ها درمانده شده اند.
 به گزارش این شبکه‌‏ آمریکا ظرف چند روز در صدر کشورهایی قرار گرفت که کرونا در آن‌ها شیوع یافته است. مؤسسه جان هاپکینز با ثبت ۳۵۴ مورد مرگ ظرف ۲۴ ساعت و ثبت حدود ۱۸ هزار مبتلا به کرونا ظرف ۲۴ ساعت یک رکورد زنی کرونایی کرده است. همین موضوع آمریکا را به تماس با چین برای مبادله مهارت مجبور کرد. در این گزارش آمد است که آمریکا صدر نشینی را دوست دارد و برای آن تلاش می‌کند، اما شاید این بار این صدرنشینی را برای رقیبش در شرقی‌ترین نقطه جهان یعنی چین آرزو می‌کند همان کشوری که کرونا با سرعت تمام، طی کرد و به آمریکا رسید.

شبکه خبری سی ان ان گزارش داد، ایالت نیویورک در آمریکا کانون اصلی شیوع ویروس کرونا است، اما در دو روز اخیر، کانون جدید دیگری برای شیوع بیماری کووید-۱۹ در آمریکا شکل گرفته است. ویروس کرونا در ایالت لوئیزیانا به سرعت در حال گسترش است. فقط در یک روز شمار جان باختگان مبتلا به کرونا در این ایالت، بیش از چهل درصد افزایش یافت. بر اساس این گزارش، کار به جایی رسیده است که مسئولان شهری در شهر نیواورلئانز، مرکز این ایالت، تصمیم گرفته اند سالن معروف این شهر را به بیمارستان موقت تبدیل کنند. فرماندار ایالت نیواورلئان درباره افزایش شدید شمار مبتلایان به این بیماری در این ایالت به صورت جدی هشدار داده است. پرستاران و دیگر اعضای کادر درمانی در این ایالت مجبورند از ماسک‌های خود به صورت مرتب در روزهای متوالی استفاده کنند.

 

کمبود تجهیزات بهداشتی در آمریکا

شبکه تلویزیونی سی ان ان گزارش داد، کادر درمانی آمریکا از کمبود تجهیزات محافظتی ازقبیل ماسک به شدت ناراضی اند. پزشکان و پرستاران آمریکایی درباره شیوع ویروس کرونا در این کشور هشدار داده اند.
کادر درمانی آمریکا می‌گویند تجهیزات و اقلام لازم برای محافظت از خودشان را در اختیار ندارند. یک پرستار آمریکایی در نیویورک با انتشار پیامی ویدئویی اعلام کرد احساس می‌کنیم ما را رها کرده اند.

تماس کادر درمانی با بیماران مبتلا به ویروس کرونا بویژه هنگام کار با دستگاه تنفسی آن‌ها چهره به چهره است و هرگونه ترشح ناشی از سرفه این بیماران به صورت کادر درمانی برخورد می‌کند. به پرستاران نیویورک گفته شده است که به علت کمبود ماسک، هر پنج روز یک ماسک به آن‌ها داده می‌شود! کادر درمانی در خط مقدم مبارزه با کرونا، بیمار می‌شوند. رئیس بیمارستان ماساچوست اعلام کرده است چهل و یک نفر از کادر درمانی این بیمارستان به ویروس کرونا آلوده شده اند و تست آن‌ها مثبت بوده است.

شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ گزارش داد؛ آمریکا، قدرت نخست جهان، به اولین کانون گسترش ویروس کرونا در جهان مبدل شده و با بحران سلامت و اقتصادی کم سابقه‌ای دست به گریبان است.

این شبکه خبری افزود،علاوه بر بحران بهداشت و سلامت، بحران اقتصادی نیز گریبانگیر آمریکا شده است. هفته قبل بیش از ۳ میلیون نفر از کار مرخص شده اند. کشور با اخراج بی سابقه کارکنان روبروست. کنگره آمریکا با هدف خروج این کشور از بحران، برای حمایت از شرکت‌ها و افراد خاص بودجه ۲ هزار میلیارد دلاری تصویب کرد.

شبکه تلویزیونی سی ان ان در گزارشی اعلام کرد کمبود شدید تجهیزات پزشکی، جان کادر درمانی آمریکا را در معرض خطر داده است. واقعیت با آنچه که کاخ سفید هر روز می‌گوید مطابقت ندارد. بسیاری از پزشکان و پرستاران به خاطر مشاهده شرایط حیرت آوری که در مبارزه با این ویروس مواجه هستند، مجبور هستند جان خود را در معرض خطر قرار دهند.

 به پرستاران در ایالت نیویورک گفته شده هر ماسک را به مدت پنج روز استفاده کنند، زیرا در این زمینه کمبود وجود دارد. با این شرایط کادر درمانی که در خط مقدم قرار دارند بیمار می‌شوند.

در ادامه مدیر یکی از بیمارستان‌های آمریکا گفت: ما حدود ۴۱ فرد مبتلا به ویروس کرونا (کادر درمانی) در بیمارستان خود داریم.

گزارشگر در ادامه گفت: بسیاری از اعضای کادر درمانی در حالی با ویروس کرونا مبارزه می‌کنند که کمترین سطح تجهیزات محافظتی را هم ندارند، از جمله ماسک صورت، محافظ پلاستیکی صورت، پوشش محافظتی بدن.
گزارشگر در ادامه گفت: ذخایر (اقلام پزشکی و بهداشتی) در سراسر کشور رو به اتمام است.

آریا چاودوری، پزشک اورژانس در ایالت آریزونا گفت: می‌توانم به شما بگویم که بزرگترین نگرانی من به عنوان پزشک اورژانس در حال حاضر، کمبود تجهیزات محافظتی کادر درمانی است. گزارشگر گفت: بزرگترین پرسشی که ما می‌شنویم این است: «ذخایر راهبردی که رئیس جمهور و دولتش از آن صحبت می‌کنند، کجاست؟»

مرگ یک جوان قلب امریکایی ها را به درد اورد

روزنامه ایندیپندنت در گزارشی به جان باختن یک نوجوان آمریکایی بر اثر ابتلا به ویروس کرونا پرداخت که بیمارستان به سبب نداشتن بیمه از پذیرش او خودداری کرده بود.
در این گزارش آمده است: یک نوجوان هفده ساله آمریکایی با وجود نداشتن بیماری زمینه ای، بر اثر ابتلا به ویروس کرونا درگذشت و این اتفاق در شرایطی رخ داد که مقامات بیمارستان، این نوجوان را به سبب نداشتن بیمه پذیرش نکرده بودند.

یورونیوز از قول رسانه های امریکایی  نوشت یک نوجوان ۱۷ ساله آمریکایی در حالی به نظر می‌رسد در اثر ابتلا به ویروس کرونا در کالیفرنیا جان باخته است که پیش از آن، یک مرکز درمانی اورژانس در کالیفرنیا به دلیل نداشتن بیمه حاضر به پذیرش او نشده بود.طبق گزارش رسانه‌های آمریکایی این نوجوان هیچ گونه بیماری زمینه‌ای نداشته است. شهردار شهر لنکستر که این نوجوان در آنجا فوت کرده با انتشار ویدئویی مرگ او را تایید کرده و از ساکنان خواسته است که بیماری کووید-۱۹ را جدی بگیرند و خود را در خانه قرنطینه کرده و تدابیر مرتبط با فاصله اجتماعی را رعایت کنند. شهردار لنکستر گفته است این نوجوان روز جمعه قبل از مرگش، سالم بود اما روز چهارشنبه فوت کرد. وی افزوده است که این نوجوان بیمه درمانی نداشته است به همین دلیل مرکز درمانی اورژانس حاضر به پذیرش او نشده است و کارکنان درمانی به این نوجوان گفته‌اند که به بیمارستان دولتی محلی مراجعه کند. مرگ این پسر جوان باعث شده تا سوالاتی در مورد بیمه های درمانی در امریکا ایجاد شود و نگرانی در مورد حمایت مالی دولت از بیماران گسترش یابد.

این اتفاق در حالی افتاده که  کنگره آمریکا بزرگ‌ترین بسته مشوق‌های مالی تاریخ را برای مقابله با تبعات بحران شیوع ویروس کرونا تصویب کرده. این بسته شامل حدود دو تریلیون و ۲۰۰ میلیارد دلار کمک مالی است. این طرح یک روز قبل در مجلس سنا با اتفاق آرا تصویب شده بود و روز جمعه در مجلس نمایندگان به رای گذاشته شد. به نوشته بی بی سی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، با قدردانی از هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات بابت این طرح، آن را امضا و برای اجرا ابلاغ کرد. او از پیش گفته بود به محض تصویب این طرح در کنگره، آن را امضا و ابلاغ می‌کند. این طرح شامل پرداخت کمک نقدی به اغلب شهروندان آمریکایی است. هر خانوار که درآمدش بیش از ۱۰۰ هزار دلار به ازای هر فرد بزرگ‌سال باشد، شامل این کمک نمی‌شود. خانوارهایی که به ازای هر فرد بزرگ‌سال عضو خانوار، ۷۵ هزار دلار یا کمتر درآمد دارند، بیشترین میزان کمک‌ها را دریافت می‌کنند که ۱۲۰۰ دلار برای هر عضو بزرگ‌سال و ۵۰۰ دلار برای هر عضو زیر ۱۸ سال است. هم‌چنین این طرح شامل وام به کسب‌وکارهای خُرد، بیمه بیکاری، وام به شرکت‌های لطمه‌دیده، کمک نقدی به بیمارستان‌ها و ایالت‌های زیر فشار شیوع ویروس کرونا است.

همچنین وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد شمار نظامیان آمریکایی مبتلا به ویروس کرونا (بیماری کووید-۱۹) به ۳۰۹ نفر افزایش یافته است.  شبکه خبری فاکس‌نیوز، پنتاگون روز جمعه اعلام کرد شمار موارد ابتلا به ویروس کرونا در بین نیروهای نظامی آمریکا اکنون به 309 نفر رسیده است. پنتاگون مدعی شده است که تاکنون 34 نفر از نظامیان آمریکایی مبتلا به کرونا بهبودی خود را بازیافته‌اند و 12 نفر نیز به دلیل شدت بیماری همچنان بستری هستند. بر اساس آمارهای جدید وزارتخانه، تاکنون 652 نفر از افراد زیرمجموعه این وزارتخانه (اعم از نظامی، کارمند یا پیمانکار) به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.

312 310

تکلیف وضعیت شهروندان ایرانی در ایتالیا چه می شود؟

به گزارش خبرگزاری خبرانلاین،سخنگوی وزارت امور خارجه درم ورد دانشجویان ایرانی مقیم در ایتالیا گفت: با توجه به وضعیت همه گیری بالای کرونا در ایتالیا دهها نفر از دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در آن کشور در خواست بازگشت به کشور را دارند که این موضوع در تهران و رم در دست پیگیری جدی است و به محض دریافت مجوزهای لازم – با توجه به وضعیت قرمز در آن کشور – اقدام لازم برای بازگشت این عزیزان صورت می پذیرد. وزارت امور خارجه از طریق ستاد ملی کرونا و سفارت جمهوری اسلامی ایران در رم و دولت ایتالیا موضوع را تا حصول نتیجه دنبال خواهند کرد.

312 310

زمان پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان اعلام شد

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مهدی قمصریان سخنگوی سازمان برنامه و بودجه کشور در صفحه مجازی خود توضیحاتی درباره زمان متناسب سازی حقوق بازنشستگان و پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان ارائه داد و نوشت: تا آخر فروردین برای افزایش متناسب سازی حقوق بازنشستگان اقدام می شود، همچنین تا پایان نیمه اول سال جاری پاداش پایان خدمت بازنشستگان طبق ضوابط پرداخت خواهد شد.

برخی رسانه‌ها به اشتباه به نقل از نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه از پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان تا پایان فروردین خبر داده بودند.

۲۲۳۲۲۷

کشف ۴۸ کیلو حشیش در سپیدان

سرهنگ “احمد فداکار” گفت: مأموران انتظامی شهرستان سپیدان هنگام کنترل خودروهای عبوری در محور اصلی شیراز – سپیدان، به یک دستگاه خودرو پژو ۴۰۵ مشکوک و آن را متوقف کردند.

وی افزود: در بازرسی از این خودرو، ۴۸ کیلو و۹۰۰ گرم حشیش که به طرز ماهرانه ای در خودرو جاسازی شده بود، کشف و در این خصوص ۲ متهم دستگیر شدند.

48

شمار مبتلایان به کرونا در فارس به ۷۱۲ نفر افزایش یافت

به گزارش خبرآنلاین از فارس؛ معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین بیان کرد: ۲۰۶ نفر از مبتلایان به دلیل دارا بودن علایم محدود این بیماری در قرنطینه خانگی به سر می برند و ۲۶۸ نفر نیز با بهبودی کامل از بیمارستان ترخیص شده اند.

دکتر همتی از شهروندان خواست ضمن رعایت اصول بهداشتی و در خانه ماندن، برای ارزیابی وضعیت سلامت خود به صورت الکترونیکی به سامانه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به آدرس https://salamat.gov.ir/ مراجعه کرده و با ورود اطلاعات درخواستی از وضعیت خود آگاه شوند.

 همتی همچنین با ارایه توضیحاتی در خصوص برنامه های عملیاتی بسیج ملی مبارزه با کرونا با مشارکت مراقبان سلامت و پزشکان خانواده در فارس، از کسب مقام نخست کشوری دانشگاه علوم پزشکی شیراز در ثبت آمار غربالگری، آموزش و پیگیری تلفنی مردم استان و انجام اقدامات ضروری در این باره خبر داد.

وی افزود: از زمان شیوع کرونا و با مدیریت واحد جلب مشارکت های مردمی معاونت بهداشت، داوطلبان سلامت نقش پُر رنگی در کنار نیروهای تلاشگر حوزه بهداشت دانشگاه که به حق شایسته عنوان سربازان گمنام سلامت را یدک می کشند، ایفا کرده اند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز ادامه داد: آموزش خانوارهای زیر پوشش، آموزش همکاران در ادارات از سوی داوطلبان متخصص، نصب پوسترهای آموزشی در محلات و ادارات، آموزش نحوه گندزدایی به مردم و توزیع بسته های آموزشی از اقدامات داوطلبان سلامت در این مدت است.

علاوه بر شیراز، در شهرستان های فسا، نی ریز، اقلید، خرم بید، استهبان، داراب، ارسنجان، لارستان، کازرون، آباده ، اوز ، خنج ، مرودشت، سپیدان ، قیروکارزین، فیروزآباد، جهرم، گراش، بوانات، زرقان، سرچهان و کوار بیماران مبتلای به کرونا شناسایی شده است.

بیمارستان های شهید چمران  و شهید فقیهی شیراز به عنوان مراکز درمانی پشتیبان هم اکنون در کنار بیمارستان علی اصغر شیراز کار مراقبت و درمان از بیماران کرونا را انجام می دهند.

48

الزرفی خواهان لغو تحریم های ایران شد

به گزارش المیادین، عدنان الزرفی نخست وزیر مکلف عراق گفت: از جامعه بین المللی می خواهیم که برای مقابله با ویروس کرونا به جمهوری اسلامی ایران کمک کند.

وی افزود: کمک رسانی به ایران در مقابله با ویروس کرونا از بروز فاجعه انسانی بزرگ که ملت ایران از آن رنج می برد، ممانعت خواهد کرد.

نخست وزیر مکلف عراق تاکید کرد: جامعه بین المللی باید در رفع و یا تخفیف تحریم ها علیه ایران و فراهم کردن تجهیزات پزشکی به ملت ایران کمک کند.

312 310

قرائت کنتورهای برق در آذربایجان غربی به صورت غیرحضوری انجام خواهد شد

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان غربی، اکبر حسن‌بکلو با اشاره به دستورالعمل شرکت توانیر مبنی بر قرائت غیرحضوری کنتورهای برق مشترکین عادی شهری و روستایی اظهار کرد: به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، تا اطلاع ثانوی امکان مراجعه حضوری جهت قرائت کنتور مشترکین وجود ندارد، در همین راستا شرکت توانیر دستورالعمل قرائت غیر حضوری مشترکین عادی شهری و روستایی را ابلاغ کرد.
وی افزود: مشترکین برق عادی شهری و روستایی استان می‌توانند به ۴ روش کارکرد کنتورهای خود را قرائت کرده و صورتحساب برق مصرفی را دریافت کنند.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی بیان کرد: مشترکین برق استان می‌توانند کارکرد کنتور خود را از طریق ارسال پیامک بصورت (کارکردکم باری*کارکردعادی*کارکرداوج بار*شماره اشتراک*۱۵۰) به سرشماره ۱۰۰۰۰۴۴۱۱۲۱ ثبت کنند .
حسن‌بکلو عنوان کرد: مشترکین شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی می‌توانند برای اعلام کارکرد برق مصرفی خود به سایت شرکت به آدرس waepd.ir مراجعه کرده و در بخش اعلام کارکرد مصارف عادی، اقدام به درج کارکرد کنتور برق نمایند.
وی خاطرنشان کرد: مشترکین برق می‌توانند از طریق تلفن گویا به شماره های ۳۳۴۵۲۳۰۹-۳۳۴۵۲۳۱۰-۳۳۴۵۲۳۰۰  نسبت به  اعلام کارکرد کنتور برق اقدام نمایند .
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی اشاره کرد: روش دیگر اعلام کارکرد مشترکین، تماس تلفنی با واحدهای خدمات مشترکین مدیریت‌های توزیع برق شهرستان است.
حسن‌بکلو تاکید کرد: مشترکین با اعلام کارکرد کنتورهای خود می‌توانند خدمتگزاران خود در شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی را یاری کنند.

48

مخالفت سپاهان با طرح AFC

به گزارش مهر، تیم فوتبال سپاهان اصفهان که قصد داشت تمرینات خود را از روزهای ابتدایی فروردین ماه آغاز کند بالاخره زیر بار تصمیم ستاد مبارزه با شیوع ویروس کرونا رفت تا شاگردان امیر قلعه نویی همچون سایر ورزشکاران ایران و جهان در قرنطینه خانگی به سر ببرند.

منوچهر نیکفر سرپرست باشگاه سپاهان با اشاره به ادامه تعطیلی تمرینات سپاهان در نیمه دوم فروردین ماه در خصوص مسائل جاری این باشگاه و همچنین مخالفت با تصمیم احتمالی AFC مبنی بر تجمیع بازی های باقیمانده مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا صحبت کرد.

فکر نمی‌کنم حالا حالاها مجوز تمرین بیاید

سرپرست باشگاه سپاهان اصفهان با اشاره به وضعیت تعلیقی فعلی ورزش ایران و جهان به دلیل شیوع ویروس کرونا گفت: کرونا مشکل جهانی است که کسی فکرش را نمی کرد رخ بدهد. به هر حال باشگاه سپاهان نیز تابع تصمیمات مسئولان ستاد مبارزه با شیوع ویروس کرونا است. نمی توانیم بدون در نظر گرفتن سلامتی اعضای تیم، تمرینات را شروع کنیم.

نیکفر افزود: قرار بود پانزدهم فروردین تمرینات را شروع کنیم اما با توجه به وضعیت فعلی بسیار بعید می دانم که این اتفاق رقم بخورد. فکر نمی کنم حالا حالاها مجوز تمرین داده شود.

دوست ندارم مدیرعامل شوم اما…

نیکفر درباره احتمال تغییرات دوباره در ترکیب هیات مدیره باشگاه سپاهان تاکید کرد: آقایان پزشک و فخارزاده را به جمع هیات مدیره اضافه کردیم و تصمیمی برای هرگونه تغییر دیگری نداریم.

نیکفر درباره اینکه آیا حاضر به پذیرش مدیرعاملی باشگاه خواهد بود؟ تاکید کرد: فعلاً که سرپرستی امور را بر عهده دارم و دوست ندارم مدیرعامل شوم اما به هر حال تابع تصمیمات مدیران کارخانه هستم. در هر جایگاهی باشم دوست دارم به تیم کمک کنم.

انتهای فصل درباره قلعه نویی تصمیم می گیریم

سرپرست باشگاه سپاهان ضمن اشاره به حمایت همه جانبه از امیر قلعه نویی سرمربی تیم فوتبال سپاهان تصریح کرد: تا آخر فصل با قلعه نویی قرارداد داریم و همه جوره از وی حمایت کرده و می کنیم. بازی های این فصل که تمام شد درباره آقای قلعه نویی تصمیم لازم گرفته می شود.

کسی نظر نخواسته اما مخالف پیشنهاد احتمالی هستیم

«باتوجه به طرح های مطرح شده طی روزهای اخیر، موضع باشگاه سپاهان در صورت برگزاری باقیمانده بازی های مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا به صورت متمرکز در یک کشور چیست؟ نیکفر در پاسخ به این سئوال گفت: قطعاً مخالف این پیشنهاد و طرح هستیم. در دو هفته ابتدایی که بازی ها برگزار شد حاضر شدیم خارج از خانه به میدان برویم اما حالا نباید حقی از نمایندگان ایران در این تورنمنت ضایع شود.

نیکفر ادامه داد: البته هنوز نظری از ما نخواسته اند اما قطعاً باشگاه سپاهان دنبال برگزاری بازی ها بصورت رفت و برگشت است تا بتواند میزبان باشد!

رای استیناف بازی با پرسپولیس نیامده است

سرپرست باشگاه سپاهان درباره شکایت این باشگاه به کمیته استیناف بعد از اعلام رای پیروزی سه بر صفر به نفع پرسپولیس در کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال، گفت: فعلاً که رای کمیته استیناف فدراسیون فوتبال صادر نشده است و منتظریم تا رای قطعی را در ارتباط با آن بازی بدهند.

43 43

احتمال برگزاری جلسه رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی کشاورزی در هفته آینده

اسدالله عباسی نماینده مردم رودسر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نشست امروز هیأت رئیسه مجلس گفت: در جلسه امروز مقرر شد که مجلس در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هفته آینده جلسه علنی داشته باشد.

وی افزود: این جلسات با رعایت موارد موردنظر وزارت بهداشت مبنی بر رعایت فاصله صندلی‌های نمایندگان، گرفتن تست از نمایندگان به هنگام ورود به صحن علنی مجلس و ضدعفونی کردن صحن برگزار خواهد شد.

سخنگوی هیأت رئیسه مجلس اظهار داشت: چنانچه جلسه روز سه‌شنبه ۲۰ فروردین با موفقیت برگزار شود در روز چهارشنبه ۲۱ فروردین نیز ما جلسه علنی خواهیم داشت.

عباسی خاطرنشان کرد: در صورت موفقیت‌آمیز بودن برگزاری جلسه روز سه‌شنبه و برنامه برای برگزاری نشست روز چهارشنبه ۲۱ فروردین بررسی صلاحیت کاظم خاوازی برای تصدی وزارت جهاد کشاورزی در دستور کار صحن قرار خواهد گرفت.

وی در پایان با اشاره به نشست غیرعلنی امروز مجلس که به صورت مجازی و دیجیتالی برگزار شد، گفت: در این جلسه مسائلی همچون مشکلات اقتصادی کشور، موضوعات مربوط به کرونا و همچنین کارگران روزمزدی که بر اثر شیوع این بیماری بیکار شده‌اند، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

۲۷۲۱۶