واکنش ایران به حمله تروریستی به مرکز اسلامی کبک

به گزارش خبرآنلیان «بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به خطر جهانی تروریسم و افراطی گری که هیچ مرزی نمی شناسد، افزود: «متاسفانه حادثه تروریستی مرکز اسلامی کبک نشان می دهد که تروریسم منحصر به یک منطقه یا چند کشور نیست و تمامی کشورهای جهان می توانند هدف اقدامات و فعالیت های جنایتکارانه گروه های تروریستی و افراطی باشند.»

«قاسمی» در پایان یادآور شد: عزم و اراده صادقانه بین المللی، جلوگیری از ترویج و رشد اندیشه های افراط گرایانه و همکاری تمامی کشورها برای مبارزه با تروریسم و افراط گرایی ضرورت و نیاز فوری جهان است.

4949

وقتی شعر فارسی در رگ‌های چوب می‌دود

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، ستاره امین‌الهی با هفت مجسمه
کاربردی، نمایشگاه «شعر
در رگ‌های چوب» را در گالری مژده
به تماشا گذاشته است.

او درباره زمان شکل گیری ایده ‌این آثار گفت: «اردیبهشت 89
اولین ایده خلق آثار به ذهنم خطور کرد. کتابخانه‌ای را طراحی می‌کردم که از شعر مولانا
«انسانم آرزوست» الهام گرفته بود و چون کانسپت کار به انسان ارتباط پیدا می‌کرد، این
کلمه را به صورت گرافیکی دور آن کشیدم و حجم دادم. دو نقطه کلمه انسان تبدیل به دستگیره
کشو و قفسه کتابخانه شد که به صورت استعاری می‌توانست به ورود به درون ذهن و قلب انسان
اشاره کند و این موضوع بسیار برایم جذاب بود.»

این هنرمند ادامه داد: «بعد از اولین طراحی‌ به بررسی حروف
الفبای فارسی پرداختم تا امکانات هر کدام را پیدا کنم و بتوانم به آن عملکرد ببخشم.
در این جست‌وجو متوجه شدم حروف فارسی پتانسیل فوق العاده‌ای برای داشتن حجم و کاربردی
شدن دارند.»

او به پیدا کردن کلمات بامعنا نیز اشاره کرد و گفت: «بعد از
بررسی حروف الفبای فارسی به پیدا کردن کلمات معنا دار پرداختم. در نخستین کار اجرا
شده کلمه عشق را درآوردم که از فضای خالی حروف (ع) و (ق) می‌توان استفاده کاربردی کرد
و اشیا و یا کتاب در آن گذاشت.»

امین الهی درباره رسیدن به خلق آثار با چوب توضیح داد: «درابتدا
پیدا کردن متریال اصلی اجرا برایم مانند معما بود و در نهایت صداقت و خلوص چوب مرا
شیفته خود ساخت.»

این هنرمند افزود: «به عنوان یک معمار می‌خواستم تمامی جزییات
کارهایم را خودم طراحی کنم بنابراین کار با چوب و نجاری را یاد گرفتم و همچنین درباره
طراحی جزییات مطالعه بسیار کردم.»

او درباره این که آیا طرح و ایده آثارش را از جایی الهام گرفته
است، گفت: «این آثار ترکیبی از شعر، مجسمه و عملکرد است و برای نخستین بار توسط یک
هنرمند ارائه می‌شود. این آثار نیز مانند نقاشی‌خط که مسیر تازه‌ای در هنر به وجود
آورد می‌تواند پیشگام باشد. اسم‌های مختلفی در این هفت سال برای آثارم انتخاب کردم
که در نهایت به «خطی دیگر»
رسیدم.»

این مجسمه ساز با اشاره به این که در هیچ کدام از آثارش از روکش چوب استفاده
نکرده است، افزود: «بافت چوب زیبایی خاص خودش را دارد بنابراین آنها را دست نخورده
باقی گذاشتم بخشی از یک اثر را می‌توان طراحی و کنترل کرد اما نقش آوندها و رگه‌های
چوب بر پوسته اثر قسمت غیرقابل پیش بینی‌ است. تعدادی از کارهایم مانند «آهوی وحشی»
ترکیب چوب و رنگ هستند و یکی از آثار هم روکش طلا دارد.»
ستاره امین الهی در پایان صحبت‌هایش درباره این که در آثار
بعدی‌اش هم از چوب استفاده خواهد کرد، گفت: «به موازات «خطی دیگر» کارهای میکس مدیا
با آینه انجام می‌دهم و مجموعه‌ تازه‌ام مجسمه‌هایی با آینه و چوب خواهند بود که کاربردی
به جز مجسمه نخواهند داشت. احساس می‌کنم چوب باید همیشه در کارهایم چه مجسمه‌های کاربردی
و چه آینه کاری‌ها دیده شود.»

ستاره امین الهی متولد 1358 است، او پس از اتمام تحصیلات معماری
در ایران به فرانسه رفت و دومین مدرک کارشناسی ارشد خود را از مدرسه معماری پاریس لویلت
دریافت کرد.
او پس از تجربه کار در دفاتر معماری
از فرانسه به کانادا رفت. او بیش از سه سال است که در ونکوور کانادا ساکن است. امین
الهی شرکت در چهار نمایشگاه گروهی در ایران را در کارنامه هنری خود دارد و نمایشگاه
«شعر در رگ‌های چوب» اولین نمایشگاه انفرادی وی محسوب می شود.

نمایشگاه «شعر در رگ های چوب» تا 18 بهمن در گالری مژده برپا
خواهد بود.

57243

نشست حکومت اسلامی در برابر پرسش‌های آخوندخراسانی برگزار می‌شود

به گزارش خبرآنلاین این نشست با بحث و گفت و گوی حجت الاسلام والمسلمین دکتر حمید پارسانیا، استاد دانشگاه تهران و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و استاد علی اکبر ثبوت، پژوهشگر تاریخ و فلسفه اسلامی ، روز دوشنبه 11 بهمن، از ساعت 15:30 الی 18 در تالار شکرانه مسجدالرحمن واقع در خ سپهبد قرنی، نرسیده به کریمخان، کوچه شهید دهقانی نیا برپا خواهد شد.

در پیش‌درآمد نشست “حکومت اسلامی در برابر پرسش های منسوب به آخوند خراسانی” آمده است:

⚫️در جامعه امروز ما سوالات و ابهامات زیادی در مورد رابطه دين وحكومت وجود دارد؛ خصوصا که حتی علمای دینی نیز در این خصوص دیدگاه هایی بسیار متکثر و متفاوت و حتي متضادي دارند.

اما اين ادعا كه مرجع بزرگ تقليد يكصد سال گذشته آخوند خراسانی، صاحب کتاب مهم کفایه و رهبر دینی نهضت مشروطه ، مخالف حکومت اسلامي و روحانیون باشد، بسیاری را دچار ابهام و سوال کرده است. این ادعا برگرفته از گفت وگوی منسوب به آخوند با شاگردش میرزای نائینی است که شاگرد جوانش آقابزرگ تهرانی ناظر آن بوده است . اکبر ثبوت؛ نوه برادر شیخ آقابزرگ تهرانی و محقق دایرة‌المعارف بزرگ اسلامی این ادعا را مطرح و در این زمینه کتابی حاوی ‌استدلال‌های مرحوم آخوند در این خصوص با ذکر۲۱ ایراد منتشرکرد.

⚫️در مقابل این دیدگاه، عده ای به مخالفت با ثبوت پرداختند و این کتاب را ازجهت نبود سند قوی و نیز تناقض این گزارش با عملکرد خود آخوند درنهضت مشروطه قابل خدشه دانستند؛ همچنین دیدگاه های او در کتاب«حاشیه مکاسب» که خود صراحتا دیدگاه ولایت فقیه را می‌پذیرد.

در نشست قبلی تا حدی درباره اصل دیدگاه منتسب به مرحوم آخوند و خاستگاه آن بحث شد؛ اما در این نشست در صددیم فارغ از مباحث ابتدایی، نگاهی به پرسشهای منسوب به آخوند خراسانی در خصوص آسیب های احتمالی ورود روحانیت به حکومت، به وجهه دین می پردازیم، از جمله:

تحریک تعصب پیروان دیگر ادیان و مذاهب علیه حکومت شیعی، بسته شدن چشم و دست عالمان دینی از دیدن فسادهای حکومت و مقابله با آنها در صورت ورود به حکومت، ضربه زدن فساد و عدم دوام قدرتها به روحانیت و دین، کم بهرگی روحانیون از فن مدیریت و دانش مملکت داری، پرهیز از تبعیت دین از حکومت به جای حکومت از دین، ضربه خوردن وجهه دین از عملکرد نامناسب کسانی که به نام دین حکومت می کنند.

اکنون پرسش اینجاست:
اولا صرف نظر از انتساب این پرسش ها به مرحوم آخوند، این آسیب های مهم تا چه میزان واقع بینانه است؟
و ثانیا چگونه می توان از آنها عبور کرد؟

ورود کلیه علاقمندان به این نشست آزاد است.

/6262

خوردبین: تراکتوری‌ها شوخی می‌کنند

طبه گزارش سایت باشگاه پرسپولیس،‌ محمود خوردبین اظهار کرد: قبل از هر چیز باید بابت بازی با صبا از مسوولان و مردم شهر قم بسیار تشکر کنم. در این سفر با استقبال زیادی از سوی هواداران روبرو شدیم که با حضور موثر و مدبرانه نیروی انتظامی باعث شد شور و اشتیاق هواداران را در کنار نظم و انضباط، آرامش و امنیت داشته باشیم. عملکرد نیروی انتظامی و یگان ویژه قم چه درون ورزشگاه و چه بیرون از آن شایسته تقدیر بود و ای کاش نحوه مدیریت و تجربه آنها به بعضی دیگر از شهرها منتقل شود. همچنین از هواداران خودمان تشکر می‌کنیم که بازی بیرون از خانه را برای ما به یک بازی خانگی تبدیل کردند.
وی سپس درباره بازی و عملکرد سرخپوشان در این دیدار ادامه داد: من اعتقاد دارم این تیم، یکی از بهترین پرسپولیس‌هایی است که دیده‌ام. در همین بازی دیدیم که در غیاب سه، چهار بازیکن ترکیب اصلی، پرسپولیس باز هم اقتدار خودش را حفظ کرد. نفرات دیگری که اضافه شدند به خوبی از عهده کار بر آمدند و برابر صبایی که روند صعودی گرفته بود به پیروزی رسیدند. این نشان می‌دهد پرسپولیس راه خودش را پیدا کرده است و با وجود مشکلات و حاشیه‌هایی که برای ما ایجاد می‌کنند به این راحتی از مسیر خارج نمی‌شود چون حذف ناگهانی سه بازیکن اصلی هم مساله کوچکی نیست.
سرپرست تیم پرسپولیس خاطرنشان کرد: ما ناگهان بهترین دفاع و بهترین مهاجم حال حاضر فوتبال و لیگ ایران را در یک بازی از دست دادیم و با این وجود بچه‌ها بعد از یک نیمه که با تغییرات وفق پیدا کردند، بهترین بازی را انجام دادند و در حال حاضر شرایط خوبی داریم. البته بچه‌ها کاملا توجیه هستند که هنوز راه درازی تا پایان فصل داریم و جایی برای غرور و این حرف‌ها نیست. بچه‌ها از نظر روحی و روانی آماده بازی‌های حساسی که داریم هستند. مربیان هم با آنها صحبت می‌کنند و خوب می‌دانند ما در تمام بازی‌های خودمان به پیروزی نیاز داریم.
خوردبین درباره بعضی اظهارنظرها و بیانیه‌ها که این روزها منتشر می‌شود، تصریح کرد: پرسپولیس به شکلی در صدر جدول قرار دارد که واقعا هیچ حرفی برای گفتن باقی نمانده است. شاید در زمان‌های دیگری ما می‌توانستیم مدعی باشیم که اشتباهات سهوی داوران جریان لیگ را عوض کرده است، ولی ما در حالی در صدر جدول قرار داریم که فقط در چهار بازی نیم فصل دوم با توجه به نظرات کارشناسان، پنج پنالتی و یک گل صحیح ما رد شده است. حالا اگر با وجود این شرایط پیروز شدیم، این دیگر هنر کادر فنی و غیرت و توانایی بازیکنانان ما است. من نمی‌دانم اگر همین اتفاقاتی که در این چند هفته برای ما روی داد در طول یک فصل برای رقبای ما روی دهد، چه خواهند کرد؟ من فکر می‌کنم بعضی که می‌خواهند طوری مسائل را جلوه بدهند که حمایتی از پرسپولیس می شود، شوخی می‌کنند.
سرپرست پرسپولیس در ادامه خاطرنشان کرد: شرایط طوری علیه ما بوده که اصلا جای تردید هم برای کسی باقی نمی‌گذارد که صدرنشینی پرسپولیس جای هیچ اما و اگری ندارد. شاید هم برای اینکه فشار را از روی خود کم کنند، ناچارند این حرف‌ها را بزنند ولی وقتی خودشان پنالتی را گل نمی‌کنند، وقتی بازیکن تحت قرارداد ما را دیگران بدون رضایت ما استفاده می‌کنند و وقتی پنالتی‌ها و حتی گل‌های درست ما اعلام نمی‌شود دیگر نمی‌توانند بگویند دست‌هایی پشت پرده است، مگر اینکه منظورشان این باشد که این دست‌ها علیه پرسپولیس به کار افتاده‌اند.
وی در پایان افزود: با توجه به اتفاقاتی که برای ما روی می‌دهد واقعا این احساس به سراغ آدمی می‌آید که بعضی به هر کاری دست می‌زنند تا پرسپولیس نتواند این روند را حفظ کند ولی با انسجامی که در مجموعه پرسپولیس وجود دارد و با حمایت هواداران که بعد از خدا تنها نقطه امید و اتکای ما هستند به هدفی که داریم می‌رسیم. بازی با تراکتورسازی هم حتما از بازی‌های مهیج لیگ خواهد بود. تراکتور تیم خوبی است و ما برابر تیم‌هایی که خوب فوتبال بازی می‌کنند، بازی بهتری هم ارائه می‌کنیم و البته خارج از این حرف‌ها و حاشیه‌ها باید اجازه بدهیم مردم از این بازی لذت ببرند.

چیت‌چیان: دیگر روستای بدون برق نخواهیم داشت

به‌گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از وزارت نیرو، حمید چیت‌چیان وزیر نیرو در نشست خبری امروز با گرامیداشت ایام دهه مبارک فجر و یاد شهدای فجر آفرین و شهدای آتش نشان، با اشاره به پروژه‌های صنعت آب و برق که در این ایام به بهره‌برداری رسیده یا کلنگ زنی خواهند شد، اظهار داشت: هزینه پروژه‌های صنعت آب و برق که در دهه فجر به بهره برداری می‌رسند بالغ بر 12 هزار میلیارد تومان خواهد بود.

وی ادامه داد: هزینه طرح‌هایی که در بخش آب و برق کلنگ زنی خواهد شد نیز 2 میلیارد و 587 میلیون یورو خواهد بود و 508 میلیارد تومان سرمایه گذاری نیز برای طرح‌هایی که جدیداً کلنگ زنی می‌شود انجام خواهد شد.

حمید چیت چیان اضافه کرد: مجموع طرح‌های وزارت نیرو که در این ایام به بهره برداری می‌رسند 5 هزار و 314 طرح است که 4 هزار و 860 طرح در بخش برق و 454 طرح نیز در بخش آب خواهند بود.

*پروژه‌های سد، آبیاری و زهکشی

وی ادامه داد: وزارت نیرو در ایام دهه فجر 9 برنامه آبگیری سدهای جدید که کار احداث آن‌ها به پایان رسیده است را با حجم 742 میلیون متر مکعب و یک میلیاردو 186 میلیون متر مکعب حجم تنظیمی در برنامه خود دارد.

او با اشاره به اینکه 150 مگاوات نیروگاه برقابی نیز در این سدها احداث شده یا خواهد شد افزود: به جز این‌ها، 3 سد در استان‌های خراسان رضوی، اردبیل و مرکزی نیز که آبگیری آن‌ها به اتمام رسیده است به بهره برداری می‌رسند.

وزیر نیرو اضافه کرد: همچنین 12 شبکه آبیاری و زهکشی با مساحت 56 هزارو 615 هکتار با اعتباری بالغ بر 823 میلیارد تومان به بهره برداری می‌رسد و دو شبکه آبیاری و زهکشی نیز کلنگ‌زنی خواهد شد.

*پروژه‌های آب و فاضلاب

وی با بیان اینکه در این ایام 21 طرح آبرسانی نیز به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: ظرفیت تأمین آب این طرح‌ها 4 هزارو 249 لیتر بر ثانیه خواهد بود.

چیت‌چیان یاد آور شد: برای این 21 طرح آبرسانی، 27.5 کیلومتر تونل و 457.3 کیلومتر خط انتقال اجرا شده، 140 حلقه چاه حفر شده و 6 ایستگاه پمپاژ نیز احداث شده و تعداد قابل توجهی تصفیه خانه به همراه این طرح‌ها به بهره برداری می‌رسد؛ برای این طرح‌ها، 865 میلیارد تومان هزینه شده است.

وزیر نیرو با بیان اینکه در 31 استان کشور اقدامات بسیار وسیعی برای آبرسانی روستایی به اجرا در آمده است گفت: در این دهه، 391 مجتمع آبرسانی که 1375 روستا را تحت پوشش قرار خواهد داد به بهره برداری می‌رسد و جمعیتی بالغ بر یک میلیون و 145 هزار نفر جمعیت روستایی از آب شرب سالم و بهداشتی برخوردار خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه در این ایام 22 طرح فاضلاب نیز به بهره برداری خواهند رسید افزود: در مجموع برای این 22 طرح، 991 میلیارد تومان برای خطوط انتقال و شبکه جمع آوری و 113 میلیارد تومان برای احداث تصفیه خانه هاهزینه شده است.

*پروژه‌های برق

حمید چیت چیان با بیان اینکه در ایام الله دهه فجر 5 دستگاه پست 400 کیلوولت، 16 دستگاه پست 230 کیلوولت، 52 دستگاه پست 132 و 63 کیلوولت به بهره برداری خواهند رسید افزود: 27 خط انتقال و فوق توزیع و بیش از 4 هزارو 190 شبکه توزیع برق نیز به بهره برداری می‌رسد.

وی با بیان اینکه در ایام فجر انقلاب اسلامی 18 مگاوات نیروگاه خورشیدی، 30 مگاوات نیروگاه بادی و 4 طرح بهره وری و بهینه سازی مصرف انرژی نیز مورد بهره برداری قرار خواهند گرفت گفت: همچنین دو نیروگاه مقیاس کوچک با ظرفیت 16 مگاوات به همراه پروژه‌های برقرسانی 525 روستا که 62 روستا جمعیت بیش از 20 خانوار و 463 روستای کمتر از 20 خانوار دارند، نیز مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

وزیر نیرو تاکید کرد: امسال دیگر روستای بیش از 10 خانوار بدون برق نخواهیم داشت و 31 روستا نیز از انرژی‌های تجدید پذیر برقدار می‌شوند.

*پروژه‌های نیروگاهی

وی با بیان اینکه 492 مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی سمنگان،492 مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی بهبهان، 492 مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی گل گهر سیرجان با مجموع ظرفیت 1476 مگاوات به بهره برداری می‌رسند گفت: 1400 مگاوات نیروگاه بخاری هرمزگان، 467 مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی همدان، 467 مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی اندیمشک،467 مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی تبریز،467 مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی بوئین زهرا و 890 مگاوات نیروگاه سیکل ترکیبی خرم آباد عملیات اجرایی خود را آغاز خواهند کرد.

چیت چیان با اشاره به اینکه گام بسیار بزرگی برای افزایش ظرفیت تولید برق کشور در سالجاری برداشته شده است افزود: این طرح‌ها در مجموع برای پروژه‌های برقی، 855 میلیون یورو به اضافه 3 هزارو 23 میلیارد تومان هزینه در بر داشته است.

وی ادامه داد: برای طرح‌های آب و فاضلاب نیز 5 هزارو 287 میلیارد تومان هزینه شده است.


کاهش 11 میلیارد مترمکعبی مصرف آب کشور طی برنامه ششم توسعه

به گفته چیت چیان برخی محصولات با اقلیم کشور ما سازگار نیست و به جز سه استان شمالی
کشور ما نباید در سایر مناطق برنج بکاریم و در مناطق خشک به سمت کشت
محصولات آب بر برویم.

وزیر
نیرو از کاهش 11 میلیارد مترمکعبی مصرف آب کشور طی برنامه ششم توسعه در
بخش کشاورزی خبر داد و گفت: در این برنامه باید روش‌های کشت را به سمت
صنعتی شدن ببریم و الگوهای کشاورزی را تغییر دهیم.

وزیر نیرو مدیریت
منابع آبی را یکی از نگرانی‌های این وزارتخانه برشمرد و افزود: مدیریت
مصرف از اهمیت ویژه ای برخوردار است بدین منظور در دولت یازدهم آب قابل
برنامه ریزی برای تمامی دشت‌ها و منابع سطحی به تفکیک تمامی استان‌ها تدوین
شده است و به تفکیک مصارف محیط زیست، صنعت، شرب، کشاورزی و فضای سبز به
تمام استان‌ها و دستگاه‌های مربوطه ابلاغ شده است.

چیت چیان خاطرنشان کرد: طبق برنامه ریزی صورت گرفته مقرر شده است تا در
برنامه ششم توسعه بتوانیم سالیانه 11 میلیارد مترمکعب از مصرف آب کشور را
کاهش دهیم تا منابع و مصارف آب را به تعادل برسانیم.

وزیر نیرو تصریح کرد: همچنین استفاده از منابع آب غیرمتعارف، استفاده از
آب دریاها با شیرین سازی برای مصارف شرب و صنعت، توجه به منابع آب‌های ژرف و
بارورسازی ابرها نیز از جمله اقداماتی است که در کنار مدیریت منصرف برای
افزودن به منابع آبی کشور در دستور کار فعالیت‌های خود قرار داده‌ایم.

برنامه‌ای برای افزایش قیمت آب و برق در سال جاری مطرح نیست

وی همچنین به وضعیت قیمت آب و برق در سال 96 اشاره کرد و افزود: وزارت
نیرو هیچ برنامه ای برای تغییر قیمت آب و برق در سال جاری ندارد و برای سال
آینده نیز ما تابع قانون بودجه خواهیم بود.

چیت‌چیان در پاسخ به سوالی مبنی بر قطعی برق مشترکان به فاصله زمانی
کوتاهی از گذشت موعد مقرر در قبوض، عنوان کرد: وزارت نیرو در بخش برق هیچ
مبلغی را از سوی دولت دریافت نمی‌کند و براساس درآمد حاصل از فروش این
انرژی مراکز مربوطه خود را اداره کند. بنابراین از مشترکان می‌خواهیم که در
پرداخت آب و برق خود عقب تأخیر نداشته باشند؛ ولی با این وجود از همکاران
خود خواسته‌ایم قطع برق مشترکان منوط به عدم پرداخت چند دوره قبض مصرفی
باشد.

وی از افزایش توان 700 مگاواتی نیروگاه‌های تجدیدپذیر کشور در سال آینده
خبر داد و افزود: طبق برنامه ریزی صورت گرفته مقرر شده در سال جاری 100
مگاوات و در سال آینده نیز 700 مگاوات دیگر نیز به توان نیروگاه‌های
تجدیدپذیر کشور بیفزاییم.

وضعیت بارندگی در کشور همچنان نامناسب است

چیت‌چیان همچنین گریزی به وضعیت بارندگی‌های کشور زد و افزود: حجم متوسط
بارش‌های کشور از ابتدای سال آبی (مهرماه 95) تا روز گذشته مجموعاً به 72
میلیمتر رسیده است که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش 47
درصدی و نسبت به متوسط بلند مدت کاهش 33 درصدی را نشان می‌دهد و حاکی از
ادامه وضعیت نامناسب بارندگی در کشور است.

کاهش 11 میلیارد مترمکعبی مصرف آب در بخش کشاورزی

وزیر نیرو همچنین از نحوه همکاری وزارتخانه‌های نیرو و جهاد کشاورزی به
منظور مدیریت مصرف آب در کشور سخن به میان آورد و افزود: مبنای همکاری این
دو وزراتخانه براساس تصمیمات شورای عالی آب، هیئت دولت و قانون برنامه است
که براساس تفاهمات بین این دو وزارتخانه در حال برنامه‌ریزی برای کاهش 11
میلیارد مترمکعب مصرف آب در بخش کشاورزی تا پایان برنامه ششم توسعه هستیم.

وی دستیابی به چنین مهمی را بسته به نوع رفتار مصرفی تمامی کشاورزان دانست
و گفت:‌ ما باید شیوه‌های آبیاری خود را اصلاح کنیم، روش‌های کشت را به
سمت صنعتی شدن ببریم و الگوهای کشاورزی را تغییر دهیم. به طور مثال برخی
محصولات با اقلیم کشور ما سازگار نیست و به جز سه استان شمالی کشور ما
نباید در سایر مناطق برنج بکاریم و در مناطق خشک به سمت کشت محصولات آب بر
برویم. که امیدواریم با همکاری میان مردم و دستگاه‌های مسئول به اهداف مورد
نظر برنامه ششم توسعه در این بخش دست پیدا کنیم.

35223

حریق مغازه پوشاک بازار اصفهان در ۶ دقیقه مهار شد

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از  آتش نشانی اصفهان، حریق مغازه پوشاک در بازار قلندرها خیابان حکیم اصفهان ا ساعت ١٧:٤٠ دقیقه شنبه به مرکز فرمانده آتش نشانی اصفهان گزارش شده است.

یروهای امداد از ایستگاه های چهار، ٩ و ١٧ به محل حادثه اعزام شده اند و نیروهای امداد راس ساعت ١٧:٤٣ دقیقه در محل حضور یافتند و پس از شش دقیقه این حریق اطفا شد.

این حادثه در انبار پوشاک که در آن اقلام رنگرزی نیز وجود داشته اتفاق افتاده است،چنانچه سرعت عملکرد نیروهای امدادی آتش نشانی نبود این آتش می‌توانست به دیگر مغازه‌های بازار نیز سرایت کند.

مغازه کنار محل حریق نیز حاوی مواد منفجره و ترقه بوده است که خوشبختانه حریق اطفا و به این محل سرایت نکرد.

 

۴۸

۷۰۰ کیلومتر برف‌روبی در جاده‌های ایلام/ ارتفاع برف در قلاجه به ۱۲۰ سانتی‌متر رسید

مدیرکل راهداری و حمل‌ و نقل استان ایلام با بیان اینکه ۲۲۷ دستگاه ماشین‌آلات سبک و سنگین در محورهای ایلام مشغول برف‌روبی است اظهار داشت:تمامی مجموعه راهداری استان ایلام مشغول برف‌روبی و ارتقای ایمنی جاده‌های استان ایلام هستند.

نورالله دلخواه گفت: نیروهای راهداری استان ایلام در حال خدمت‌دهی به مردم هستند و 34 اکیپ امدادی و راهداری در قالب 28 باب راهدارخانه ثابت و سیار در محورهای استان ایلام مشغول خدمت‌دهی به مردم هستند.

مدیرکل راهداری و حمل‌ و نقل استان ایلام اضافه کرد: نیروهای ما در محورهای مواصلاتی و گردنه‌های برف‌گیر در حال فعالیت هستند و 227 انواع دستگاه ماشین‌آلات سنگین و نیمه سنگین و سبک راهداری برای رفع هر گونه حادثه احتمالی از قبیل انسداد راه، ریزش و رانش و برف‌روبی و یخ‌زدایی و نمک‌پاشی در محورهای استان حضور دارند.

وی ادامه داد: تاکنون نزدیک به 700 کیلومتر از راه‌های استان ایلام توسط راهداری برف‌روبی شده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل استان ایلام  راجع به بیشترین بارش برف خاطرنشان کرد : ارتفاع برف در گردنه قلاجه ایلام به ۱۲۰ سانتی‌متر رسیده است.

 دلخواه بیان کرد: راهداران زحمت‌کش راهداری استان ایلام به صورت شبانه روز مشغول خدمت در راه‌های ارتباطی استان بوده و تلاش می‌کنند که مشکلی در زمینه راه‌های ارتباطی پیش نیاید.

وی با بیان اینکه مردم لازم است نسبت به بستن زنجیر چرخ در زمان تردد در محورهای مواصلاتی استان اقدام کنند افزود: تنها مشکلی که در محورهای ایلام سبب ترافیک و کند شدن تردد می‌شود نبستن زنجیر چرخ است.

مدیرکل راهداری و حمل‌ و نقل استان ایلام یادآور شذ: رانندگان لازم است که به هشدارهای پلیس توجه داشته باشند و حتماً برای تردد در محورهای ارتباطی استان زنجیر چرخ ببندند.

وی گفت: در محور ایلام به ایوان و در گردنه قلاجه ارتفاع برف به 120 سانتی‌متر رسیده است و راهداران در تلاش هستند که مشکلی در زمینه تردد پیش نیاید و  تاکنون یک هزار و 650 تن شن و نمک برای عملی برف‌روبی در جاده‌های ارتباطی استان ایلام استفاده شده است.

 

۴۸

استاندار ایلام: ایلام قابلیت سرمایه‌گذاری در گردشگری جنگ و دفاع مقدس را دارد

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ مهندس محمدرضا مروارید در دیدار با امیر سرتیپ دوم محمد فهمیده قاسم‌‌زاده جانشین رییس و سردار روشنی رئیس بازرسی بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس بر نشر آثار و ارزش های دفاع مقدس در استان در سطح ملی و جهانی تاکید کرد و گفت: جای جای این استان مملو از آثار بحای مانده از دوران دفاع مقدس است که هرکدام از آنها قابیلت سرمایه گذاری در بحث گردشگری جنگ و دفاع مقدس و کاروان راهیان نور را دارند.

وی افزود: عملیات های مختلفی که در استان انجام شده و مناطقی از جمله ارتفاعات میمک، ، کله قندی، یادمانهای شهید چاغروندی، شرهانی و قلاویزان، زمین فوتبال چوار و .. در ایلام وجود دارند که در صورت جمع اوری خاطرات و مستندات مربوطه می توان از هرکدا از آنها فیلم و مستند ساخت و یا در قالب کتاب منتشر نمود.

استاندار ایلام بیان کرد: نشر ارزش های دفاع مقدس در استان روند خوبی دارد و صدا و سیما در این زمینه اهتمام ویژه ای دارد
که در استان بیش از هر جایی دیگر جا برای کار در حوزه دفاع مقدس وجود دارد .

وی با بیان اینکه در نمایشگاه کتاب امسال بیش از 45 عنوان کتاب راجع به دفاع مقدس در استان رونمایی می شود، گفت: حفظ آثار دفاع مقدس و نشر ارزشهای دفاع مقدس برای نسل آینده یک ضرورت است که ما باید تلاش کنیم در کنار کارهای انجام شده بصورت کمی و کیفی به نشر کتب، مستند، فیلم، دائره المعارف و غیره بپردازیم .

محمدرضا مروارید با تاکید بیشتر بر استفاده از ظرفیت راهیان نور برای آشنایی جوانان با ارزشهای دفاع مقدس گفت: عملیات فتح المبین که بیشتر کار آن در دشت عباس بود و نیز آزاد سازی موسیان که با رشادتهای مردم و رزمندگان اسلام همراه بود اکنون یک مطالبه عمومی مردم است که در تقویم ملی ثبت شود که در صورت تائید بازتاب خوبی را بدنبال خواهد داشت.

وی در بخش دیگری از بیاناتش با اشاره به حادثه تلخ زمین فوتبال چوار در بهمن 1365 گفت: تلاش داریم تا این واقعه تلخ را که با ناجوانمردی دشمن بعثی هم تماشگران و هم افرادی که مشغول بازی فوتبال بودند مورد اثابت قرار گرفتند، بعنوان روز صلح و ورزش در تقویم جهانی ثبت کنیم .

جانشین رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس نیز در این دیدار بیان کرد: استان ایلام یک استان ویژه در دوران دفاع مقدس است که مردم آن با مقاومت و پایمردی نه تنها از کیان کشور دفاع می کردند، بلکه در مناطق دیگر نیز مشارکت داشتند و در کنار رزمندگان اسلام و پا به پای آنان علیه دشمن بعثی می جنگیدند.

وی گفت: در تاریخ جنگ های گذشته و اخیر سربازانی که در جنگ حضور داشته اند همواره مورد تکریم بوده اند خصوصا در کشور ما که در دوران دفاع مقدس با اعتقادات و ارزشهایی سرکار داریم که دریای بیکرانی از معرفت و ایمان و سرشار از عبودیت است، در این عرصه هر چه کار کنیم باز هم کم است.

امیر سرتیپ دوم محمد فهمیده قاسم‌‌زاده با اشاره به حادثه زمین فوتبال چوار تاکید کرد: ما در جنگ بدنبال حقانیت و مسائل معنوی بودیم و بدان خاطردفاع ما به دفاع مقدس تبدیل شد که ارزش های ناب بشری و معنوی در ان موج می زد ، در حالیکه خلبان ما ماموریت داشت پلی را تخریب کند اما به دلیل ازدحام جمعیت در روی آن پل ماموریت را به وقت دیگری موکول می کرد و در حالیکه دشمن بعثی با ناجوانمردی جمعیت بی دفاع چوار و ایلام را که در ورزشگاهی که نماد صلح و دوستی است را هدف بمب های خود قرار می دهند و اینچنین چهره سفید و سیاه انسانیت به تصویر کشیده می شود.

وی تصریح کرد: این ایثار، از خود گذشتگی، مظلومیت، حقانیت و معنویت که در دفاع مقدس حاکم بود لازم است که هم به دنیا شناسانده شود و هم به نسل بعد منتقل کنیم.

جانشین رییس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، گفت: ترویج و حفظ و نگهداشت آثار دفاع مقدس و تکریم سربازان و جنگاوران در هر فرهنگی یک نقطه مشترک بین همه فرهنگ هاست که ما نیز هم باید این ارزش ها را برای نسل جدید بازگو کنیم.
در پایان این دیداراز زحمات جناب سرهنگ منتظری تقدیر و جناب سرهنگ محمد شریف بیانی بعنوان رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس معارفه شد.

 

۴۸

بلیت برای دارندگان ویزای آمریکا نایاب شد

«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا جمعه گذشته (هشتم بهم ماه) فرمان جنجال برانگیز اقدامات محدود کننده علیه مهاجران را امضا کرد که براساس آن، ضمن توقف پذیرش پناهجویان تا 120 روز، از ورود شهروندان هفت کشور ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن به مدت 90 روز جلوگیری می شود؛ همچنین صدور ویزا برای تبعه این کشورها در همه سفارتخانه های آمریکا در جهان متوقف شده است.

براساس اعلام وزارت خارجه آمریکا، همه شهروندان هفت کشور اعلام شده که ویزا و گرین کارت آمریکا را دارند و حتی افراد دو تابیعتی غیر آمریکایی(مثلا اروپایی- ایرانی) نیز مدت اعلام شده 90 روز، حق ورود به آمریکا را ندارند.

با اجرایی شدن این فرمان ترامپ، مشکلات زیادی برای مردم و شرکت های هواپیمایی در سراسر جهان ایجاد شده است.

بررسی های میدانی خبرنگار ایرنا از نمایندگی های چند شرکت هواپیمایی از جمله «قطرایرویز، الامارات، الاتحاد، بریتش ایرویز، ترکیش ایرلاین و لوفت هانزا» در تهران نشان می دهد با توجه به دستور رئیس جمهوری آمریکا، شهروندان ایرانی که از قبل، برنامه سفر کاری و تحصیلی خود را پیش بینی کرده بودند، با مشکل عدم فروش بلیت مواجه شده اند.

یکی از کارکنان دفتر هواپیمایی ترکیش ایرلاین در تهران در این رابطه گفت: اکنون ایرانیانی که پاسپورت آمریکایی دارند مشکلی برای خرید بلیت ندارد، اما به کسانی که ویزا و گرین کارت دارند، نمی توانیم بلیت بفروشیم.

یکی از کارکنان دفتر شرکت هواپیمایی بریتش ایرویز در تهران نیز به ایرنا گفت: این شرکت همچنان طبق روال گذشته نسبت به فروش بلیت به مسافران ایرانی اقدام می کند.

وی اعلام کرد، با توجه به ممنوعیت سفر ایرانیان به آمریکا، هنوز روش فروش بلیت ما تغییر نکرده است.

یکی از کارمندان دفتر شرکت هواپیمایی الامارات نیز گفت: با فروش بلیت به دارندگان ویزای آمریکا مشکلی نداریم اما مسئولیت سفر به آمریکا متوجه خود مسافر است و اگر مانع از ورود به آمریکا شدند، این شرکت مسئولیتی نمی پذیرد.

یکی از مدیران دفتر شرکت هوایی قطرایرویز نیز گفت: کسانی که گرین کارت دارند با اخذ تعهد، به آنها بلیت فروخته می شود که اگر با رسیدن به فرودگاه آمریکا، بازگردانده شدند، این شرکت هیچ مسئولیتی در این رابطه ندارد.

وی اضافه کرد: برای شهروندان ایرانی که پاسپورت آمریکایی نیز دارند فروش بلیت مانعی ندارد اما به مسافرانی که ویزای آمریکا دارند، تا اطلاع ثانوی بلیت نمی فروشیم.

شرکت هواپیمایی لوفت هانزا نیز برنامه دیگری در این رابطه در پیش گرفته است؛ یکی از کارکنان نمایندگی این شرکت در تهران در این رابطه گفت: از دیروز با توجه به اجرایی شدن فرمان ترامپ، این شرکت به مسافران دارای گرین کارت و ویزای آمریکا اجازه سوار شدن به هواپیما را نمی دهد؛ بنابراین فروش بلیت به آنها ممنوع شده اما همچنان بلیت به دارندگان پاسپوت آمریکایی فروخته می شود.

یکی از نمایندگی های فروش بلیت شرکت هواپیمایی الاتحاد نیز در این رابطه گفت: از امروز این شرکت برای دارندگان ویزای آمریکا بلیت نمی فروشد؛ به افرادی که گرین کارت آمریکا را دارند نیز با اخذ تعهد بلیت فروخته می شود تا در صورت بروز مشکل در فرودگاه مقصد، مسئولیت آن بر عهده مسافر باشد.

وی نیز اعلام کرد که همانند سایر شرکت های هواپیمایی، بلیت به دارندگان پاسپورت آمریکایی فروخته می شود

** فرمان ترامپ دامن «یاتا» را هم گرفت

براساس اعلام برخی رسانه های خبری خارجی، فرمان دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در زمینه منع سفر مهاجران و مسافران هفت کشور به آمریکا، شامل کادر و خدمه پروازی خطوط هواپیمایی این کشورها نیز می شود.

شبکه خبری اسکای نیوز دراین باره اعلام کرد، آمریکا به اتحادیه جهانی حمل و نقل هوایی (یاتا) ابلاغ کرده است که ممنوعیت های مهاجرتی و ویزایی شامل کادر پروازی شرکت های هواپیمایی هفت تابعیت منع شده نیز می شود.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داد: دستور اجرایی روز جمعه ترامپ در این باره، خطوط هوایی سراسر جهان را غافلگیر کرده و موجب اختلال در روند کاری شرکت های هوایی عضو این اتحادیه شده است.

** آغاز انتقادها در ایالت های مختلف آمریکا تا اتحادیه اروپا

دستور جدید رئیس جمهوری آمریکا، با انتقادهای زیادی در سراسر جهان و حتی آمریکا مواجه شده و شماری از آمریکایی ها در دو روز اخیر با تجمع در برخی فرودگاه های این کشور از جمله جان‌اف‌.کندی نیویورک، به فرمان تازه ترامپ اعتراض کرده و خواهان آزادی پناهنده‌هایی شده‌اند که پس از ورود به آمریکا بازداشت شده‌اند.

«جری ندلر» و «نیدیا ولازکوز» نمایندگان نیویورک در کنگره آمریکا نیز امروز(یکشنبه) با حضور در فرودگاه جان اف کندی به پیگیری وضعیت 2 عراقی و 11 پناهنده مسلمان دیگر پرداخته اند که در این فرودگاه بازداشت شده اند.

در برخی فرودگاه‌های بین‌المللی دیگر آمریکا از جمله لس‌آنجلس، سن‌فرانسیسکو، دالس (ویرجینیا) نیز برخی از شهروندان تجمع‌هایی در حمایت از پناهندگان و مخالفت با فرمان اخیر دونالد ترامپ برگزار کرده‌اند و تعدادی از وکلای داوطلب نیز گفته‌اند که برای پیگیری حقوقی وضعیت پناهجویانی که از این قانون آسیب می‌بینند در فرودگاه‌ها حضور پیدا می‌کنند.

«اریک اشنایدرمن» دادستان نیویورک گفته از همه قدرتش استفاده می‌کند تا به «کسانی که قربانی تبعیض‌ و فرمان‌های خطرناک ترامپ شده‌اند» کمک کند.

مقام های قضایی ویرجینا نیز اعلام کرده است که از این دستور رئیس جمهور آمریکا تبعیت نخواهند کرد.

چند سازمان آمریکایی مدافع حقوق بشر، از جمله «مرکز حقوقی مهاجرت ملی» و «اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا» بدلیل سیاست های مهاجرتی دونالد ترامپ، علیه او و جان کلی وزیر امنیت داخلی ایالات متحده اقامه دعوی کرده اند.

با وجود اینکه اعلام شده، از ورود شهروندان(هفت کشور یادشده) دارای گرین کارت نیز به آمریکا جلوگیری می شود، رویترز به نقل از مقام‌های آمریکایی گزارش داده که ورود دارندگان گرین کارت به آمریکا از این هفت کشور «مورد به مورد» بررسی خواهد شد. بر این اساس ممکن است شماری در طول مدت 90 روز اعلام شده، اجازه ورود پیدا کنند. هرچند توضیحات و برداشت مقام‌های آمریکایی از این قانون به تدریج روشن‌تر می‌شود.

** واکنش وزارت خارجه ایران

اجرایی شدن قانون جدید ترامپ برای ممنوعیت ورود شهروندان هفت کشور و همچنین مهاجران، تاکنون اعتراض سازمان ملل و بعضی کشورهای اتحادیه اروپا را به همراه داشته است.

وزارت خارجه ایران نیز در بیانیه‌ای این اقدام را محکوم و اعلام کرد: «برای حمایت از حقوق شهروندان خود تا زمان برطرف شدن محدودیت‌ های توهین‌آمیز ایالات متحده علیه اتباع ایران، اصل عمل متقابل را اجرا می‌کند.»

35223