سیستان و بلوچستان سوزان/ گرمای بی‌سابقه بسیاری را راهی بیمارستان کرد و جان یک چوپان را گرفت

دراین شرایط گزارش‌های مردمی از قطعی مدام برق حکایت دارد و بسیاری از روستاها در هرم گرمای خرداد با مشکل آب مواجه‌اند . نه فقط سیستان‌وبلوچستان بلکه کرمان هم به این درد دچار شده و دیروز گرمای شدید و ریزگرد، ٣٢نفر را راهی مراکزدرمانی کرده است.

دیروز کنارک، راسک، دلگان به ترتیب با ٥٢,٦، ٥٠.٩ و ٤٩.٧ درجه گرم‌ترین شهرهای استان سیستان‌وبلوچستان بودند و دراین روزها که مردم جنوب مدام ازگرما شکایت می‌کنند، تنها شهرستان زاهدان از این گرمای سوزان مستثنا بوده است. گرما، بحران چند روز گذشته سیستان‌وبلوچستان بوده و درجه دما دربعضی مناطق نخستین‌بار است که در ایستگاه‌های هواشناسی به این شدت بالا می‌رود. درحالی ‌که ستاد بحرانی برای مدیریت این شرایط خیلی دیر (دیشب) تشکیل شد، مردم برای تحمل گرمای سوزان به بادهای ١٢٠روزه‌ای که از دیروز وزیدن گرفته، امید بسته‌اند؛ اما این بادها هم داغ است و با خودش شن می‌آورد.

مراجعه ١٢ نفر به بیمارستان و مرگ یک نفر

گرما از یکشنبه به اوج خود رسید و درشهرهای زهک، هیرمند، راسک و کنارک رکورد زد. دمای ٥١,٧ درجه شهر راسک دمای ٤٩.٨ درجه نیکشهر و دمای ٥١ درجه راسک اینطور که اداره هواشناسی اعلام کرد، رکورد گرمترین دما را از ابتدای تأسیس ایستگاه‌های هواشناسی دراین مناطق ثبت کردند. همین موج گرما درکشورهایی مثل هندوستان با تلفات جانی همراه بود و عصر دیروز منابع محلی اعلام کردند که روز دوشنبه چوپانی در رانک پلان از توابع چابهار به دلیل شدت گرمای هوا دچار گرمازدگی شده و جان خود را از دست داده است. این گرما باعث شد کار بسیاری از گرمازدگی به بیمارستان‌ها کشیده شود.

«مهران امینی‌فر»، معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر درباره مراجعه افراد به بیمارستان‌ها و مراکزدرمانی، از آمار شهرستان‌های راسک و ایرانشهر به «شهروند» می‌گوید: «تا صبح دیروز ١٢نفر به دلیل شدت گرمازدگی دربیمارستان‌ها بستری شدند. آمار بیشتر از این است؛ چراکه ما هنوز آمار مراکز بهداشت و درمان روستاها را جمع‌آوری نکرده‌ایم.»

دیروز خبرگزاری‌های محلی نوشتند یک نفر درچابهار بر اثر گرمازدگی درخیابان بیهوش شده است. ابراهیم شکری، رئیس اورژانس چابهار به «مکران‌نیوز» گفت: این اتفاق درشهرک صنعتی افتاده و شخص را به بیمارستان برده‌اند و دلیل ضعف به دلیل روزه‌گرفتن و قرارگرفتن درمعرض گرما بوده است.

به گفته امینی‌فر دیروز در ایرانشهر گرما شدید بود و دراین شرایط بیماری‌های روده‌ای، اسهال و استفراع بیشتر می‌شود. بادهای موسمی هم به استان رسیده و کمی از شدت این گرما کاسته‌اند اما اینطور که معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر می‌گوید، با این حال این بادها هم عوارضی برای اهالی سیستان‌وبلوچستان دارند: «بادها با خودشان گردوخاک می‌آورند و این ذرات در هوا بیماری‌های تنفسی را تشدید می‌کند و برای گروه‌های حساس خیلی خطرناک است. ازطرف دیگر، در بلوچستان، دربخش‌های جنوبی استان بادها با هجوم حشرات گزنده همراه‌اند؛ مثل عقرب. در شهرستان نیکشهر هر‌سال به دلیل همین حشراتی که سم کشنده دارند، آماری از افزایش مرگ‌ومیر در منطقه به دلیل گزش داریم.»

گرما به جان مرغ‌ها هم افتاد

«فرهاد پرنیان» که اهل شهرستان ایرانشهر است، تصویری از تخم‌مرغی که درحرارت آفتاب نیمرو کرده، نشان می‌دهد و به «شهروند» می‌گوید: «هوا جوری شده که دو روز است از شدت گرما سر کار نمی‌روم، خیلی‌ها مثل من‌اند. آفتاب بدجور می‌سوزاند و باد داغ می‌آید. بدترش اینجاست که در این دما برق نداریم و آب هم که به برق بستگی دارد. ولتاژ برق نه فقط در ایرانشهر، درهمه شهرها کم است و ساعت به ساعت قطع می‌شود، البته به جز زاهدان. شاید باور نکنید اما کارگرهای زحمتکش تو این گرمای وحشتناک و سوزان درحال کارند. چهار روزی است بنزین هم در ایرانشهر قطع شده است، خلاصه با این شرایط به سختی زندگی می‌کنیم.»

پرنیان از کمبود مرغ درماه رمضان خبر می‌دهد و می‌گوید: «دلیل شاید این است که یک کامیون مرغ تلف شد.» روز دوشنبه در گرمایی که در شهرستان سرباز رکورد زده بود و در دماسنج خودروها عدد ٥٨ درجه را نشان می‌داد، آتش گرما به جان ٩٠٠ مرغ هم افتاد. این مرغ‌ها با کامیون از کرمان به راسک مرکز شهرستان سرباز درحال انتقال بودند که از شدت حرارت تلف شدند.

آب، فقط ٤ روز یک‌بار

کریمزایی یکی دیگر ازشهروندان درشهر «مهرستان» بخش «آشار» است. او به «شهروند» می‌گوید: «وضع آب افتضاح است. فقط چهار، پنج روزی یک‌بار، اندازه چند ساعت آب داریم و بعد قطع می‌شود. برای این همه جمعیت شرایط بدی است. ازطرف دیگر برق هست اما افتاد ولتاژ زیاد است. کولرهای گازی توان روشن‌شدن ندارند. در روستاها که حتی خیلی‌ها همین کولر را هم ندارند.»

او این را می‌گوید و موضوع را به انتخابات گره می‌زند: «این مردمی که این شرایط سخت را تحمل می‌کنند، همان‌هایی هستند که در انتخابات مشارکت بالایی داشتند و به اغلب به آقای روحانی رأی دادند. خدا به سر شاهد است که امکانات این‌جا کم است و مردم از نیازهای اولیه‌شان جا مانده‌اند، آب، برق و بهداشت، هیچ. خداوکیلی این‌جا نیاز به رسیدگی دارد و دراین گرما این بی‌توجهی انصاف نیست.»

برق قطع می‌شود، آب نیست

«شهریار شهریاری» هم از شهروندان زابل است که از وضع شهرش به «شهروند» می‌گوید: «همین حالا باد شدیدی درحال وزیدن است و گرد و خاک و شن با خودش دارد. خبرگزاری‌های دولتی گفته‌اند سرعتش ٩٠ کیلومتر بر ساعت است، اما همیشه بیشتر از آن چیزی است که می‌گویند، مثل دمای هوا. هیچ آبی دور زابل نیست و این باد که از روی خشکی می‌گذرد جز خاک و گرما چیزی برای ما ندارد.»
او هم از قطعی مدام برق گلایه می‌کند که «هر تابستان اتفاق می‌افتد» و به گفته او امسال بدتر شده: «از شروع خرداد که موج گرما آمده، مسئولان هیچ کاری نکرده‌اند. آب که افتضاح است، نمی‌شود خورد، چه برسد به این‌که آب باشد تا کولرهای آبی روشن بماند. کولرها اصلا جواب نمی‌دهد. می‌گویند این آب تصفیه است اما ما آب معدنی می‌خریم، پارسال خیلی‌ها به‌خاطر خوردن این آب مریض شدند اما خبرش گم شد.»

به وزیر تذکر دادم، حق این مردم بی‌توجهی نیست

علی کُرد، نماینده مردم خاش در مجلس شورای اسلامی هم از تشکیل نشدن ستاد بحران گله‌مند است که به «شهروند» می‌گوید: «در مجلس بودم و به محض وصول خبر تذکر لازم را به وزیر نیرو و ریاست سازمان مدیریت بحران کشور دادم. در استان سیستان و بلوچستان وضع بحرانی است اما ستاد بحران تشکیل نشده است. من درخواست کردم هرچه سریع‌تر این اتفاق بیفتد تا راهکاری داده شود.»

او با اشاره به این‌که در شهرستان سرباز از شدت گرما خودروها آتش گرفته‌اند، ادامه می‌دهد: «توصیه می‌کنم هر چه سریع‌تر ستاد تشکیل شود، باید خسارت خودروها و تلفات دامی جبران شود. از طرف دیگر در بسیاری مناطق ولتاژ برق ضعیف است و باید دستور بدهند این مشکل حل بشود. کم‌آبی در خیلی از مناطق مشکل‌آفرین شده و کولرها کار نمی‌کند، باید با تانکر آبرسانی کنند تا حداقل در این ماه مبارک مشکل تشنگی و گرما نداشته باشند. آبشخور دام‌ها خشکیده شده و لازم است آبفا و جهاد کشاورزی و اداره عشایری کاری بکنند. در بخش درمان هم باید اقداماتی انجام شود. کمیته امداد و بهزیستی باید از اعتباراتشان برای خرید وسایل سرمایشی استفاده کنند و در اختیار گروه‌های آسیب‌پذیر و نیازمند بگذارند.»

«رسول راشکی»، مدیرعامل هلال‌احمر سیستان‌و‌بلوچستان در گفت‌و‌گو با «شهروند» از مشکلات مردم در این چند روز،کم‌توجهی مسئولان به مشکلات آنها و همچنین عملکرد آموزشی نیرهای هلال سخن گفت. او دیروز عصر و درباره شرایط آب‌وهوایی استان گفت: «دیروز در بعضی از شهرها مثل سرباز دمای ۵۲ و۵۳ درجه را تجربه کردیم. امروز بادهای شمال و ۱۲۰ روزه سیستان شروع شد و وزش باد چند درجه ای دما را کاهش داد. امروز در سرباز دما با چند درجه کاهش، در بیشترین حالت به ۵۱ درجه رسید.» راشکی از تشکیل ستاد بحران استان سیستان‌و‌بلوچستان برای کمک به مردم جنوبی استان که گرمای بیشتری را تحمل می‌کنند خبر داد: «امشب جلسه ستاد بحران در استانداری برگزار می‌شود و ما هم به سمت همین جلسه می‌رویم. بحث آموزشی از طرف هلال احمر در این دو روز وجود داشته است ولی هنوز کار عملی صورت نگرفته است.»

راشکی از لزوم توجه‌ و عزم نهادی مربوط مانند اداره برق سخن می‌گوید: «شرایط خاصی در این استان وجود دارد که اقدامات خاصی می‌خواهد. در این بحران کار خاصی از دست هلال احمر برنمی‌آید. بحث آموزش بر عهده ما است که در چند روز گذشته به آن پرداخته شده و دیگر نهادها مثل اداره برق باید سریعا مشکلات مردم را برطرف کنند.»

۴۷۴۷

مالیات فروش بنزین ۳۰درصد شد

 لایحه مالیات بر ارزش افزوده روز گذشته در دستور کار کمیسیون انرژی مجلس بود، که به عنوان کمیسیون فرعی به کمیسیون انرژی ارسال شده و کمیسیون اصلی آن کمیسیون اقتصادی است.

بند د ماده (4) که درباره خدمات معاوضه(سوآپ) نفت خام و فرآورده های نفتی(بنزین، نفت گاز، نفت کوره، نفت سفید، گاز مایع و سوخت هوایی)، گاز طبیعی و برق بود، به دلیل مغایرت با برنامه ششم رد شد.

نرخ مالیات فروش کالاها و یا خدمات کالاهای نفتی براساس این ماده تصویب و مالیات انواع بنزین و سوخت هواپیما 30 درصد ، نفت گاز و نفت سفید 15درصد، ، نفت کوره و گاز مایع 10 درصد تعیین شده است.

نفت خام، میعانات گازی و گاز طبیعی خام که نهاده اولیه فرآورده‌های نفتی محسوب می شود، از شمول مالیات فروش مستثنی شدند. سایر کالاها، محصولات و مشتقات از نفت حسب مورد مشمول مالیات فروش موضوع ماده (9) این قانون می شود.

 

3535

دست خالی فراکسیون امید در صندلی ناظران هیات رئیسه /مستقلین یک ناظر به هیات رئیسه فرستادند

به گزارش خبرآنلاین، انتخابات هیات رئیسه مجلس دهم، برای دومین سال، دستور کار امروز مجلس بود. بعد از انتخاب لاریجانی به عنوان رئیس و پزشکیان و مطهری به عنوان نواب رئیسی مجلس، اسامی 3 کارپرداز هیات رئیسه هم اعلام شد.

با رای نمایندگان، بهروز نعمتی با آشوری با 164 رای، عباسی 122 به عنوان سه کارپرداز هیات رئیسه مشخص شدند.

گفتنی است، بهروز نعمتی، محمدقسیم عثمانی، رسول خضری، محمد آشوری، ناصرنژاد، محمد عباسی، محمودی شاه نشین و فیضی کاندیداهایی بودند که به صحن معرفی شدند تا از بین آنها سه نفر با رای نمایندگان انتخاب شوند.

2929

بازار تولید و عرضه تئاتر ما دچار آشفتگی است

 

چه شد كه به سراغ رقص روي ليوان‌ها رفتيد؟

سال گذشته كارگاهي را 
با تعدادي از دانشجويان برگزار كردم. بخش اول اين كارگاه تمرينات عملي
بازيگري و صحبت‌هاي نظري و تئوري بود و بخش دوم كار بروي متن.  تعدادي متن ايراني و خارجي به پيشنهاد من و خود
بچه ها در كارگاه خوانده شد و بچه ها اتودهايي رو روي كارها زدند و تصميم گرفتيم تا
براي خروجي كارگاه يك نمايش را براي اجرا آماده كنيم. من دنبال نمايشنامه هايي كم
پرسوناژ، به لحاظ سن كاراكترها جوان و داراي جذابيت در سوژه و ساختار بودم. يكي از
اين نمايش نامه ها “رقص روي ليوان ها” بود كه بچه ها نيز كار رو دوست داشتند و البته هيچكدوم اجراي قبلي كار
را  نديده بودند. من معمولا آثاري رو اجرا
كردم كه قبلا اجرا نشده ولي با توجه به اينكه اين اثر حدود 15 سال پيش اجرا شده
بود و ديگر اجراي عمومي نداشته و خيلي از نسل جوان آن اجرا رو نديدند و هنوز به
نظر من نمايشنامه جذابي است، تصميم گرفتم تا كار روي اين اثر را شروع كنيم. اين
موضوع را با اميررضا كوهستاني در ميان گذاشتن و بعد از اجازه ايشان، تمرينات رسمي
براي اجراي اين كار آغاز شد.

چقدر تمرين كرديد؟

تمرين مشخص روي اين متن تقريبا از پاييز سال گذشته شروع شد.
تمرينات مستمر ولي كم بود چون مي دانستم اجرا در سال 96 خواهد بود و نمي خواستم
بچه ها از تمرينات خسته شوند و به مرور هرچه به اجرا نزديك تر شديم تمرينات نيز
بيشتر شد. از طرف ديگر هدف من فقط اجرا نبود و ايده هاي آموزشي هم مطرح بود براي
همين برنامه تمرينات هم آموزشي بود و هم آماده سازي براي اجرا

چقدر تلاش داشتيد تا اثري متفاوت از آنچه قبلا
اجرا شده بود به روي صحنه ببريد؟

 قطعا نمي خواستم تا
اجرايي شبيه اجراي خود اميررضا كوهستاني داشته باشم و به عنوان يك كارگردان نگاه و
تحليل خودم را به كار داشتم ولي نبايد فراموش كرد كه بين محتوا و شكل هميشه يك
رابطه وجود دارد. من نبايد كاري انجام مي دادم كه از جهان اثر خارج باشد. فضا،
محتوا و ساختار اثر ويژگي هايي دارد كه بايد مورد توجه قرار مي گرفت. در نهايت
آنچه شما الان خواهيد ديد هيچ شباهتي به اجراي گذشته اين اثر ندارد و نگاهي ديگر و
اجرايي متفاوت است.

كار با جوانان چطور است. آيا باز هم برنامه اي
براي چنين توليداتي داريد؟

چند سالي است كه كار آموزش تئاتر را شروع كردم و از اينكه
بتوانم به جوانان چيزي بياموزم لذت مي برم. از آنجايي كه من كار اجرا و كارگرداني
را نيز با جديت پيگيري مي كنم و الويت اول من كار تئاتر انجام دادن است، سعي مي
كنم در كنار آموزش هاي تئوري، واقعيت‌هاي عملي تئاتر را خصوصا در كشور و شرايط
خودمان را نيز به دانشجويان بياموزم و دوست دارم شرايطي فراهم كنم تا جوانان مستعد
و علاقه‌مند بتوانند فرصت تجربه هاي عملي و جدي‌تري داشته باشند. علاقه مندان به
تئاتر خصوصا بازيگري هر روز تعدادشان بيشتر مي شود. واقعيت اين است كه خيلي از اين
علاقه‌مندان يا تلاش لازم و كافي را ندارند و يا توانايي هاي فني و استعداد لازم
را و اكثريت هم مي خواهند بازيگر شوند. ولي در اين بين هستند جواناني كه با آگاهي،
استعداد و انگيزه آمده اند. كار با آنها بسيار لذت بخش است. البته برگزاري چنين
كارگاهايي كار راحتي نيست. هدف من درآمد زايي از اين كار نبود و اينكه بخواهي بدون
حمايت مالي در يك بدوره طولاني كار آموزش و اجرا با جوانان را داشته باشي كار
بسيار سختي است. شايد به اين شكل ديگر اين كار را تكرار نكنم ولي قطعا كار با
جوانان را ادامه مي‌دهم و در كارهايم نيز هميشه جايي براي آنها خواهم داشت.

استقبال از كار چطور بود؟ راضي بوديد؟

اگر منظور از استقبال تعداد مخاطب و فروش است، خير. ولي به
لحلظ كيفي بله. يعني ميزان رضايت مخاطباني كه كار ما را ديدند و با توجه به مختصات
كار كه بازيگران جوان و ناشناخته اي داشتيم، قابل قبول بود و اين باعث دلگرمي است.
اگر بخواهيم تعداد مخاطب نمايشمان را در قياس با ظرفيت سالن و دانشجو بودن گروه با
برخي آثار ديگر مقايسه كنيم شايد بتوان گفت استقبال خوبي داشتيم.  واقعيت اين است كه اين روزها استقبال از نمايش
ها اصلا وضعيت مناسبي ندارد. شما نگاهي به خود سالن ها و نه الزاما آمار فروش- چون
به دلايلي اين آمار قابل استناد نيست- بياندازيد. ميزان تخفيف ها و تبليغات نمايش
ها را بررسي كنيد تا به راحتي معلوم شود در چه وضعي هستيم. اين شرايط بسيار سخت و
قابل بحث است. هيچ مديريت و برنامه اي براي توليد آثار نمايشي وجود ندارد. تعداد
توليدات به لحاظ كمي بسيار بالا و به لحاظ كيفي قابل نقد است و آنقدري كه توليدات
ما رشد داشته تماشاگر حرفه اي تئاتر بوجود نيامده است. ما كاري به پتانسيل موجود
در شهري مثل تهران به عنوان مخاطب بالفعل نداريم چون بحث ديگري است. يا موارد خاص
و افرادي كه به علت هاي مختلف مثل تبليغات و يا چهره ها  به ديدن برخي از تئاتر ها مي روند و باعث استقبال
از يك يا چند اثر مي شوند. به نظر من هرچه زودتر بايد خانه تئاتر به عنوان صنف،
مركز هنرهاي نمايشي به عنوان متولي اصلي تئاتر و مديران تالارهاي نمايشي به طور
جدي به اين موضوع ورود كنند. در حال حاضر احساس مي كنم تئاتر ما به حال خودش رها
شده و ظاهرا همه منتظر هستند تا در اين دوره گذر بتواند خودش راهش راپيدا كند ولي
من نگرانم كه پايان آن خوش نباشد و خسارت هاي زيادي به كليت تئاتر ما بخورد. در
حال حاضر گروه ها تلاش مي كنند تا از هر راهي تماشاگر بيشتري براي خود داشته باشند
و اين رقابت غير اصولي آسيب زننده است، چون چارچوب درستي ندارد.

چرا فكر مي كنيد اين رقابت درست نيست؟ گروه هاي
خوب در اين رقابت مي مانند و ديگران به مرور از گردونه خارج مي شوند؟

اين ظاهر ماجراست. ما شرايط عادلانه و برابري براي رقابت
نداريم. از طرفي مي دانيم كه تنها فروش ملاك اصلي نيست. اگر اين طور باشد كه بايد
بگوييم همه تئاتر را بايد به دست تئاتر آزاد بسپاريم. در هر صنفي اصول نوشته شده
تا يا نوشته اي براي كار وجود دارد. مثلا اگر قرار باشد هر كسي كالاي خود را با هر
قيمتي بفروشد، صنف با او برخورد مي كند. قيمت گذاري قاعده دارد، فصل تخفيف مشخص
است، سقف و كف قيمت ها معلوم است. بحث بين عرضه و تقاضا در علم اقتصاد بسيار اهميت
دارد. البته در كشور ما بحران ها و آشفتگي هاي جدي اقتصادي وجود دارد ولي اگر
موضوع ما اقتصاد هنر باشد بايد نگاه علمي به آن داشته باشيم. مگر مي شود كارگاه
هاي كوچك اقتصادي با كارخانه هاي بزرگ رقابت كنند؟ هر كدام از اين هاي تعريف و
مسووليت و نوع حمايت خودشان را دارند. الان يك سالن كوچك خصوصي و نيمه حرفه اي با
يك تالار بزرگ حرفه اي در تعريف و  نوع حمايت
چه تفاوت هايي دارند؟ در سينماي ما براي حمايت از سينماي تجربي و مستقل بخشي به
اسم هنر و تجربه تعريف شده كه نحوه عرضه و تعريف خودش را دارد. در تئاتر ما چقدر
اين تفاوت ها را داريم؟  وقتي شما تبليغات
و عرضه عمومي براي توليدات نمايشي داريد ديگر نمي توان فقط به واژه هاي كلي حرفه
اي و غير حرفه اي اكتفا كرد. وقتي يك تماشاگر كه قرار است به خانواده علاقه مندان
تئاتر اضافه شود از روي تبليغات يا اتفاق و … به ديدن يك نمايش در يك سالن كوچك
مي رود و از امكانات سالن، كيفيت كار و … ناراضي است يعني او از چرخه مخاطبان
تئاتر خارج شده و اين مسئله به همه تئاتر بر مي گردد. الان يك گروه مي گويد بياييد
50 درصد تخفيف، ديگري مي گويد 70 درصد، يكي ديگر مي گويد رايگان و .. نتيجه اين
نوع عرضه و تبليغ فقط ايجاد بي نظمي در بازار عرضه است.  اين موضوع بحث طولاني و مجزايي مي طلبد كه شايد
در حوصله اين گفت و گو نباشد اما معتقدم به شدت بايد به آن پرداخت. در حال حاضر،
بحث قيمت گذاري، تبليغات، تخفيف ها، تعدادتوليدات و… همه قابل بحث است.

نمايش “رقص روي ليوان ها” نوشته اميررضا كوهستاني و به كارگرداني سيد جواد روشن با
بازي بابك خدايي، حميدرضا تسليخ و فاطمه عطايي، طراح صحنه؛ سينا ييلاق بيگي،
موسيقي؛ محمد فرشته نژاد، مدير توليد؛ محمد رضايي، روابط عمومي؛ مريم شريعتي،
دستياران اجرايي؛ اميرعلي زيارتي و حميدرضا تسليخ، منشي و مدير صحنه؛ نسترن
پاكدامن،  تا 12 خرداد ماه ساعت 18.30 در
تماشاخانه استاد انتظامي خانه هنرمندان ايران بروي صحنه خواهد بود.

 

 

 

 

دستیار حکمتیار ترور شد

به گزارش خبرگزاری رویترز، شاهد احمد، یک مقام پلیس شهر پیشاور گفت که حاجی محمد فرید ملقب به “نقیب الله”، که 60 سال سن داشت، روز سه شنبه پس از نماز صبح در حال بازگشت از مسجدی در منطقه پیشتخاره پیشاور بود هدف تیراندازی قرار گرفت.

بر اساس گزارش‌ها، مهاجمان مسلحی که سوار بر یک موتورسیکلت بودند فرید را در حین ترک مسجد به گلوله بستند. حاجی محمد فرید علاوه بر آن که به عنوان دستیار شخصی گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی پاکستان فعالیت می‌کرده پدر زن یکی از پسران حکمتیار هم بوده است. او چهره مهمی در حزب اسلامی افغانستان به شمار می‌رفت.

هنوز هیچ گروه شبه نظامی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است.

شاهد احمد گفت: او فورا پس از تیراندازی جان داد و مهاجمان با موتورسکلیت از محل فرار کردند.

قریب‌الرحمن سعید، مسئول دفتر رسانه‌ای و فرهنگی حزب اسلامی با تایید این اتفاق “عناصر ضد صلح” را مقصر کشتن فرید خواند.

او تایید کرد که فرید در گذشته دستیار گلبدین حکمتیار بوده است.

گلبدین حکمتیار ماه گذشته میلادی پس از امضای توافق صلح با دولت افغانستان به کابل بازگشت. دولت افغانستان از گروه طالبان خواسته از الگوی حکمتیار پیروی کند.

حزب اسلامی حکمتیار با چندین گروه و حزب دیگر در افغانستان سابقه رقابت و خصومت دارد.

52310

فراکسیون ولایی پیروز رقابت بر سر صندلی دبیری هیات رئیسه /سهم برابر مستقلین و امیدی‌ها

به گزارش خبرآنلاین، در انتخابات هيات رئيسه دومين سال از مجلس دهم، محمدعلی وکیلی و فریده اولاد قباد، علی اصغر یوسف نژاد از سوی فراکسیون امید، احمد امیرآبادی، امیرحسین قاضی زاده، اکبر رنجبرزاده و محمدحسین فرهنگی از سوی فراکسیون ولایی و غلامرضا کاتب از سوی فراکسیون مستقلین به عنوان گزینه های دبیری هیات رئیسه به صحن مجلس معرفی شدند تا از بین آنها 6 نفر انتخاب شوند.

براساس آرای اخذ شده از نمایندگان اکبر رنجبرزاده با 183 رای، محمدحسین فرهنگی 182 رای، امیرحسین قاضی زاده 179 رای، غلامرضا کاتب 178 رای؛ محمدعلی وکیلی 171، احمد امیرابادی 165 رای به عنوان شش دبیر هیات رئیسه انتخاب شدند.

2929

 

 

شناسایی 51 پرونده مشکوک مالیاتی در فارس

محسن كاوياني در جمع خبرنگاران رسانه هاي جمعي فارس افزود: در فارس 51 پرونده مشكوك مالي شناسايي گرديده كه تا كنون به 15 پرونده رسيدگي شده است، از اين تعداد 3 پرونده اطلاعات مالي آن ها با اطلاعات ارايه شده به امور مالياتي مطابقت داشته و 2 پرونده ديگر متعلق به ساير استان ها بوده كه به استان هاي مربوطه عودت داده شده است.
وي ادامه داد: از 51 پرونده ذكر شده 10 پرونده تعيين تكليف شد و 8 ميليارد تومان ماليات از آن ها وصول شد.
مدير كل امور مالياتي فارس با تاكيد بر اين كه سيستم مالياتي به گمرك، بانك ها، ذيحسابي و … متصل است تاكيد كرد: ماموران و مميزان مالياتي به مخزني از اطلاعات متصل هستند كه 900 ميليون ركورد اطلاعاتي در آن موجود است و اطلاعات هر مؤدي از اين مخزن اطلاعات استخراج مي شود.
مدير كل امور مالياتي فارس البته به اين نكته نيز اشاره كرد كه امور مالياتي همه حساب هاي بانكي مردم را رصد نمي كند و تنها حساب كساني كه تراكنش مشكوك دارند مورد بررسي قرار مي گيرد.
وي با تاكيد بر اين كه اين اقدامات در راستاي اجراي طرح جامع مالياتي است افزود: گرچه اين طرح به دنبال عدالت مالياتي است اما بايد توجه داشت كه هيچ گاه به عدالت مالياتي نخواهيم رسيد چرا كه برخي به طور قانوني از پرداخت ماليات معاف هستند مثل مناطق ويژه اقتصادي و يا معافيت 5 ساله مالیاتی ویژه تمامی واحدهای تولیدی که این معافیت در مناطق محروم به 10 سال هم مي رسد.
كاوياني با بيان اين كه از اين پس هر مؤدي مالياتي كه به تكاليفش عمل نكرد مرتكب جرم مالياتي شده است افزود: اين تكاليف شامل ثبت نام در سامانه مالياتي، دريافت شماره اقتصادي، صدور فاكتور در زمان فروش كالا و دريافت فاكتور در زمان خريد جنس و در نهايت ارايه اظهارنامه مالياتي است.
وي تنظيم دفاتر و اسناد خلاف واقع، مخفي كردن فعاليت مالياتي، كتمان درآمد، ممانعت از بررسي اسناد توسط ماموران مالياتي، عدم انجام تكاليف قانوني، تنظيم معاملات و قراردادهاي خود به نام ديگران يا تنظيم قرارداد ديگر مؤديان به نام خود، خودداري از تكاليف قانوني، عدم تسليم اظهارنامه و استفاده از كارت بازرگاني اشخاص ديگر را از مصاديق جرم
مالياتي دانست.
مدير كل امور مالياتي فارس با بيان اين كه نقل و انتقال وجوه مشكوك باعث مي شود به سراغ افراد رفته و از آن ها جويا شويم كه اين مبالغ را از كجا آورده ايد ادامه داد: حتي در پاره اي از موارد در صورت مشاهده نقل و انتقال ارقام مشكوك سراغ اقوام درجه يك مؤديان مالياتي هم برويم.
كاوياني 6 ماه تا 2 سال ممنوعيت از يك يا چند فعاليت شغلی، عدم صدور برخي اسناد تجاري، ممنوع المعامله شدن افراد متخلف مالياتي را از جمله كيفرهايي دانست كه در انتظار افراد مجرم است.
وي گفت: البته جرایمي نيز براي ماموران و مميزان مالياتي در نظر گرفته شده و چنان چه كاركنان مالياتي دسترسي غير مجاز به اطلاعات داشته و اقدام به افشای آن كنند 6 ماه تا 2 سال حبس و عدم فعاليت دولتي در انتظار آن هاست.
واحدهاي صنفي بدون پروانه كسب در حكم فراريان مالياتي
كاوياني با تاكيد بر اين كه در حال آماده كردن خودمان براي برخورد با فراريان مالياتي هستيم ادامه داد: مشاغل بدون پروانه در حكم فرار مالياتي است و در حال رايزني با اتاق اصناف هستيم كه ليست واحدهاي بدون پروانه را به اداره كل امور مالياتي بدهند.
مدير كل امور مالياتي فارس در ادامه خبر از راه اندازي واحد مكانيزه در قالب طرح جامع مالياتي داد و گفت: در اين طرح از طريق اطلاعات سامانه مكانيزه به فعالان اقتصادي كه پرونده مالياتي ندارند دست پيدا خواهيم كرد.
كاوياني همچنين با اشاره به مهلت مؤديان مالياتي براي تسليم اظهارنامه تا پايان خرداد ماه گفت: امسال توافق با اصناف نخواهيم داشت اما احتمالاً ماليات ابرازی افرادي كه زير 156 ميليون تومان درآمد دارند قطعي خواهد شد.
وي از برگزاري دوره هاي تنظيم اظهارنامه مالياتي براي پزشكان، مديران صنايع، فعالان در پارك علم و فناوري، كاركنان پست، كافي نت ها و … خبر داد و گفت: ماليات يك حقوق عمومي است و اميدوارم روزي برسد كه درآمد نفتي كشور صفر شود، درآمد مالياتي كه يك درآمد پاك است جايگزين آن شود و فرار از ماليات ضد ارزش باشد.
كاوياني خاطر نشان كرد: البته دريافت ماليات كار يك دستگاه نيست و نياز به يك عزم عمومي در اين خصوص دارد.
وي با اشاره به اين كه ماليات در جهان يك شاخص مهم اقتصادي است افزود: پايه تمام اقتصادهاي مترقي ماليات است و كشورهايي كه فساد بالا دارند و با عدم رضايت مردم از وضعيت خدمات دهي مواجهاند اتكايشان بر درآمد معدني و يا نفتي است اين در حالي است كه اگر مي خواهيم كشورمان بالنده باشد و رشد كند بايد به سمت اقتصاد درون زا حركت كنيم يعني واحدهاي توليدي به سود دهي رسيده و بتوانند علاوه بر اشتغالزايي ماليات هم بپردازند.
تحقق 98درصدي درآمدهاي مالياتي مصوب فارس
مدير كل امور مالياتي فارس در بخش ديگري از سخنان خود به وضعيت درآمدهاي مالياتي فارس اشاره كرد و با بيان اين كه 89 تا 93 درصد درآمدهاي استاني ماليات است افزود: در سال گذشته موفق شديم 98 درصد درآمدهاي مالياتي مصوب در فارس را محقق كنيم كه اين رقم بالغ بر 2 هزار ميليارد تومان بود كه 1200 ميليارد تومان آن درآمد مستقيم و 800 ميليارد تومان آن ماليات غير مستقيم يا ارزش افزوده بود.كاوياني ادامه داد: البته اين رقم درآمد مالياتي استاني است وگرنه اگر قرار بر محاسبه مالياتي كه مؤديان حقيقي و حقوقي به صورت ملي پرداخت
مي كنند باشد، اين رقم بالغ بر 2200 ميليارد تومان است.
مدير كل امور مالياتي فارس اضافه كرد: همچنين در دو ماهه اول امسال نيز از 300 ميليارد تومان ماليات سهميه فارس، 280 ميليارد تومان آن وصول شده است و از اين رقم 65 ميليارد تومان به شهرداري ها و دهياري هاي استان داديم كه 33 ميليارد تومان آن به شهرداري شيراز
پرداخت شد.
وي بيان داشت: همچنين پارسال نيز 435 ميليارد تومان در قالب ماليات بر ارزش افزوده وصول شده به شهرداري ها و دهياري هاي استان پرداخت شد كه 200 ميليارد تومان آن سهم شهرداري شيراز شده است.
80درصد توان ادارات امور مالياتي صرف رسيدگي به پرونده 20درصدي مي شود كه 80درصد اقتصاد كشور در دستشان است
مدير كل امور مالياتي فارس با اشاره به اين كه دستگاه مالياتي به سمت الكترونيكي شدن
مي رود افزود: طرح جامع مالياتي بزرگ ترين طرح الكترونيكي كشور است كه شناسايي مؤدي، تشخيص، مطالبه ماليات، ارتباط با مؤدي و … به صورت مكانيزه و شفاف انجام مي شود و علاوه بر شفافيت مالياتي، جلوگيري از فرار مالياتي و رضايت مردم به دنبال بالا بردن سطح عدالت اجتماعي هستيم.
كاوياني بيان داشت: تا پيش از اين يكي از دلايل عدم رضايت مردم، انتقاد از محاسبه ماليات توسط مميزان مالياتي بود كه گاهاً چون حساب و كتابي در اين زمينه وجود نداشت نمي توانستيم پاسخ آن ها را واضح و شفاف بدهيم.
وي با تاكيد بر اين كه 80 درصد درآمدهاي كشور در اختيار 20 درصد مردم است افزود: به دنبال اين هستيم تا 80 درصد نيروها را براي بررسي پرونده اين 20 درصد از مردم بسيج كنيم.
كاوياني گفت: يكي از اقدامات در اين زمينه الكترونيكي كردن تمامي پرونده هاي مالياتي است و تا كنون اولين اداره الكترونيكي مالياتي فارس با 4 هزار پرونده مالياتي از طريق ادغام 3 اداره مالياتي راه اندازي كرديم و زمينه را براي دسترسي همكاران مالياتي به مخزن اطلاعاتي با 900 ميليون ركورد فراهم كرده ايم.
به گفته وي، در گام نخست اين 4 هزار پرونده شامل افرادي است كه فاقد بدهي مالياتي هستند، در طرح جامع مالياتي ثبت نام كرده و دسترسي به اطلاعات هويتي، معاملاتي و بانكي آن ها وجود داشته است اما به مرور در قالب طرح جامع مالياتي تمامي پرونده ها الكترونيكي
خواهد شد. مدير كل امور مالياتي فارس با تاكيد بر اين كه رسيدن به معاملات پنهان، نهان و مخفيانه از جمله اهداف طرح جامع مالياتي است افزود: مؤديان مالياتي مكلفند تمامي فعاليت هاي اقتصادي خود همچون دارايي هاي منقول و غير منقول، اطلاعات بانكي، ميزان تسهيلات دريافتي، ميزان سپرده ها و … را اعلام كنند.
وي با بيان اين كه طرح جامع مالياتي فرار مالياتي را به حداقل خواهد رساند افزود: ادعا نداريم در اين طرح فرار مالياتي به صفر مي رسد اما در پی حداقل كردن آن هستيم. متاسفانه در حال حاضر بر اساس برآوردهاي صورت گرفته بين 27 هزار ميليارد تا 30 هزار ميليارد تومان فرار مالياتي در كشور داريم كه بخشي از آن هم متعلق به فارس است. كاوياني گفت: براي وصول ماليات افرادي كه فراري مالياتي محسوب مي شوند، راه هاي زيادي از جمله برداشت از حساب بانكي آنها، توقيف اموال منقول و غيرمنقولشان و… با حكم نماينده دادستان و نماينده دادگستري وجود دارد.
وي يادآور شد: در فارس تمامي زيرساخت هاي طرح جامع مالياتي مهيا شده و به محض اعلام از اين طرح در فارس رونمايي خواهد شد.

 

 

46

اجرایی شدن طرح تخفیف بهای برق مصرفی مشترکان صنعتی و کشاورزی استان مرکزی در تابستان

به گزارش خبرانلاین استان مرکزی ، رفیعی خاطرنشان کرد: براساس دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های وزارت نیرو در پروژه های مدیریت بار تابستان سال ۹۶ (در بازه‌ی زمانی ۱۵ خرداد تا ۱۵ شهریور ماه) که با عناوین طرح”ذخیره عملیاتی وطرح کاهش وقطع باربرنامه ریزی شده” به مشترکین صنعتی بالای 100 کیلووات استان اطلاع رسانی شده ،تسهیلات ومشوق های قابل توجهی جهت همکاری مشترکین دراین حوزه پیش بینی شده که درصورت عقدتفاهم نامه وهمکاری مناسب به سلامت از پیک تابستان گذرخواهیم کرد.
وی بابیان اینکه مشارکت 396 مشترک صنعتی استان در طرح های تعطیلات و تعمیرات و ذخیره عملیاتی سال 95 موجب کاهش قریب به 149 مگاوات شد،افزود: این مشارکت و همکاری موجب پرداخت بالغ بر25میلیارد ریال به عنوان پاداش در بهای برق مصرفی صاحبان صنایع شده است.
مدیردفتر مدیریت مصرف شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی با بيان اينكه کشاورزان تا ۱۵ خردادماه سال جاری می توانند به ادارات برق محل خود مراجعه و مبادرت به امضای تفاهم نامه کنند،افزود: چنانچه مالکین چاه های کشاورزی از ۱۵ خرداد لغایت ۱۵ شهریور مبادرت به خاموش کردن موتور چاه کشاورزی خود درساعات پیک بارشبکه (11 تا 15 ویا 20 تا 24) كنند، مطابق بخشنامه اعلام شده از پرداخت هزینه برق مصرفی دردوره مربوطه معاف خواهندبود.
وي ادامه داد:همچنین مشترکین دیماندی که به عنوان صنایع کشاورزی فعال هستند نیز میتوانند از سال جاری درطرحهای پیک سایی شرکت واز تسهیلات پیش بینی شده جهت همکاری برخوردار شوند.
رفیعی تصریح کرد:همکاری 514 مشترک کشاورزی در طرح های پیک سایی تابستان 95 با کاهش15 مگاوات همراه ومنجربه پرداخت تخفیف 3میلیاردو 327میلیون ریالی در بهای برق مصرفی كشاورزان استان مرکزی شد.

 

46

ترافیک سنگین در آزادراه کرج-تهران/ جاده اشنویه-پیرانشهر بازگشایی شد

سرهنگ نادر رحمانی در مورد آخرین وضعیت راه‌های کشور گفت: در حال حاضر ترافیک آزادراه کرج-تهران نیمه‌سنگین است و در سایر محورها مشکلی وجود ندارد.

رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور در مورد وضعیت جوی راه‌های گفت: مداخلات جوی را به شکل بارش پراکنده باران در برخی محورهای استان مازندران از جمله نور و بابل داریم.

وی همچنین گفت: محور اشنویه-پیرانشهر در استان آذربایجان غربی که مسدود شده بود؛ بازگشایی شده است و توسط محور کنارگذر تردد در آن جریان دارد.

۴۷۲۳۵

مقایسه آرای روسای قوه مقننه در 10 دوره مجلس

به گزارش خبرآنلاین، با رأی
گیری امروز نمایندگان در صحن علني مجلس، ترکیب هیئت رئیسه دومين سال از مجلس دهم مشخص شد.

انتخاب هیئت رئیسه مجلس،
روالی است که براساس آیین نامه داخلي قوه مقننه، اهالی خانه ملت، 4 بار در هر دوره از مجلس آن را برگزار می‌کنند. در این میان شاید بی‎راه
نباشد که از انتخاب رئیس مجلس به عنوان، مهم ترین حرکت در صفحه شطرنج هیئت رئیسه
یاد کنیم. آیت الله هاشمی رفسنجانی و علی لاریجانی دو چهره ای هستند که از مجلس
اول تا مجلس دهم، بیشترین دوره ریاست بر مجلس را به نام خود ثبت کرده اند و بعد از
آنها نیز ناطق نوری با قرار گرفتن در جایگاه ریاست مجالس چهارم و پنجم، در جایگاه
دوم قرار دارد.

مهدی کروبی رئیس مجلس ششم و حدادعادل نیز به عنوان رئیس مجلس هفتم با کسب تجربه حضور در یک دوره از
مجلس، در رده آخر میان سه فرد دیگر حاضر در لیست روسای مجلس، جای دارند.

در نگاهي مقايسه
اي ميان اجلاسيه اول و دوم ادوار مجلس به اين نكته مي توان اشاره كرد كه علي
لاريجاني در مجالس هشتم و دهم با کسب 237 راي، بيشترين رأي مثبت
را از نمايندگان گرفته است. از اين منظر او محبوب‎ترين رئيس مجلس در ده دوره تشکيل خانه ملت است. رتبه بعدي از آن اكبر هاشمي رفسنجاني در قامت رئيس مجلس سوم
است، او در اجلاسيه دوم مجلس سوم نظر مساعد 230
نماينده را براي ادامه حضورش بر مسند رياست مجلس كسب كرد.

با قياس میان
انتخابات اجلاسیه های اول و دوم در ادوار مختلف مجلس، این نکته روشن می شود که ناطق
نوری در مجلس پنجم در فاصله اجلاسیه اول تا دوم، توانست 65 رأی مثبت بیشتر در سبد
رأیش برای پوشیدن قبای ریاست خانه ملت کسب کند. بر این اساس او رکورددار
بالاترین کسب رأی در مقایسه اجلاسيه‎هاي دوم و اول، در میان روسای مجالس است. پس از
او هاشمی رفسنجانی در مجلس سوم قرار دارد. هاشمی رفسنجانی نیز در اجلاسیه دوم از
مجلس سوم، 43 رأی بیشتر نسبت به اجلاسیه اول کسب کرد.

پس از ناطق نوری و هاشمی
رفسنجانی، سکوی سوم در این روند مقایسه ای، به نام علی لاریجانی سند خورده است.
لاریجانی در اجلاسیه دوم مجلس نهم توانست 40 راي بيشتر را با خود همراه
سازد و اینگونه بر آمار نمایندگان همراهش نسبت به اجلاسیه اول افزود.

اما در این تحلیل نمی توان
از چهره ای که بیشترین رأی منفی را در فاصله یکساله میان اجلاسیه اول تا اجلاسیه
دوم در مجلس هفتم در پرونده کاری خود به یادگار گذاشت؛ عبور کرد. رئیس مجلس
هفتم؛ غلامعلی حداد عادل با بيشترين ريزش آرا همراه شده بود. او همچنين رکوردار کسب رأی منفی از نمایندگان در اجلاسیه دوم در ميان ادوار مجلس است. حداد عادل در سال اول مجلس هفتم، با 226 رای به ریاست دست یافت.
او هر چند در انتخابات سال دوم مجلس هفتم هم موفق شد رياستش را تمديد کند، اما سبد رأیش در سال دوم کمی
سبکتر شد. این ادیب سیاستمدار در اجلاسیه دوم توانست تنها 160 نماینده را با خود
همراه کند، که گوياي تمديد ریاست با 66 راي کمتر است.

در جدول زیر می‌توانید میزان آراء روسای مجلس در سال اول و دوم هر دوره را مرور کنید:

 27217