جهانگیری: مهمتر ازعنوان فرماندهی، اختیاراتی است که ستاد اقتصاد مقاومتی باید داشته باشد

اسحاق جهانگیری با اشاره به چالش های مختلف اقتصادی کشور و با تاکید بر اینکه حل این چالش ها با تعارف و رو در بایستی میسر نیست، گفت: مقابله با چالش های اصلی اقتصادی کشور نیازمند تصمیم گیری های قاطع و به موقع است.

معاون اول رییس جمهور همچنین با اشاره به تغییر نام ستاد راهبری اقتصاد مقاومتی به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، گفت: صرف تغییر نام و اطلاق عنوان فرماندهی نمی تواند در اجرای برنامه های اقتصاد مقاومتی موثر باشد بلکه مهمتر از عنوان فرماندهی اختیاراتی است که این ستاد باید از آن برخوردار باشد. اتخاذ تصمیمات راهگشا و قاطع، نیازمند اختیارات ویژه است و اگر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی از اختیارات کافی برخوردار نباشد، برنامه های این ستاد می تواند در جلسات سایر شوراها نظیر شورای اقتصاد نیز پیگیری شود.

وی با یادآوری اینکه دولت یازدهم تلاش وسیعی برای تحقق و اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در پیش گرفت، تصریح کرد: دولت یازدهم تمرکزی جدی بر اجرای اقتصاد مقاومتی معطوف کرد و با اولویت بندی برنامه ها تلاش شد که اقتصاد کشور در برابر شوک های داخلی و خارجی مقاوم شود.

رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در ادامه با اشاره به گزارشات ارائه شده در جلسه امروز ستاد مبنی بر کاهش میزان صادرات غیرنفتی در چهار ماهه نخست سال جاری، تصریح کرد: در این گزارش دلایل کاهش صادرات غیرنفتی و موانع پیش روی توسعه صادرات نیز مطرح شد اما برای حل این موانع نیازمند اتخاذ تصمیمات جدی و راهگشا هستیم.

جهانگیری با تاکید بر اینکه موضوع حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی امری مهم و ضروری برای کشور است، خاطر نشان کرد: اگر به دنبال اشتغال زایی و افزایش تولید هستیم، هیچ اقدامی مهمتر از آن نیست که زمینه را برای ورود کالاهای ایرانی به بازارهای بین المللی فراهم کنیم که تحقق این امر هم نیاز به حمایت از توسعه صادرات دارد و هم رفع موانع پیش روی صادر کنندگان را می طلبد.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به تدوین بسته حمایتی جدید توسعه صادرات غیرنفتی برای سال ۹۶، گفت: در وزارت امور اقتصادی و دارایی هیاتی برای پیگیری این بسته ماموریت یافته اند و انتظار داریم که اتاق بازرگانی ایران و دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی نیز اجرای این بسته را با جدیت پیگیری کنند.

جهانگیری رفع موانع بانکی را از مهمترین پیش نیازها برای توسعه صادرات و واردات کالا و تأمین منابع مالی خارجی دانست و خواستار تدوین و پیگیری جدی راهکارهای عملی برای حل تعاملات بانکی با کشورهای هدف صادراتی ایران شد.

در این جلسه که وزرای امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، ارتباطات و فناوری اطلاعات، فرهنگ و ارشاد اسلامی، کشور، نیرو، نفت، روسای سازمان های برنامه و بودجه کشور، اداری و استخدامی، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، معاون علمی و فناوری رییس جمهور، ‌معاون رییس جمهور در امور اجرایی، معاون حقوقی رییس جمهور، رییس کل بانک مرکزی، مشاوره اقتصادی رییس جمهور، رییس اتاق بازرگانی ایران و رییس هیات عامل صندوق توسعه ملی نیز حضور داشتند، نماینده سازمان برنامه و بودجه گزارشی از تحولات صادرات غیرنفتی در سال جاری و پیش نویس بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی برای سال ۹۶ ارائه کرد و به تشریح تحولات صادرات غیرنفتی سال ۹۵، تحولات صادرات در ۴ ماهه نخست سال ۹۶ و دلایل افت میزان صادرات در این ۴ ماه پرداخت.

27216

کاهش شیب افزایش طلاق

حبیب‌الله مسعودی‌فرید در همایش دختران، حمایت‌های روانی اجتماعی، توسعه پایدار، گفت: سازمان بهزیستی خدمات متعددی از جمله پیشگیری و کنترل آسیب‌های اجتماعی، آموزش‌های مهارتی و آموزش‌های پیش از ازدواج را بر عهده دارد.

وی ادامه داد: بایستی طبق برنامه ششم توسعه در تمامی شهرهای بالای 50 هزار نفر جمعیت اورژانس اجتماعی راه‌اندازی شود و این سازمان بر اساس قانون احکام برنامه توسعه، متولی سلامت اجتماعی جامعه است.

مسعودی‌فرید گفت: در حال حاضر در حال طراحی نظام ارائه خدمات اجتماعی هستیم که بتوان خدماتی شرط‌بندی شده مطابق با طراحی نظام ارجاع به منظور پیشگیری و کنترل آسیب‌های اجتماعی در کشور طراحی شود.

وی گفت: این خدمات شامل خدمات پیشگیری از جمله مهارت‌های زندگی به منظور گرفتار نشدن به آسیب‌های اجتماعی، شناسایی به موقع آسیب‌ها و خدماتی که منجر به توانمندسازی افراد آسیب‌دیده اجتماعی شود که مراحل میانی این طرح در حال انجام است و بعد از انجام آزمایشی آن، در کشور اجرایی می‌شود.

مسعودی‌فرید با اشاره به اینکه طلاق از مهم‌ترین آسیب‌ها در جامعه محسوب می‌شود، گفت: متاسفانه نرخ طلاق در کشور رو به افزایش است و در دو سال اخیر با فعالیت‌هایی که انجام شده شیب افزایش طلاق کاهش یافته که نیازمند فعالیت‌های بیشتری در این زمینه است.

وی با اشاره به موضوع مهم اعتیاد در کشور گفت: نرخ شیوع اعتیاد در بانوان 10 درصد است و عوارض اعتیاد در زنان نسبت به مردان بیشتر شده است.

مسعودی‌فرید ادامه داد: در صورتی که طی برنامه‌ریزی ملی در بحث توانمندسازی دختران و خانم‌ها سرمایه‌گذاری بیشتری انجام شود که این کار می‌تواند به کاهش آسیب ها کمک شایانی کند.

وی گفت: باید سازمان بهزیستی برنامه خودمراقبتی از کودکان را در جامعه افزایش داده و این کار بایستی در سنین بارداری مادران انجام شود.

مسعودی‌فرید گفت: بایستی آگاه‌سازی کودکان از سن مهد کودک تا دبستان و دبیرستان انجام شود و در این میان آموزش دادن به خانواده‌ها نقش مهمی را ایفا می‌کند.

وی با اشاره به اینکه رسانه‌ها، آموزش و پرورش و بهزیستی نقش مهمی در خود مراقبتی دختران بر عهده دارند، گفت: تحکیم بنیان خانواده از اهداف بهزیستی است که باید خانواده شرایط و صلاحیت لازم برای زندگی را داشته باشد.

47238

آخرین اخبار از اعضای کابینه دوازدهم؛ بازار شایعه‌ها همچنان گرم است

تا کنون ابقای جواد ظریف در وزارت خارجه، سید حسن قاضی زاده هاشمی در وزارت بهداشت، چیت چیان در وزارت نیرو، محمود علوی در وزارت اطلاعات و مصطفی پورمحمدی در وزارت دادگستری قطعی است.
همچنین خبرها حاکی از آن است که اسحاق جهانگیری در سمت معاون اولی خواهد ماند و وزیر کشور فعلی باز هم به مجلس معرفی خواهد شد.
شایعات پیرامون وزارت نفت نیز همچنان گرم است. با آنکه صحبت هایی از رفتن شیخ الوزرای روحانی به گوش میرسد، اما با توجه به عملکرد موفق زنگنه در این وزارت خانه و رضایت بهارستانی ها از او، به نظر می رسد ماندن او در کابینه قطعی باشد؛ اما روز گذشته محمدرضا باهنر، دبیر کل جامعه مهندسین از فشارهای زیادی که بر زنگنه وارد شده است سخن گفت و معتقد بود وزیر نفت فعلی برای ادامه فعالیت خود در این وزارت خانه بی میل است. تا کنون جدی ترین گزینه مطرح شده برای جانشینی زنگنه، حبیب الله بی طرف، وزیر نیروی دولت خاتمی است.
اما همچنان کارشناسان در مود تیم اقتصادی دولت ابراز نگرانی می کنند. حسین راغفر نیز در گفت و گو با فرارو اعلام کرد نوعی بی تناسبی در این زمینه در حال رخ دادن است.
ماندن سیف در بانک مرکزی قطعی است و خبر ها حاکی از آن است که واعظی، نوبخت و نهاوندیان به هر شکل در کابینه تاثیر گذار خواهند بود؛ به نظر میرسد نوبخت در سازمان برنامه و بودجه بماند و طیب نیا و ربیعی نیز در سمت فعلی خود در وزارت اقتصاد و وزارت کار ابقا شوند. البته خبر هایی به گوش میرسد که ممکن است طیب نیا متصدی وزارت علوم شود.
تغییر در وزارت صنعت نیز پیش از این با اعلام عدم تمایل نعمت زاده برای ماندن قطعی شده بود و به نظر میرسد روحانی میخواهد محمد شریعتمداری را که تا پیش از این از گزینه های قطعی وزارت کشور بود، به جای نعمت زاده بنشاند.
اما سرنوشت وزارت علوم و آموزش و پرورش همچنان در هاله ای از ابهام است. احتمال پایان کار وزیر علوم بسیار زیاد است. محمد فرهادی در واقع گزینه ای از سر اجبار برای وزارت علوم بوده است. او پس از استیضاح و برکناری رضا فرجی دانا به این سمت منصوب شد، اما شواهد نشان می دهد عملکردش مورد رضایت روحانی نیست. روحانی در ابتدای دولت خود مانور زیادی روی موضوع بورسیه ها داد و در این راه، فرجی دانا کاملا او را همراهی کرد. اما فرهادی تلاش کرد تا حد امکان به مباحث جنجالی ورود نکند. اکنون که هم دولت یازدهم به پایان راه خود رسیده و هم مجلس تغییر کرده، احتمال زیادی وجود دارد که روحانی فردی همراه تر با خود را برای این سمت برگزیند؛ البته همچنان گزینه ای قطعی برای این وزارت خانه مطرح نشه است، اما همچان نام کسانی چون توفیقی، فرجی دانا و ستاری به گوش میرسد؛ همانطور که پیش از این گفته شد، نام طیب نیا و سبحان اللهی نیز نیز به تازگی مطرح شده است.
وزارت آموزش و پرورش نیز تبدیل به کلافی سردرگم شده است که هر روز نام جدیدی برای تصدی آن به گوش میرسد. نوبخت، مولاوردی، علی زرافشان، لیلی بروجردی، و رضوان حکیمی، همه از گزینه هایی هستند که برای این وزارت خانه مطرح شده اند. روز گذشته نیز غلامرضا ظریفیان نیز روز گذشته درباره گزینه های نهایی تصدی وزارت علوم در کابینه دوازدهم، به جماران گفت: گزینه نهایی تصدی وزارت علوم از بین آقایان عبدالرضا باقری، سبحان اللهی و معتمدی خواهد بود.
البته پیش از این سلحشوری از بی تمایلی مولاوردی برای این وزارت خانه گفت و برخی نمایندگان مجلس همچون تابش، حضرتی و صادقی از عدم حضور وزیر زن خبر داده اند. تابش روز گذشته به جماران صراحتا از حضور زنان در پست معاونت به جای وزارت گفت. با توجه به اینکه به نظر می رسد سرنوشت چند وزارت خانه معطوف به وزارت آموزش و پرورش است، مشخص نیست روحانی در نهایت چه تصمیمی در این باب خواهد گرفت.
وزارت ارتباطات نیز همچنان سرنوشت مشخصی ندارد. تنها خبر قطعی در مورد این وزارت خانه رفتن واعظی است. گزینه های احتمالی مطرح شده برای وزارت ارتباطات برات قنبری، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری و ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی و جواد آذری جهرمی، معاون وزیر ارتباطات هستند.
همچنین وضعیت معاونت ها نیز چندان مشخص نیست. به نظر می رسد رفتن مولاوردی از معاونت زنان و ابتکار از سازمان محیط زیست قطعی است. همچین به نظر میرسد الهام امین زاده نیز در دولت دوازدهم به عنوان دستیار ویژه رئیس جمهور در حقوق شهروندی ایفای نقش نکند.
خبرها حاکی از آن است که احتمالا مولاوردی به جای امین زاده خواهد نشست. همچنین در خبرها نام محمد فاضلی به عنوان رئیس سازمان محیط زیست مطرح شده است.
در همین حال همین منابع اطلاع دادند که محمد نهاوندیان از نهاد ریاست جمهوری می رود و محمود واعظی وزیر کنونی ارتباطات جای او را خواهد گرفت.
علاوه بر چالش حضور زنان و لزوم جوانگرایی در کابینه، یکی از چالش های جدی روحانی حضور اقلیت های مذهبی در پست های مهم است. پیش از این محمدباقر نوبخت از عدم وجود محدودیت برای حضور اقلیت های مذهبی در کابینه سخن گفته بود و برخی نمایندگان مجلس مانند مطهری و تابش نیز بر لزوم حضور اقلیت ها تاکید کردند.

27219

تشریح جزئیات جشن کتاب سال سینما/ نامزدها ۵ بهمن اعلام می‌شوند

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، نخستین نشست رسانه‌ای هفتمین دوره مراسم اهدای جایزه کتاب سال سینمای
ایران با حضور خسرو دهقان (دبیر جشن) و همراهی منوچهر شاهسواری (مدیرعامل خانه سینما) و اجرای کامران ملکی در تالار اجتماعات زنده‌یاد سیف‌الله داد خانه سینما برگزار شد.

خسرو دهقان در ابتدای این نشست گفت: «جشن کتاب سال
سینما در مجموعه کارهای عادی سینما به عنوان یک پکیج معنا می‌دهد. یکی از کارهای خانه
سینما، پیگیری دغدغه‌های صنفی باید باشد و کار دیگر آن کار فرهنگی مثل برگزاری کارگاه‌ها و همایش‌ها و چاپ کتاب و غیره است.»

دهقان با اشاره به حساسیت جشن کتاب سال و انتخاب
آثار برگزیده در مورد داوری این دوره گفت: «ما سعی کردیم در انتخاب داوران دقت کافی
را داشته باشیم. آقایان بیژن اشتری، شهریار توکلی، حبیب رضایی، اصغر یوسفی‌نژاد، حسن
حسینی، علی لقمانی و امیررضا نوری پرتو داوران هفتمین دوره جشن کتاب سال سینمای ایران
خواهند بود.»

دهقان در ادامه صحبت‌هایش به معرفی داوران و طرح
گزیده‌ای از شناسنامه حرفه‌ای آنان کرد و ادامه داد: «از اول مهرماه ما کتابهای سینمایی
را برای داوران ارسال خواهیم کرد، نامزدها 5 بهمن اعلام و آیین پایانی جشن کتاب
چهارم اسفند ماه در خانه سینما برگزار می‌شود. ما قرار است که کتاب‌هایی را بپذیریم
که از اول سال 1395 تا شهریور 1396 چاپ شده‌اند. در سال گذشته 130 عنوان کتاب سینمایی
چاپ شده‌اند که این رقم حیرت انگیز است. از اولین روزی که سینما به وجود آمد تا مقطع
انقلاب تمام کتابهای چاپ شده حدود 300 کتاب است. متاسفانه فرهنگ و هنر و کتاب در آخرین
درجه اهمیت در کشورمان است در حالی که در کشورهای دیگر مردم از پول واکس کفش‌شان برای
خرید و خواندن کتاب می‌زنند.»

او همچنین گفت: «جشن کتاب سال سینمای ایران گونه‌ای از حمایت است برای نویسندگان
و ناشرانی که کتاب سینمایی منتشر می‌کنند. من در این مکان اعلام می‌کنم که خانه سینما
آمادگی برگزاری جشن امضا برای تمام کتاب‌های سینمایی دارد.»

دهقان اظهار کرد: «ما تمام امیدمان این است که از
بین رفتن کتابخوانی به جای 10 سال آینده در 100 سال آینده اتفاق بیفتد! برخی به من
می‌گویند چرا در این جشن تغییرات زیادی انجام نداده‌ام، در پاسخ به این مساله می‌گویم
که  من مانند آن وزیری نیستم که وقتی به وزارت
می‌رسد تا دربان را هم عوض می‌کند.»

دبیر جشن کتاب سال درباره جوایز جشن  کتاب سال سینمای ایران نیز توضیح داد: «جایزه بهترین
تالیف که 5 سکه بهار آزادی است به همراه هدهد طلایی به مولف کتاب می‌دهیم. نکوداشت
امسال را به فردی خواهیم داد که سالهاست در این عرصه فعالیت می‌کند اما ناشناخته است و تا به حال از او قدردانی نکرده‌ایم.»

 در بخش دیگری از این نشست، منوچهر شاهسواری، مدیرعامل خانه سینما که در
سالن حضور داشت، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا خانه سینما بنا به ضرورت‌هایی که
وجود دارد سفارش تألیف کتابی را می‌دهد،‌ گفت:‌ «بعضی موضوعات که به طور ویژه به منافع
خانه سینما مربوط باشد، در دست آماده شدن هستند. در واقع در حوزه‌هایی همچون بازاریابی،
تبلیغات و مالکیت معنوی با مشارکت بخش پژوهشی سازمان سینمایی اقداماتی در حال انجام
است و نتیجه آن در دسترس قرار خواهد گرفت. به این ترتیب موضوعات  خاص که مورد نیاز ارتقای خانه سینما باشد، بررسی
و پژوهش می‌شود.»

در این نشست همچنین عنوان شد که برای حمایت از کتاب‌های
برگزیده همیشه 200 نسخه از آنها توسط خانه سینما خریداری شده است و خانه سینما این
آمادگی را دارد تا با همکاری ناشر و صاحب کتاب مراسم رونمایی و معرفی برگزار شود.

 

57244

برگزاری اولین جلسه دادگاه مالیاتی رونالدو/وکیل آقای ستاره:خیالتان راحت،همه چیز خوب است!

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛امروز رونالدو به همراه وکلیش در جلسه دادگاه تخلفات مالیاتی اش حاضر شد تا توضیحات لازم در خصوص اتهام های وارده را به قاضی بدهد.

این اتفاق در حالی افتاد که رونالدو پس از پایان این جلسه و در شرایطی که بیش از 150 عکاس و خبرنگار منتظرش بودند بدون توجه به آنها محل را ترک کرد.جالب اینجاست که وکیل رونالدو تنها به گفتن چند جمله اکتفا کرد و گفت:«جای هیچ نگرانی نیست،همه چیز خوب است.»


251 41

عراقچی: روسیه از اولویت‌های ایران برای انعقاد قراردادهای پسابرجام است

سید عباس عراقچی در آیین امضای قرارداد مشترک تولید واگن بین سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و شرکت ترنس مش هولدینگ روسیه افزود: ما دوستان قدیمی خود و کشورهایی که در زمان تحریم ها کنارمان بودند، خصوصا روسیه را فراموش نمی کنیم و همکاری های آینده ما با آنان بیشتر می شود.

وی خاطرنشان کرد: خوشحال هستیم که پس از گذشت یک سال و نیم از توافق برجام، توافق هسته ای که به مرحله اجرایی شدن رسید، مذاکرات با هیات ها به سرانجام رسیده است و ما شاهد امضای قراردادها و توافق نامه ها هستیم.

معاون حقوقی و امور بین الملل وزیر امور خارجه یادآور شد: قرارداد توتال، ایدرو و این قرارداد نشان می دهد تنوع در همکاری های اقتصادی ایران با کشورهای اروپایی،آسیایی و دوستان قدیمی ایران به ویژه روسیه ادامه دارد.

عراقچی در این مراسم از سازمان گسترش و نوسازی ایران برای پیشبرد حوزه های سرمایه گذاری در کشور و همچنین شرکت ترنس مش هولدینگ روسیه به دلیل امضای این قرارداد تشکر کرد.

52311

صعود قیمت نفت در بازارهای جهانی

قیمت نفت در معاملات امروز با کم شدن بازار نفت خام آمریکا و تهدید این کشور برای تحریم ونزوئلا، یکی از اعضای اوپک، به بالاترین قمیت 2 ماه گذشته رسید.

هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 29 سنت افزایش 52.81 دلار فروخته شد. نفت برنت در ساعات اولیه معاملات به 52.90 دلار در هر بشکه بالاترین رقم از 25 می تاکنون رسیده بود.

نفت خام آمریکا نیز با 22 سنت افزایش 49.93 دلار فروخته شد.

این افزایش قیمت ها سبب شد تا هر دو شاخص نفتی در مسیر ثبت ششمین هفته افزایشی متوالی قرار بگیرند.

از زمان آخرین نشست اعضای اوپک و دیگر تولیدکنندگان بزرگ نفت، حدود 10 درصد افزایش قیمت داشته است.

جفری هالری، تحلیلگر بازار گفت: «ذخایر نفت آمریکا به شدت کاهش یافته است؛ همچنین تلاش عربستان بازی کردن نقش و تحریم ونزوئلا از سوی آمریکا نیز حمایت‌کننده قیمت نفت بوده است.»

آمریکا در حال بررسی تحریم علیه بخش نفت ونزوئلا به بهانه نمایشی و ظاهری بودن انتخابات روز یک شنبه در این کشور است.

اما تاجران معتقدند که دلیل اصلی تقویت قیمت‌ها در حال حاضر کم شدن بازار نفت آمریکا است.

ویلیام اُلالین، تحلیلگر بازار گفت: «افزایش چشمگیر قیمت نفت تا حد زیادی به علت کاهش قابل توجه در ذخایر نفت آمریکا در چندین هفته گذشته بوده است.»

وی افزود: «ادامه این روند به لطف کاهش تولید اوپک و غیراوپکی‌ها، می‌تواند سبب شود که بازار نفت دوباره متوازن شود.»

پس از افزایش بیش از 10 درصدی از نیمه سال 2016، تولید نفت آمریکا 0.2 درصد کاهش یافت و در هفته منتهی به 21 جولای به روزانه 9.41 میلیون بشکه در روز رسید.

ذخایر نفت آمریکا از بیشترین میزان در ماه مارس 10 درصد کاهش یافته است و به 483.4 میلیون بشکه رسیده است.

 

39224

نگرانی باهنر از اختلال در دموکراسی نظام/توهم توطئه فراگیر شده/ برخی نذر کردند نماینده شوند

به گزارش خبرآنلاين، نایب رئیس سابق مجلس با بیان
اینکه «بعضی از همان ابتدای انقلاب، صراحتا مطرح می‌کردند که جمهوری اسلامی مناسب نیست
و ما به دنبال حکومت اسلامی هستیم»، افزود: با این حال ساختار جمهوری پذیرفته شد، ولی
بعضی از لوازم این ساختار را عمل نکرده‌ایم که یکی از مهمترین و اساسی‌ترین آنها، غیبت
احزاب فراگیر، قدرتمند، ضابطه‌دار و پاسخگو به مردم است.
مهمترین علت تشکیل نشدن احزاب خود «ما» هستیم. چراکه بعضی ها تصور
مي كنند كه با حزب، رأی و رفراندوم و همه‌پرسی ها و … می‌توان درباره اصل نظام هم
بحث کرد و تغییر ایجاد کرد در حاليكه نظام هاي مستقر در تقريبا تمام كشورهاي جهان در
محدوده آراء حزبي و مردمي قرار ندارد و فوق آنهاست.
ما منافع حزب را می‌خواهیم ولی حاضر نیستیم هزینه‌ای بپردازیم. تمام
فعالان سیاسی نیز همین رویکرد را دارند.

باهنر با اشاره به برخی اظهارنظرها در هفته‌های
اخیر درباره تشکیل دولت سایه، تصریح کرد: تعجب می‌کنم وقتی حزبی وجود ندارد  چگونه برخی از دولت سایه سخن می‌گویند؟

نماینده سابق مجلس با انتقاد از نوع نگاه ما به
دموکراسی و ساختار حزبی اظهار کرد: در همین مجلس دهم 140 نفر از لیست امید به مجلس
می‌روند، اما فقط 105 نفر حضور خود در مجلس را محصول حضور در آن لیست مي‌دانند و
35 نفر ديگر معلوم نيست از كجا و براي چه وارد ليست شده‌اند. اين موضوع در ليست‌هاي
اصولگرايي نيز به چشم مي‌خورد. انگار برخی فقط نذر کرده‌اند به مجلس بروند و مهم نیست
که در لیست چه گروهی باشند. از همه بدتر این است که افتخار خود را این مي‌دانند که
جناحی نیستند. کسی که در مجلس جناحی نیست، اصلا مناسب آن جايگاه نخواهد بود.

اهم سخنان وي از اين قرار است:

*رؤسای جمهور ما هم عموما خود را از احزاب مبرا
می‌دانند و بر رأی توده‌ای خود تأکید دارند. حتی آقای خاتمی هم که با شعار توسعه سیاسی
به میدان آمد وقتی با بعضی برخوردهای دوستان خود مواجه شد از رأی مردمی خود سخن می‌گفت.
ایشان به ما در مجلس گفت که به تحکیمی‌ها و مجمع روحانیون اعلام کرده‌ام که دومیلیون
رأی من از شماست، بردارید و بروید. من را خسته کرده‌اید. خود من 18 میلیون رأی آورده‌ام.
البته 18 میلیون رأی ایشان توده‌ای بود و اصلا تشکیلاتی نبود. آقای روحانی و احمدی‌نژاد
نیز به همین صورت عمل کردند. آقای روحانی کابینه‌اش را به دلخواه خودش تعیین می‌کند
و با کسی مشورت نمی‌کند.

*آینده مردم‌سالاری دینی در خطر است. با مسیری که
ما می‌رویم یا مردمسالاری آنقدر خراطی می‌شود که دیگر ارزشی نخواهد داشت یا به مردمسالاری
به مقداری عمل می‌شود که وارد یک سیستم پوپولیستی که هیچ سامانه‌ای ندارد، می‌شویم.

* سه رئیس‌جمهوری اخیر کشورمان یعنی آقای خاتمی،آقای
احمدی‌نژاد و آقای روحانی یک ماه مانده به انتخابات با تأثیر بر فضای کلی کشور رئیس‌جمهوری
شدند. هر سه آنها نیز از آرای منفی رقیب خود بهره گرفتند.

*زمانی که آقای خاتمی در انتخابات پیروز شدند ما
عضو هیأت رئیسه مجلس بودیم و براساس تشريفات برای تبریک به دیدار ایشان رفتیم. وقتی
از ایشان درباره برنامه‌هایشان پرسیدم، خندید و گفت که من فکر نمی‌کردم رئیس جمهور
شوم که برنامه‌ریزی کرده باشم. در دی ماه سال 1375 سراغ آقای خاتمی رفتند برای کاندیداتوری
گفته بود به سراغ کس دیگری بروید. ایشان نیز در چند ماه آخر توانست رأی مردم را به
سمت خود برگرداند.

* دوره ساخت افرادی که تبدیل
به کاریزما می‌شوند گذشته است. به جای شخصیت‌های کاریزما باید به فکر اصلاح ساختارها
باشیم. وگرنه اینطور است که اگر آقای مهدوی فوت کنند ما یتیم می‌شویم و اگر دیگر خدای
ناکرده آقای خاتمی فوت کنند اصلاح‌طلبان یتیم می‌شوند.

* با قاطعیت می‌گویم رئیس‌جمهوری بعدی حتما يك حرّاف
قوی خواهد بود و اين یک فاجعه است.

* امام خمینی (ره) چند سال آخرعمر پربرکتشان چند
کار اساسی برای بعد از خودشان انجام دادند. من هنوز فکر می‌کنم اگر امام این کارها
را نکرده بودند، امروز ما خیلی گرفتار بودیم؛ سه کار مهم مثل پذیرش قطعنامه، عزل آقای
منتظری و اصلاح قانون اساسی بود. اگر هر کدامشان عمل نشده بود گرفتاری‌های عظیمی داشتیم.»

* به عنوان فردی که 28 سال
در مجلس شورای اسلامی خدمت کرده‌ام معتقدم کشور را با یک مجلس نمی‌توان اداره کرد؛
آن هم مجلسی که نماینده‌هایش تا بیایند اسم خیابان‌های تهران را یاد بگیرند دوره حضورشان
در مجلس تمام می‌شود. چگونه این افراد با این شرایط می‌توانند طبق قانون اساسی نقشه
راه دولت و مملکت را ترسیم کنند و برنامه تصویب کنند.  البته توفیق سیستم دو
مجلسی را نیز منوط به شکل‌گیری ساختار حزبی در کشور است.

*یک قرارداد نفتی بسته می‌شود که منافع کشور در
آن است.کلی ایرادات بی‌ربط و صرفا سیاسی گرفته می‌شود که وزیر نفت را مجبور می‌کند
بارها بگوید این همان برنامه ششم است که مجلس تصویب کرده است. ما نیاز داریم 200 میلیارد
دلار سرمایه خارجی جذب کنیم. وقتی از افراد ایراد گیرنده می‌پرسیم کجای قرارداد کج
است، می‌گویند من قرارداد را نخوانده‌ام معتمدین ما اینگونه مطرح کرده‌اند. متأسفانه
توهم توطئه و خیانت فراگیر شده است.

* در کشورهایی که ادعای دموکراسی دارند مردم درگیر
همه مسائل نمی‌شوند. اما امام جمعه شهر در نمازجمعه در مورد قرارداد نفتی صحبت می‌کند.
نمي شود كه در همه مسائل صاحب نظر و كارشناس باشيم.

* نمایندگان مجلس در زمان ما به دنبال این بودند
که قراردادهای خارجی به مجلس بیاید و آنها نظر دهند. اما من بارها اشاره کردم که طبق
تفسير صريح شوراي نگهبان تنها قراردادهاي بين دولت ها بايد به تصويب مجلس برسد و قراردادهاي
شركت ها با هم نياز به تصويب مجلس ندارد.

* سال دیگر نظام جمهوری اسلامی
40 ساله می‌شود و 40 سالگی زمان پختگی و واقع‌بینی است. اگر ما در 40 سالگی بخواهیم
واقع‌بین باشیم، در بخش‌های زيادي عملکردمان موجب افتخار است اما در بعضي بخش‌ها نیاز
به تجدیدنظرهای اساسی داریم. در این 40 سال هنوز پاسخ مناسبی برای این سؤال که
“جمهوری اسلامی چیست؟” نداریم

*زمانی که بر سر برجام به طور جدی بحث می‌شد يكي
از وزرا گفت من نگرانم تحریم‌ها همه برداشته بشود و ما دوباره خوب بتوانیم نفت بفروشیم
و دوباره بدبخت و گرفتار شویم. يا راه درست و درست راه رفتن را بلد نيستيم يا مي دانيم
و جرات حركت از ما سلب شده است.

2727