تقوی:اقتصاد و فرهنگ مکمل توسعه‌یافتگی کشورند

مهدی تقوی در گفت وگو با خبرآنلاین با اشاره به اینکه سیاست های نامناسب
دولت های نهم و دهم سبب شد تا اقتصاد ایران از مسیر توسعه یافتگی دور
شود،اظهارداشت:«با این وجود معتقدم که ما نسبت به خیلی از کشـورها شرایط خوبی از
نظر توسعه یافتگی داریم و هربار که شاهد سیاست های درست از سوی دولتها بودیم،
فرآیند توسعه در ایران سرعت گرفته است.»

وی افزود:  اگر سهم بخش خصوصی
فعلی در اقتصاد بیشترشود و کمتر تحت تاثیر سیاست های دولت قرار بگیرد،سرعت توسعه
در کشور افزایش می یابد.

این اقتصاددان با بیان اینکه در مسیر توسعه یافتگی نقش دولت بسیار
برجسته است،تصریح کرد:« اگر امروز خللی  در
ایفای نقش بخش خصوصی در توسعه ایران می بینیم، ناشی از اتخاذ سیاست های نامناسب
دولت های قبلی است.»

او اضافه کرد: به نظر من نوسازی فرهنگی مقدم بر نوسازی اقتصادی است؛  اگر مقوله آموزش را
در حوزه نوسازی فرهنگی تعریف کنیم، فرهنگ و اقتصاد می توانند مکمل هم باشند و
فرآیند توسعه یافتگی را تسریع کنند.

به
گفته تقوی جمعیت تحصیل‌کرده و جـوان ایران، یک فرصت اســت که باید در راستای توسعه
کشور از آن استفاده شود 

 

3535

سیاستهای جدید دولت برای حفاظت از اراضی حاصلخیز در شمال کشور

موضوع حفظ اراضی حاصلخیز و شالیزارهای منحصر به فرد در استان¬ های شمالی کشور از جمله موضوعاتی بود که در دستور هیات دولت قرار داشت.

درسالهای اخیر به دلایل متعدد سطح وسیع و فزاینده ای از اراضی حاصلخیز به خصوص در استان های شمال کشور به واسطه تغییر کاربری های مجاز و غیرمجاز و انجام ساخت و سازهای گسترده و بی رویه از چرخه تولید خارج شده و چند میلیون هکتار دیگر نیز در معرض تهدید قرار دارد . این پدیده یک هشدار جدی برای تأمین امنیت غذایی حال و آینده جامعه است. عواملی چون گردشگر پذیری استانهای شمالی و موج گسترده میل به احداث مسکن دوم برای گذران ایام تعطیل و فراغت و افزایش بی سابقه ویلاسازی و پاسخگوئی به برخی از نیازهای صنعتی در منطقه چنین پدیده ای را تشدید کرده است.

وزارت جهاد کشاورزی برای پیشگیری از تخریب هرچه بیشتر منابع خاک و هدر رفت منابع آب وپاسخگوئی سنجیده تر به این تقاضای اجتماعی پیشنهادی را به دولت داد که بر اساس آن کاربری های ناسازگار با هدف محافظت از زمینهای حاصلخیز به اراضی در معرض خشکسالی و تخریب هدایت شوند و نیازهای سایر بخش ها شامل صنایع و معادن، گردشگری و توسعه شهر از اراضی کم بازده در پهنه های مناسب در مناطق خشک کشور تامین شود .

از طریق این سیاست علاوه بر اینکه اراضی حاصلخیز مورد مراقبت قرار می گیرد امکان پاسخگوئی شایسته به دیگر تقاضا ها نیز میسر می شود.
محور های عمده سیاست جدید دولت در باره این مناطق به قرار زیر است:

شناسایی، تصویب و اعلان عمومی اراضی ملی و دولتی مستعد احداث دهکده ها یا شهرکهای گردشگری در کل کشور توسط وزارت راه و شهرسازی و با همکاری وزارت جهادکشاورزی و سازمان ها و موسسات مربوط ظرف شش ماه.

اتخاذ سیاست افزایش تراکم ساختمانی به جای افزایش محدوده شهرها در استان های شمالی کشور (گیلان، مازندران و گلستان) با لحاظ همه جوانب تخصصی مربوط.

بازنگری، اصلاح و ابلاغ اصول و ضوابط تهیه طرح های جامع و هادی درخصوص محدوده های شهری و روستاهای شمالی کشور ظرف شش ماه.

جلوگیری از تخریب و تغییر کاربری اراضی کشاورزی و تخریب محیط زیست واقع در محدوده، حریم و خارج از حریم شهرهای استان های شمالی کشور با استفاده از کلیه ظرفیت ها و احکام مندرج در قوانین و مقررات
اقدام قانونی برای قلع و قمع بنا و مستحدثاتی که به صورت غیرمجاز روی محدوده های ممنوع ایجاد شده است.

آژانس‌بین‌المللی‌انرژی‌اتمی بار دیگر پایبندی ایران به توافق‌هسته‌ای را تائید کرد

به گزارش رویترز آژانس بین المللی انرژی اتمی برای هشتمین بار بعد از اجرایی شدن توافق هسته ای بین ایران و 1+5 ارزیابی خود از روند اجرای برجام و پایبندی جمهوری اسلامی ایران به این توافق را در قالب گزارشی اعلام کرد.

در گزارش آژانس بار دیگر بر پایندی ایران به توافق هسته ای خود با 6 قدرت بزرگ از سال 2015 به این سو تاکید شده است.

گفته می شود این سومین گزارش آژانس در خصوص فعالیتهای هسته ای ایران از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ بوده که برجام را بدترین توافق تاریخ آمریکا خوانده بود.

بر اساس گزارش منتشر شده از سوی آژانس، میزان کل اورانیوم کم-غنی شده ایران در تاریخ 21 آگوست 88.4 کیلوگرم بوده و سطح غنی سازی انجام شده بر روی این میزان اورانیوم نیز تنها 3.67 درصد است.

همچنین میزان کل آب سنگین در دست ایران نیز از 111 تن گزارش شده که این میزان کمتر از محدودیت وضع شده از سوی آژانس یعنی میزان 130 تن است که در توافق هسته ای به آن اشاره شده است.

52311

 

تساوی ایران مقابل کره‌جنوبی در الکلاسیکوی آسیا/ رکورد ایران و کی‌روش باقی ماند

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ دیدار تیم‌های کره جنوبی و ایران در چارچوب دیدارهای انتخابی جام جهانی 2018 روسیه از ساعت 16:30 امروز (پنجشنبه) در ورزشگاه جام جهانی سئول آغاز شد.

ترکیب کره جنوبی: کیم سئونگ‌جیو، چوی چول سون، کیم جین‌سو، کیم مین‌جائه، سون هیونگ‌مین، هوانگ هی‌چان، کو جا چئول، ژانگ هیو‌ن‌سو، لی جائه‌سونگ، کیم یونک گوون و کئون چانگ هوون.

ترکیب ایران: علیرضا بیرانوند، مرتضی پورعلی‌گنجی، محمد انصاری، میلاد محمدی، رامین رضاییان، سعید عزت‌اللهی، احسان حاج‌صفی، علیرضا جهانبخش، وحید امیری، اشکان دژاگه و رضا قوچان‌نژاد (علی کریمی – 54).

قضاوت این دیدار به عهده پیتر گرین استرالیایی است.

نیمه اول
دقیقه 4: کیم جائه چئول با شوتی از راه دور قصد باز کردن دروازه ایران را داشت که توپ که از کنار دروازه به بیرون رفت.

دقیقه 9: مرتضی پورعلی‌گنجی از داور مسابقه کارت زرد دریافت کرد.

دقیقه 13: ارسال اشکان دژاگه از روی نقطه کرنر پس از دور کردن بازیکنان کره به محمد انصاری رسید که ضربه این بازیکن با پای غیر تخصصی‌اش راهی اوت شد.

دقیقه 14: خطای محمد انصاری چسبیده به محوطه جریمه ایران موقعیت خوبی را نصیب بازیکنان کره جنوبی کرد.

دقیقه 16: ضربه ایستگاهی مناسب برای کره‌ای‌ها چیزی جز یک کرنر برای آنها به همراه نداشت.

دقیقه 19: ارسال بلند روی دروازه ایران از میانه‌های زمین با ضربه سر ژانگ هیو‌ن‌سو همراه بود که توپ با اختلاف کمی و به شکلی خطرناک از کنار دروازه به بیرون رفت.

دقیقه 23: ارسال جهانبخش با ضربه سر اشکان دژاگه به وحید امیری رسید که پاس او برای قوچان‌نژاد موقعیت خوبی برای ایران ایجاد کرد، اما توپ در موقعیت آفساید به امیری رسیده بود.

دقیقه 37: رضا قوچان‌نژاد روی پاس اشکان دژاگه در موقعیت گلزنی قرار گرفت که دروازه‌بان کره توپ را مهار کرد.

دقیقه 40: چوی چول سون از داور بازی کارت زرد گرفت.

دقیقه 41: پاسکاری بازیکنان ایران در یک سوم دفاعی تیم کره، ضربه سعید عزت‌اللهی و برگشت مدافعان توپ را به رضا قوچان‌نژاد رساند که توپ این بازیکن پیش از رسیدن به دروازه کره توسط مدافعان راهی اوت شد.

نیمه دوم
دقیقه 46: ضربه رامین رضاییان به سمت دروازه کره جنوبی راهی اوت شد تا اولین حمله تیم ایران در نیمه دوم بی ثمر باشد.

دقیقه 49: کره‌ای‌ها در محوطه جریمه ایران صاحب موقعیت خطرناکی شدند که داور مسابقه آفساید آنها را اعلام کرد.

دقیقه 51: سعید عزت‌اللهی که پس از برخورد دست کیم مین‌جائه با پای خود روی سر این بازیکن رفت، از سوی داور مسابقه از زمین اخراج شد.

دقیقه 54: علی کریمی جای رضا قوچان‌نژاد در ترکیب تیم ایران قرار گرفت.

دقیقه 63: اشکان دژاگه از بازی خارج شد تا مهدی طارمی جای او را در ترکیب ایران بگیرد.

دقیقه 70: ارسال وحید امیری روی دروازه کره جنوبی با اشتباه کیم سئونگ‌جیو در مهار توپ همراه بود، اما مهدی طارمی نتوانست از این موقعیت استفاده کند.

دقیقه 73: لی جائه‌سونگ جای خود را در ترکیب کره جنوبی به کیم شین ووک داد.

دقیقه 75: وحید امیری از ترکیب ایران خارج شد و روزبه چشمی جای او را در ترکیب گرفت.

دقیقه 78: ضربه ایستگاهی به دست آمده برای کره از پشت محوطه ایران با فاصله کمی از بالای دروازه ایران به بیرون رفت.

دقیقه 84: کیم یونگ جو جایگزین کیم مین‌جائه در ترکیب کره جنوبی شد.

دقیقه 88: لی دونگ گوک جای هوانگ هی‌چان را در زمین گرفت.

دقیقه 2+90: لی دونگ گوک، بازیکن با تجربه کره‌ای با 38 سال سن در حالی که برای کمک به تیمش وارد زمین شد، شوتی عجیب را به سمت دورازه ایران زد که توپ از بالای دروازه به بیرون رفت.

نتایج سایر دیدارها به شرح زیر است:

چین 1- 0 ازبکستان 

سوریه 3-1 قطر 

تایلند 1-2 عراق 

ژاپن 2-0 استرالیا 

256 41

 

آژانس‌انرژی‌اتمی: بازدید از مراکز نظامی ایران ضرورتی ندارد

به گزارش رویترز، یک مقام آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که در حال حاضر ضرورتی برای بازدید مجدد از مراکز نظامی ایران مانند پارچین وجود ندارد.

با افزایش فشارهای هفته گذشته نیکی هیلی، نماینده دائم آمریکا در شورای امنیت و دیدار وی با یوکیو آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر لزوم بازرسی و نظارت حداکثری بر تاسیسات هسته ای ایران و مراکز نظامی این کشور به عنوان بخشی از اصلاحات مد نظر رئیس جمهور آمریکا بر برجام، اکنون این مقام مسئول آژانس می گوید ضرورتی برای بازدید از مراکز نظامی ایران وجود نداشته و آژانس چنین کاری را صرفا جهت ارسال یک پیام سیاسی نخواهد کرد.

این مقام بلند پایه آژآنس که نام وی فاش نشده است، گفت: قرار نیست ما از یک سایت نظامی مانند پارچین صرفا با هدف ارسال پیامی سیاسی بازدید کنیم.

در همین حال یکی دیگر از مقام های آژانس در گفتگو با رویترز در پاسخ به چرایی عدم درخواست آژآنس برای بازدید از سایت های نظامی ایران تاکید کرد که از زمان اجرایی شدن برجام، این نهاد هیچگاه چنین درخواستی از طرف ایرانی نکرده چراکه دلیلی برای چنین کاری وجود نداشته است.

در همین حال دیگر مقام آژانس تاکید کرد که اگر آمریکا بخواهد توافق با ایران را بر هم بزند این کار را انجام خواهد داد، اما ما نمی خواهیم چنین بهانه ای به دست آنها بدهیم.

52311

تمجید "ماریا دوتسنکو " نماینده سازمان ملل از اتوبوس آموزشی "شهرمون"

به گزارش  خبرگزاری خبرانلاین از  ساري؛ ماريا دوتسنكو رئيس مركز اطلاعات همگاني سازمان ملل متحد، شامگاه دوشنبه، با حضور در اتوبوس آموزشي شهرمون با تمجيد از كار ارزشمند سازمان مديريت پسماند شهرداري ساري، اظهار داشت: با ديدن اين اتوبوس خيلي تحت تاثير قرار گرفته ام.
وي ادامه داد : در هيچ كجاي دنيا چنين طرحي را نديده بودم و وقتي وارد اين اتوبوس شدم شوكه شدم. خوشا به حال كودكان ساروي و مازندراني كه چنين اتوبوس و چنين طرحي براي آن ها محيا شده تا اصول اوليه برخورد با زباله و پسماند را ياد بگيرند. اين اتوبوس خيلي زيباست و بي شك مي تواند كاربردهاي خوبي براي شهر ساري در جهت فرهنگ سازي براي كودكان و خانواده ها داشته باشد.
ماريا دوتسنكو طرح فوق را يك حركت با ارزش خطاب كرد و با تمجيد از شهرداري ساري و سازمان مديريت پسماند ساري گفت: اين طرح، يك حركت فوق العاده از سوي مسئولين شهري ساري بود كه من چنين طرحي را حتي در كل دنيا نديده بودم و بايد به احترام مسئولين شهري ساري ايستاد و آن ها تشويق كرد. اين طرح بي نظير مي تواند گام موثري در فرهنگ سازي باشد.
رئيس مركز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران گفت: هر فردي مي‌تواند و مسؤول است تا جهان را براي بهتر شدن تغيير دهد.
دوتسنكو افزود : خوشحالم از اينكه در اين حوزه به كودكان و نوجوانان آموزش مي دهيد تا نه ‌تنها از محيط زيست خود حفاظت ‌كنند بلكه الگوي جامعه نيز باشند.
دوتسنكو در نقل قولي از آنتونيو گوترش، دبير كل سازمان ملل متحد، گفت: ما بايد پيشرفت كنيم، بايد به آينده بنگريم، هرچقدر كه سخت به نظر آيد. اقدام سازمان مديريت پسماند در جهت فرهنگ سازي براي كودكان و خانواده ها قابل ستايش است و اميدوارم اين فرهنگ سازي ها در تمامي شهرها برقرار شود تا شهرهاي تميزي در كل كشور داشته باشيم.
دوتسنكو در پايان گفت: نسل آينده ما بايد بدانند كه آينده اين گوشه دوست‎داشتني از مازندران، اين كشور زيبا و كره زمين به‎زودي در دستان آنها است و ما بايد از اين سياره محافظت كنيم، اقدام ارزشمند سازمان مديريت پسماند شهرداري ساري و اجراهاي طرح هاي مختلف در جهت فرهنگ سازي مي تواند به اهداف ما در جهت حفاظت از محيط زيست كمك هاي شاياني كند و اميدوارم اين فرهنگ سازي ها در شهر ساري ادامه دار باشد

 

46

کمبود ۱۰۰ هزار پرستار در کشور

به گزارش خبرنگار خبرآنلاین از همدان ؛ محمد میرزابیگی روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران در ملایر با اعلام مطلب فوق افزود: در دنیا مرسوم است به تعداد هر یک هزار نفر جمعیت حداقل چهار پرستار یا به ازای هر تخت بیمارستانی حداقل 2.5 پرستار و یا به ازای هر پزشک سه پرستار نیاز است.

وی خاطرنشان کرد: اگر جمعیت کشور تقسیم در هزار و ضرب ‌در حداقل سه شود درمی‌یابیم که ما با رقم بالای کمبود پرستار مواجه هستیم.

میرزابیگی اظهار داشت: هم اکنون 140 هزار نفر پرستار در کشور فعال هستند که اگر این تعداد پرستار را با مجموع دانشجویانی که در دانشگاه داریم، باز هم حدود 100 هزار نفر کمبود پرستار داریم.

وی افزود: این برای رفع کمبود فعلی است و هنوز بیش از 20 هزار تخت بیمارستانی که در این دولت ساخته شد به مجموع کمبودها اضافه نشده و اگر عرصه پرستاری جامعه نگر را حساب کنیم کمبود عجیب و قریب خواهد بود.

معاون پرستاری وزیر بهداشت و درمان با اشاره به مهم‌ترین اقدامات دولت برای رفع این کمبودها گفت: در دولت یازدهم 2 مرحله افزایش جمعیت پرستاری انجام شد و نسبت به شروع دولت ظرفیت دانشکده‌های پرستاری 2 برابر شد.

وی سطح‌بندی خدمات پرستاری مطابق با نیاز مردم به پرستاران را از دیگر اقدامات دولت عنوان کرد و افزود: خدمات پرستاری را به سطوح حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای تقسیم‌بندی کرده ایم.

معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزایش 2 برابری در ظرفیت‌های تحصیلات تکمیلی را از دیگر اقدامات بیان کرد و گفت: از بخش غیردولتی دعوت می‌کنیم که در عرصه آموزش پرستاری به ویژه از جنس دانشگاهی و آموزش آکادمیک به کمک بیاید.

وی افزود: 193 دانشکده پرستاری در کشور وجود دارد که با توجه به 2 برابر شدن ظرفیت‌ها آموزش به ‌صورت دولتی به طور کامل پرشده است و باید ظرفیت‌های غیر دولتی به کمک ما بیایند.

 

46

20 امامزاده کرمان آماده برگزاری نماز عید قربان

به گزارش خبرآنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کرمان، حجت الاسلام سید رضا فاطمی معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان کرمان، ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن عید سعید قربان اظهار کرد: ویژه برنامه های فرهنگی اوقاف همزمان با این روز خجسته در محل اماکن متبرکه شاخص کرمان برگزار می شود.

وی از برگزاری مراسم دعای عرفه در اماکن متبرکه کرمان خبر داد و گفت:برگزاری دعای معنوی عرفه همزمان با اولین روز از دهه ولایت و امامت که به عنوان روزولایت و نیایش نام گذاری شده است، با حضور پرشور مردم امروز نهم ذی‌الحجه رأس ساعت 15 در محل آستان 50 امامزاده وبقعه متبرکه شاخص کرمان برگزار می شود.

حجت الاسلام فاطمی همچنین با اشاره به ویژه برنامه های عید سعید قربان خاطرنشان کرد: برگزاری برنامه های نماز عید سعید قربان در 20 امامزاده شاخص با همکاری ستاد نماز جمعه شهرستانها،دعوت از سخنرانان توانمند جهت تبیین زوایای معرفی این عید سعید و برگزاری دعای ندبه از جمله برنامه هایی هستند که همزمان با روز عید در اماکن متبرکه انجام می شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی اوقف کرمان افزود: عید سعید قربان یکی از اعیاد با فضیلت و مقدس اسلامی است؛ بنابراین باید اهمیت این عید سعید در جامعه بیش از پیش تبیین شود.

وی خاطرنشان کرد: برنامه های دهه امامت و ولایت با مرکزیت اماکن متبرکه همزمان با عید قربان شروع و با اجرای ویژه برنامه های متعدد فرهنگی تا عید سعیدغدیر خم ادامه خواهد داشت.

حجت الاسلام فاطمی تصریح کرد: یکی از برنامه‌های این دهه که از سوی سازمان اوقاف پیش بینی شده است، برگزاری جشن بزرگ ولایت علوی، اکمال دین نبوی می باشد.

 

46

 

بهترین ارز امسال را بشناسید

به گزارش خبرآنلاین، پول رسمی اتحادیه
اروپا  با وجود ریسک های سیاسی و تحولات
این اتحادیه در طول هشت ماه اول سال به طرز چشمگیری تقویت شده است، که البته بخشی
از این رشد به دلیل رشد اقتصادی منطقه یورو و ضعف شدن سایر ارزهای رقیب در مقایسه
با یورو بوده است.

براساس این گزارش، از ژانویه 2017
تاکنون یورو در برابر دلار آمریکا با 13 درصد رشد داشته است.یورو همچنین در مقایسه با
پوند انگلیس 8.4 درصد و در مقایسه با فرانک سوئیس 6.6 درصد رشد نشان می دهد.

اقتصاددانان پیش بینی می‌کنند که نرخ
کنونی یورو به عنوان پایه ارز اتحادیه اروپا در سال 2017 خواهد بود.

استفن براون، اقتصاددان اروپایی در این
رابطه می گوید:«شاخص های اقتصادی در منطقه یورو نسبت به پیش بینی های سال جاری در
منطقه یورو قوی تر شده و ما شاهد کاهش چشمگیر ریسک سیاسی هستیم.»

اقتصاددانان همچنین پیش بینی می کنند
که اقتصاد اروپا در سال 2017 با سرعت بیشتری رشد خواهد کرد.

دپارتمان
اقتصادی اتحادیه اروپا رشد اقتصادی 1.7 درصدی را برای سال جاری و رشد 1.8 درصد را
برای سال 2018 پیش بینی کرده است.

اتحادیه اروپا  همچنین اعلام کرده میزان اعتماد به اقتصاد منطقه یورو طی 10 سال گذشته  به بالاترین
سطح خود رسیده است.

منبع:سی ان ان مانی

 

3535