۱۲ میلیون تومان به تمامی خسارت‌دیدگان زلزله کرمانشاه پرداخت می‌شود/ شنبه همه ادارات باز هستند

هوشنگ بازوند در نشست ستاد مدیریت بحران شهرستان ثلاث باباجانی اظهار داشت: همه دستگاهها از آغاز بحران تاکنون با تمام توان به آسیب دیدگان خدمت‌رسانی کرده‌اند و از پیگیری‌های دلسوزانه آیت‌الله عراقی، نماینده اورامانات در مجلس، امام جمعه شهرستان و فرماندار ثلاث باباجانی تشکر می‌کنم.

استاندار کرمانشاه با تشکر از مردم ایران که در حمایت از آسیب دیدگان سنگ تمام گذاشتند‌ بیان کرد: مردم اورامانات با استقبال از کاروانهای پشتیبانی و حمایت کنندگان از آسیب دیدگان، فرهنگ بالای خود را به نمایش گذاشتند که می‌تواند الگویی برای بقیه کشور باشد.

بازوند افزود: مدیران باید روند عادی‌سازی زندگی مردم در مناطق آسیب دیده را تسریع ببخشند زیرا هنرنمایی و خلاقیت مدیران در موقع بحران مشخص می‌شود و از فردا شنبه 27 آبان باید تمام ادارات دولتی و بانکها در مناطق زلزله‌زده در محل کار خود حاضر باشند و در صورتی که ساختمان اداره‌ای تخریب شده باشد، ارائه خدمات در زیر چادر یا کانکس انجام شود.

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه باید باید در یک ماه، پرونده اسکان موقت حادثه دیدگان بسته و روند اسکان دائم را آغاز کنیم بیان کرد: بنیاد مسکن برای اسکان موقت و دائم با مشارکت مردم اقدام کند تا روند بازسازی سریعاً آغاز شود و آموزش و پرورش نیز سریعتر زمینه بازگشت دانش‌آموزان به مدارس را فراهم کند.

بازوند افزود: لاشه احشامی که زیر آوار مانده است باید تا غروب شنبه، از آوار خارج و دفن شوند تا سلامت روستاییان زلزله زده به خطر نیفتد و با توجه به سرما، اهالی شهرستان ثلاث باباجانی نباید مشکل سوخت داشته باشند و هرچقدر که لازم است سوخت در اختیار آسیب دیدگان قرار گیرد که هزینه‌های آن را از ستاد بحران تقبل می‌کند.

استاندار کرمانشاه خاطرنشان کرد: مدیریت انقلابی و جهادی در بهره‌وری بالاست که همه مدیران باید در روند بازسازی از الگوی مدیریت جهادی بهره بگیرند و هر مدیری که نتواند مشکلات حوزه کاری خود در قبال حادثه دیدگان را به درستی و به موقع انجام دهد، باید شب را در زیر چادر و کنار آسیب دیدگان سر کند تا مشکلات آنها را بهتر درک کند.

۴۷۴۷

طلب آسایش و آرامش جمشید مشایخی برای کودکان و کهنسالان زلزله‌زده

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، جمشید مشایخی، بازیگر پیشکسوت با انتشار ویدئویی خطاب به مردم زلزله‌زده غرب کشور در صفحه اینستاگرامش گفت: «می‌دانم که ملت ایران در این چند روز چقدر درد کشیدند، چقدر غصه خوردند. این‌ها را می‌دانم، با مردم آشنا هستم، با روحیه‌شان. سنی از من گذشته. می‌دانم که مردم بافرهنگی داریم، مردم بااحساسی داریم. می‌دانم همه غصه خوردند و اگر توانستند خدمتی بکنند، انجام دادند. امیدوارم درد و غم نداشته باشند و هر چه زودتر کمک‌ها به دست عزیزانی که دچار این درد و غم و دچار این زلزله وحشتناک شده‌اند برسد. امیدوارم آسایش داشته باشند، آرامش داشته باشند، به خصوص کودکان و کهنسالان. دست همه را می‌بوسم.»

58242 

واکنش مشاور روحانی به بست‌نشینی یاران احمدی‌نژاد

به گزارش خبرآنلاین، حسام‌الدین آشنا در کانال تلگرامی خود با اشاره به اقدام یاران احمدی‌نژاد در بست‌نشینی و همچنین سخنرانی محمود احمدی‌نژاد در حمایت از آنها نوشت:

او در میانه راهی است که دیگران در آن راه، اولین قدم‌ها را برنداشته، متوقف شدند. او پیش از این با توسل به مفهوم عدالت اقتصادی به‌دنبال کسب محبوبیت بود و حالا با فرار به جلو، عدالت قضایی را هدف گرفته است. او می‌داند مردم رضایت چندانی از عملکرد دستگاه قضا ندارند اما نمی‌داند دیگر کسی وی را به‌عنوان پیشگام در مبارزه با فساد باور ندارد. برای قضاوت مردم و نظام درباره او 8 سال کافی بود.

29214

پست اینستاگرامی قهرمان آلمانی کشتی فرنگی برای زلزله‌زده‌های کرمانشاه

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ فرانک استابلر قهرمان آلمانی کشتی فرنگی جهان، با انتشار پستی به زبان فارسی در صفحه اینستاگرامش، به بازماندگان زلزله کرمانشاه تسلیت گفت.

 

41258

دربی مادرید: اتلتیکو به اصل‌اش برمی‌گردد؟

آن‌ها در یک قطعه زمین خاکی و در معرض دید در شمال شرقی شهر ساخته شده‌اند. خیابانی که شبیه به بلوار هالیوود یا واین‌استریت نیست اما کما‌بیش همان ایده را دارد: بخشی از برنامه بزرگ‌تری است که می‌خواهد حس استمرار، تجلیل، هویت و تاریخ را خلق کند که می‌توانست پلی روی شکاف بین یک  سرزمین بدون قهرمان و آن‌چه برای نیم‌قرن بوده باشد و هم‌چنان البته سرزمین اتلتیکو است.

معیار ساده است: هر بازیکنی که بیشتر از 100 بازی برای باشگاه انجام داده سپر فلزی را دریافت کرده که در پیاده‌راه کنار یکی از اضلاع استادیوم قرار داده شده است. در شب افتتاحیه مقابل مالاگا، هواداران در اطراف قدم می‌زدند و به آن‌ها نگاه می‌کردند. اجتناب‌ناپذیر بود که برخی از آن‌ها بیشتر بازدید می‌شدند و بیشتر از دیگران با آن ها عکس می‌گرفتند: لوئیس آراگونس، دیگو سیمئونه، خوزه گاراته، فرناندو تورس، آبلاردو، پائولو فوتره، لاربی بنبارک.

و بعد از بقیه هم هوگو سانچز بود.

صفحه هوگو سانچز متفاوت بود. به همان زودی که از پرده‌برداری شد رویش پوشانده شد. به همان زودی که آراسته شد کثیف شد: خراشیده شد، نوشیدنی رویش ریخته شد، برچسب رویش چسبانده شد، خاک از کف زمین رویش پرتاب شد، آشغال اینجا و آنجایش چسبید. هوگو سانچز ۴ سال برای اتلتیکو بازی کرد و جام حذفی را هم برد. او وقتی در این باشگاه بود بهترین گلزن اسپانیا بود و پی‌چی‌چی 85-1984 را گرفت. اما احساس همه چیز است و او کاری مهم‌تری از همه این چیزها هم کرد. چیزی که آن‌ها هرگز به خاطرش او را نبخشند که دلیل آن است که 30 سال بعد آن‌ها کاملا عینی نامش را به لجن می‌کشند.

او به رئال مادرید رفت.

سانچز در آستانه پیوستن به بارسلونا بود، در یک اتاق در هتل ری‌خوان کارلوس نشسته بود و استیو آرکیبالد در یک اتاق دیگر بود. سرمربی جدید، تری ونبلز، در نهایت پایش را وارد قضیه کرد و قاطعانه مسیر را به سمت آرکیبالد کج کرد. بنابراین او به جایش به مادرید رفت، جایی که او جایزه پی‌چی‌چی را سه سال متوالی به دست آورد و چهارمین بار را هم دو فصل بعد رقم زد. او هم‌چنین پنج قهرمانی متوالی، جام حذفی و جام یوفا را برد. او گفت: «رفتم چون تشنه قهرمانی بودم».

سانچز به اسطوره رئال مادرید تبدیل شد اما او اینجا است، بیرون استادیوم اتلتیکو مادرید، بخشی از تاریخ و هویت آن‌ها است. و چیزعجیب اینجا است: می‌تواند این‌طور باشد که او با این نام لکه‌دار شده و اعتبار مخدوش‌اش، در واقع بخش پررنگ‌تر باشگاه از زمانی باشد که هیچ‌وقت باشگاه را ترک نکرده بود؟ می‌تواند این‌طور باشد که چیزی عجیب‌وغریب اما مناسب باشگاه در این مساله وجود دارد هرچند که ناراحت‌کننده است؟ می‌تواند این‌طور باشد که بودن او در آن‌جا به نوعی مفید است؟

حتی بیشتر از هر باشگاه دیگری، هویت اتلتیکو مادرید براساس آن‌چه آن‌ها هستند و براساس آن‌چه نیستند ساخته شده. این که آن‌ها چه کسانی نیستند. و آن‌ هم رئال مادرید، رقیب آن‌ها در بازی شنبه است: بزرگ‌تر، بهتر، ثروت‌مندتر‌.

این اولین باری است که آن‌ها با اتلتیکو در استادیوم جدید ملاقات می‌کنند؛ آخرین بار که در استادیوم قدیمی روبه رو شدند رعد غرید و اتلیتکو از اروپا حذف شد و یک طرح موزائیکی بزرگ پیغامی کوتاه را به آن‌ها رساند که حرف‌های زیادی در خود داشت. برای اتلیتکو. تمام شده بود. برای چهارمین فصل پیاپی پیشروی آن‌ها در لیگ قهرمانان را همشهری‌هایشان متوقف کردند. در حالی که رئال در راه فینال برای به دسه آوردن دوازدهمین قهرمانی‌اش بود اتلتیکو هنوز حتی یک قهرمانی را هم ندارد. پیغام این بود: «افتخار می‌کنیم که مثل شما (رئال) نیستیم.»

این واقعیت که آن‌ها آن‌جا بودند که این نوشته را در نیمه‌نهایی اروپایی بلند کنند نشان داد که اتلتیکو کمی شبیه به رئال است و آن هم این است که آن‌ها اشتیاق رقابت با آن‌ها را دارند و آمده‌اند که چنین کاری را انجام دهند. استادیوم‌های آن‌ها هم این را نشان می‌دهد: نوشته مشهوری در روز افتتاحیه لیگ در کالدرون نمایش داده شد که همه اینجا می‌توانند بنشینند و بازی را تماشا کنند در حالی که در رئال آن‌ها باید بایستند. در حالی که جابه‌جا شدن به واندا یک ضرورت اقتصادی در کوتاه‌مدت برای رقابت کردن در میان‌مدت تا درازمدت بود.

شاید هوگو سانچز هم به این اشاره کرده: «رفتم چون تشنه قهرمانی بودم.» این را گرفته بود اما این نسخه از نقل‌قول بالا ناقص است. او هم‌چنین گفت:‌ «من این اتلتیکو را ترک نمی‌کردم.» بستگی به شما دارد که باور کنید یا نه (و هواداران اتلتیکو باور نمی‌کنند) اما نکته او همانی است که قبلا بارها در صفحات رسانه‌ها آنالیز شده است: احیای آن‌ها زیر نظر دیگو سیمئونه و تقویت رقابت مادرید، بازسازی اندازه‌ای شباهت در این زوج. حداقل بازسازی رقابت.

زیر نظر سیمئونه، اتلتیکو سه جام مهم برد که اولین آن‌ها لیگ اروپا بود. آن‌ها به دو فینال لیگ قهرمانان رسیدند. آن‌ها کوپا‌دل‌ری را در برنابئو و مقابل رئال بردند و آن‌ها را در راه رسیدن به قهرمانی لیگ شکست دادند. اما در آخر، رئال بر آن‌ها غلبه کرد. در دوران سیمئونه، بهترین دوران یک نسل اتلتیکو، رئال دو قهرمانی لیگ و سه قهرمانی لیگ قهرمانان را برده: دو تا از آن‌ها مقابل اتلتیکو بوده و آن‌ها کاملا بی‌رحم بودند. به این‌ها این واقعیت را اضافه کند که آن‌ها اتلتیکو را در یک‌چهارم‌نهایی و نیمه‌نهایی هم کنار زده‌اند.

آخرین بازی اروپایی در کالدرون هم با جشن رئال پایان یافت. اگرچه اتلتیکو می‌تواند به این واقعیت بچسبد که آن‌ها بازی را بردند. غرور آن‌جا بود اما ترس هم وجود داشت که شاید این دوران تمام شده است چرا که صحبت‌های سیمئونه درباره این که چیزی که نمی‌تواند کنترل کند سن است هم به این دوران اشاره داشت. او گفت آرزو می‌کند کاش می‌توانست بازیکنان‌اش را شبیه‌سازی کند یا یک جوری با خودش به آینده ببرد. و این بحثی است که این فصل هم ادامه دارد: یک انتقال وجود دارد، یک نسل جدید، جست‌وجویی برای هویت در خانه‌ای جدید، جست‌وجویی برای خودشان. شک‌های اجتناب‌ناپذیری درباره این وجود دارد که آیا آن‌ها می توانند رقابت کند. شک‌هایی هم‌چنین درباره تعهد بازیکنانی شبیه به یانیک کاراسکو و آنتونی گریزمان وجود دارد که مشکوکند به این که همان‌گونه که سانچز کرد موفقیت را در جایی دیگر جست‌وجو کنند. کوکه گفته: «هرکس تعهدی ندارد می‌تواند برود.»

آینده لیگ قهرمانانی اتلتیکو در این فصل هم بعد از آن که آن‌ها نتوانستند قراباغ را شکست دهند غم‌انگیز است. بعد از آن بود که کاپیتان گابی اصرار کرده که : «حالا لیگ اروپا برای من شبیه تکه‌ای کثافت است.»

تسلی چندان خوبی هم نیست که حداقل این بار رئال نبوده که به کار آن‌ها پایان داده. در لیگ، اتلتیکو ۸ امتیاز از بارسلونای پیشتاز عقب افتاده. آن‌ها فقط 6 بازی از 11 بازی‌شان را برده‌اند. آن‌ها اگر قرار است برای قهرمانی رقابت کنند این آخر هفته به برد احتیاج دارند. شاید قهرمانی حتی یک آرزوی دور است اما نگرانی‌هایی درباره شیوه‌ای که آن‌ها بازی می‌کنند هم وجود دارد. گل‌ها به سختی به دست می‌آیند و شوت‌ها کم هستند.

شاید سیمئونه کملا هم درست اصرار داشته باشد که آن‌ها حتی یک بازی را نباخته‌اند و تنها والنسیا و بارسلوننا می‌توانند چنین چیزی بگویند. اما یک نکته هست: اگر اتلتیکو در بهترین حالت خودش نیست رئال چطور است؟ آن‌ها هم همان اندازه امتیاز دارند. تیم زیدان دو بار مساوی کرده و دو بار باخته. هم اتلتیکو و هم رئال بعد از تعطیلی فوتبال‌های ملی برای این بازی آماده شده‌اند و بیشتر بازیکنان آن‌ها عقب ماندند انتظار برای لحظه موعود را بیشتر کردند. خب چون همین‌طور است و به دلیل چیزهایی که آن‌ها رویش بازی می‌کنند و به این دلیل که آن‌ها شاید باید تعریف درست از فصل پیش روی‌شان را در همین بازی انجام دهند.

در حالی که اتلتیکو همه بازیکنان‌اش را دارد، رئال گرت بیل را از دست داد: 24امین مصدومیت او از زمانی که به رئال آمد که به این معنی است که او ۱۰ روز دیگر هم بیرون خواهد نشست اگر آن‌گونه که رئالی‌ها امیدوارند بقیه سال 2017 را از دست ندهد. برای هر دو نوعی ماموریت بازیابی جمعی محسوب می‌شود: لحظه‌ای که آن‌ها اهداف فصل‌شان را دوباره در پیش می‌گیرند. مهم‌تر، ماموریتی برای آن که خودشان را دوباره پیدا کنند.

و اگر نه…

جلد روزنامه ورزشی مارکا این تیتر را داشت: «دربی ناامیدی». شاید کمی زیاده‌روی باشد به هر حال حداقل بخشی از آن در هر دو تیم به ویژه رئال وجود دارد. اگر آن‌ها بیشتر از این عقب بیفتند قهرمانی ممکن است از دست برود. صحبت کردن از بحران ممکن است پوچ به نظر برسد اما اگر ببازید بحران برمی‌گردد. برای هواداران اتلتیکو، در حال حاضر بحران بیشتر از آن که داخلی باشد قاره‌ای است و قهرمانی فعلا وظیفه آن‌ها محسوب نمی‌شود. اما دو چیز هستند که باید با هم تقویت شوند. اما در هرحال در دوران سیمئونه هم لیگ هم‌چنان یک آرزوی دور است حتی اگر آن‌ها یک بار جامی را که به ندرت درباره‌اش تفسیری نوشته شده به دست آورده‌اند. چیزی که مایه امیدواری است این است که جلوی رئال را برای بردن جام بگیرند. پیروزی در کنار انتقامی کوچک بازیابی خود آن‌ها را هم به همراه می‌آورد.

اما بیشتر از این‌ها هم چیزهایی درباره این بازی وجود دارد. آن هم این است که این بازی… خب این بازی است. هر خانه جدیدی شب‌های آغازین خودش را دارد: اولین بازی، اولین بازی اروپایی، اولین بازی بزرگ. حالا اولین دربی در واندا متروپولیتانو برگزار می‌شود، بازی‌ای که به صورت نمادین بیشتر از هر بازی دیگری در این فصل اهمیت دارد. اولین مهمانی تیمی که آن‌ها آرزوی شکست دادن‌اش را دارند اما آرزو ندارند شبیه‌شان باشند، آن‌گونه که خودشان می‌گویند.

و این چیزی است که فراتر از آمادگی، فراتر از جدول، فراتر از مصدومیت‌ها، فراتر از تردیدها و بسیار فراتر از پایان فصل، اهمیت دارد. همان‌گونه که در لیسبون یا میلان دارد. همان‌گونه که در آخرین شب در کالدرون داشت.

همان‌گونه که روزنامه‌ها یادآوری می‌کنند که چطور مادرید اولین بازی‌اش را در متروپولیتانوی اصلی برد یا در اولین بازی کالدرون مساوی کرد، این نتیجه هم به یاد سپرده خواهد شد. حتی عمیق‌تر از همیشه این وجود خواهد داشت: «ما نمی‌توانیم بگذاریم آن‌ها برنده باشند». و این همیشگی است. اگر اتلتیکو مقابل رئال در اولین شب واندا شکست بخورد این شکست هیچ وقت از پیش چشم‌شان دور نمی‌شود و یادآوری تلخی برای رقابت آن‌ها و از رئال خواهد بود و هم‌چنین سرچشمه‌ای در تضاد با غرورشان و بازتابی از آن‌چه آن‌ها هستند اگرچه فکر می‌کنند نیستند. بازتابی از آن‌چه در تقابل با آن ایستاده‌اند و شیوه‌ای که رویش ایستادگی کرده‌اند اما داستانی ساخته‌اند که موفقیت چندانی درونیش نیست بلکه پر از رنج و قربانی شدن است.

شاید یک‌جور این شکل بیشتر متناسب با اتلتیکو باشد تا این که رقابت دوباره‌ای را در استادیوم جدید اغاز کنند. ببازند و همیشه همان‌جا بمانند. درست مثل هوگو سانچز.

 41258

دلاور کرد در سوگ هم‌ولایتی‌هایش شادی نکرد/جدیدترین گل اروپایی کاوه تقدیم به کرمانشاه

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ کاوه رضایی باز هم برای شارلوای بلژیک گلزنی کرد. او در دقیقه شانزدهم دیدار مقابل میشلن موفق به باز کردن دروازه حریف شد اما برای نشان دادن همدردی‌اش با مردم کرمانشاه شادی نکرد. 

رضایی که به تازگی از اردوی تیم ملی ایران به بلژیک برگشته است، در 12 بازی ای که برای شارلوا به میدان رفته، 4گل به ثمر رسانده است. شارلوا در پایان هفته چهاردهم با 28 امتیاز در رده دوم جدول ژوپیرلیگ بلژیک قرار دارد.

 

41258

دستور وزیر بهداشت برای استمرار حضور کادرهای درمانی در مناطق زلزله‌زده

به گزارش خبرآنلاین، سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی از روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی خواست که با برنامه‌ریزی منظم، هر هفته یک دانشگاه علوم پزشکی با حضور جدی، مسئولیت بهداشت و درمان منطقه را عهده‌دار شود.

وی با تاکید بر لزوم حفظ رضایت مردمی به دست‌آمده، خاطرنشان کرد: حضور کادر بهداشت و درمان در مناطق زلزله‌زده نباید کم‌رنگ شود.

 

 

 

 

 

۴۲۴۲

انتقال ۷ هزار مصدوم طی ۲۰ ساعت به کرمانشاه/ توصیه‌های مهم بهداشتی به زلزله زدگان

پیرحسین کولیوند سرپرست اورژانس کشور در برنامه نبض شبکه خبر با موضوع بهداشت و درمان در حوادث طبیعی با بیان اینکه من از پیام آرامش بخش رهبر معظم انقلاب تشکر ویژه ای می‌کنم، گفت: به محض اطلاع از حادثه به همراه نماینده قصر شیرین در مجلس عازم منطقه شدیم.

وی بیان کرد: ما ۱۷۰ آمبولانس و ۱۹ اتوبوس آمبولانس به منطقه اعزام کردیم و خوشبختانه برخی از این آمبولانس ها به خاطر مراسم اربعین در منطقه بودند.

اعزام تیم واکنش سریع به مناطق زلزله زده

کولیوند گفت: ما ۱۰۰ تیم واکنش سریع همراه آمبولانس‌ها و اتوبوس آمبولانس‌ها به منطقه اعزام کردیم که شامل ۴۵۰ نیروی آموزش دیده بودند.

وی افزود: سپاه و ارتش همکاری های خوبی با ما داشتند و در طی ۲۰ ساعت ۷ هزار مصدوم را به کرمانشاه منتقل کردیم، تعدادی از مصدومان قطع عضو بودند که عمل شان با موفقیت انجام شد.

انجام ۱۵۰۵ عمل جراحی بر روی زلزله زدگان

کولیوند گفت: یک هم افزایی و برنامه ریزی دقیق و کار تیمی خوب سبب شد که موفق عمل کنیم و به نظرم همه نیروها جهادی عمل کردند و تعداد ۳۷۷۸ نفر از مصدومان تاکنون بستری و بقیه مرخص شدند و طی سه روز ۱۵۰۵ عمل جراحی انجام شد.

سرپرست اورژانس کشور ادامه داد: ما از نظر دارو و تجهیزات کمبود نداشتیم و حدود ۲۰۰ تن دارو منتقل کردیم .

وی با بیان اینکه برخی از مصدومان به همدان ، البرز و تهران منتقل شدند ، عنوان کرد: ما از لحاظ فرآورده های خونی هیچ کمبودی نداشتیم و رضایت ۸۰ درصدی مردم از وزارت بهداشت حاصل شده است.

راه اندازی ۶ بیمارستان صحرایی در مناطق زلزله زده

کولیوند با بیان اینکه ما ۶ بیمارستان صحرایی در منطقه مستقر کردیم، عنوان کرد: ساخت این بیمارستان‌ها زمان بر نیستند زیرا این بیمارستان ها کانتینرهایی هستند که با کشنده به محل منتقل می‌شوند.

وی افزود: بیمارستانی که در ثلاث باباجانی مستقر شد تا غروب همان روز استقرار پیدا کرد، ارتش نیز همان روز توانست بیمارستان ۶۰ تخته خود را مستقر کند و بیمارستان سپاه و وزارت بهداشت نیز تا ظهر همان روز فعالیت خود را آغاز کردند، یک بیمارستان صحرایی دیگر نیز با همین کیفیت در اسلام آباد استقرار پیدا کرد.

کولیوند گفت: در این بیمارستان‌ها هم عمل جراحی و هم پیوند دست و هم مغز و اعصاب انجام شد و روزانه بین ۴ تا ۵ هزار نفر به این ۶ بیمارستان مراجعه کردند.

کمبود دارو و تجهیزات پزشکی نداشتیم

وی افزود: من در تمام مناطق حاضر بودم و هیچ کمبود دارو و تجهیزات نداشتیم و آمبولانس‌ها با پزشکان به روستاها رفتند تا خدمات درمانی را انجام بدهند و حتی تعویض پانسمان نیز برای مجروحان انجام شود.

کولیوند ادامه داد: ۲ فروند هواپیما کار انتقال مصدومان را برعهده داشتند و من از تمام همکارانم در اورژانس و وزارت بهداشت تشکر می کنم کار بی‌سابقه‌ای حتی در دنیا با این فاصله کوتاه انجام شد که به این تعداد مصدوم، خدمت پزشکی داده شود،کار کردن در این شرایط، نیاز به مدیریت جهادی و ایثار دارد.

مراجعه ۵ هزار نفر به بیمارستان های صحرایی

سرپرست اورژانس کشور اظهار کرد: اولویت اول ما مجروحان است ولی بقیه مردم نیز نیازمند دریافت خدمات داشتند که به طور کلی روزانه ۴ الی ۵ هزار نفر به بیمارستان های صحرایی مراجعه می کردند.

وی ادامه داد: علاوه بر افرادی که دچار آسیب روانی شدند، افرادی مانند فوریت‌های پزشکی و پزشکان و پرستاران نیز دچار مشکلات روحی و روانی می‌شوند که با مشاوره تیم‌های سلامت روان، حمایت می‌شوند و وزارت بهداشت توانست با اعزام تیم‌های سلامت روان، اثرات خوبی بگذارد.

توصیه های بهداشتی به زلزله زدگان

سرپرست اورژانس کشور با بیان اینکه اکنون مسائل بهداشتی در اولویت قرار دارد،گفت: تیم‌های معاونت بهداشت وزارت بهداشت برای تزریق واکسن کزاز و هاری و غیره پایگاه‌هایی راه اندازی کردند، آب آشامیدنی نیز به میزان قابل قبول کلر زنی شده است.

کولیوند عنوان کرد: بیماران خاص دیابتی و حتی برخی از مادران باردار نیازمند شیر خشک و دارو هستند و اکنون همه امکانات و دارو و تجهیزات فراهم شده است و من از وزیر بهداشت به خاطر اعزام چنین ناوگانی تشکر می کنم.

سرپرست اورژانس کشور به توصیه های بهداشتی به مردم زلزله زده اشاره کرد و گفت: من به مردم زلزله زده که که عزیزان شان را از دست دادند تسلیت می گویم و توصیه می کنم که بهداشت فردی را رعایت کنند و اگر تب ، اسهال، سرفه یا علائم مشکوک مشاهده کردند به اورژانس مراجعه کنند.

وی افزود: به دلیل آنکه مردم در چادر اسکان دارند، در صورت گزش حشرات به تیم های سیار اورژانس مراجعه کنند، در تمامی موارد زلزله زدگان می توانند با شماره ۱۱۵ تماس حاصل فرمایند تا سریعا اکیپ های اورژانس در محل حاضر شوند.

۴۷۴۷