مسیر سیاست خارجی ترامپ در ۲۰۱۸

روزنامه گاردین با این مقدمه در گزارشی نوشت: کارشناسان سلاح‌های هسته‌ای آگاه به نابودی قطعی دوطرفه در صورت استفاده جنون‌آمیز از این سلاح‌ها، اکنون هرچه بیشتر این شوخی نگران‌کننده را تکرار می‌کنند که کم‌کم باید به فکر سکونت‌گاهی در خارج از شعاع انفجار یک بمب هسته‌ای در شهر واشنگتن باشیم. برخی از خطراتی که ریاست‌جمهوری ترامپ ایجاد کرده، به هر ترتیب در حال تشدید هستند. با وجود آنکه دولت قبلی آمریکا مناقشه با کره شمالی را تحریک نکرد اما عوام‌فریبی بیمارگونه ترامپ سیر نزولی منتهی به جنگ در آسیا و خاورمیانه را تشدید کرده و این در حالی است که از طرف دیگر، بی‌توجهی او به تغییرات آب‌وهوایی یک مانع جدی بر سر راه نجات کره زمین است.

کره شمالی

باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا در تنها باری که با دونالد ترامپ دیدار کرد، به او در مورد تهدید برنامه‌های تسلیحاتی کره شمالی هشدار داد. کیم جونگ اون، ‌ رهبر کره شمالی هم اکنون در مسیر ساخت یک موشک بالستیک مجهز به کلاهک هسته‌ای قرار گرفته است.

ترامپ کمی بعد از آن توییت کرد: این اتفاق نخواهد افتاد. با این حال این اتفاق تا حد زیادی افتاد. اکنون این احتمال زیاد وجود دارد که پیونگ‌یانگ صاحب یک بمب هیدروژنی و احتمالا موشکی که قادر به رسیدن به واشنگتن است، باشد اما ترامپ به نوبه خود آتش این رویارویی قریب‌الوقوع را با مطرح کردن کنایه‌های تند علیه رهبر کره شمالی از جمله “مردک موشکی” و “چاق و کوتوله” به همراه تهدیدهایی نظیر “نابودی کامل کره شمالی با آتش و خشم” شعله‌ور کرد.

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه دولت وی در دو نوبت از پیشنهاد گفت‌وگو با کره شمالی صحبت کرد که ترامپ و کاخ سفید به این پیشنهاد او واکنشی تحقیرآمیز نشان دادند و حتی عملکرد تیلرسون در سمت وزیر امور خارجه آمریکا نیز زیر سوال رفت.

ناظران کره‌شمالی مدتی است که در حال ارزیابی احتمال بروز یک جنگ با این کشور در ماه‌های آینده بوده و دست‌کم یکی از کارشناسان این شانس را ۵۰ درصد اعلام کرده است.

چین

ترامپ در ارتباطش با حکومت چین دو هدف اصلی را مدنظر دارد که عملا در تناقض با یکدیگر هستند. او از یک طرف می‌خواهد دستور کار مشهور به “اول آمریکا” را در خارج نیز به پیش ببرد و در این راستا یک ارتباط تجاری به نفع آمریکا برقرار کند و در سمت دیگر تلاش می‌کند کمک‌های بیشتر پکن را در افزایش فشار بر کره شمالی به دست‌ آورد. اینکه این تناقض چطور قرار است به خودی خود حل شود و این مساله که کدام یک از این دو هدف بر دیگری اولویت دارد، اصلی‌ترین مساله راهبردی شمال شرق آسیا خواهد بود. تصمیم دولت چین برای آنکه کمپ‌های آوارگان احداث کند، نشان می‌دهد که این کشور هم‌اکنون برنامه‌ریزی برای سقوط حکومت در پیونگ‌یانگ و جنگی ویرانگر در شبه‌جزیره کره را آغاز کرده است.

ایران

تخاصم با ایران یکی از اصلی‌ترین عناصر سیاست خارجی ترامپ است. این دشمنی از یک طرف در تمایل او برای نابود کردن میراث سیاست خارجی باراک اوباما در ارتباط با توافق برجام خود را نشان می‌دهد. ترامپ در ماه اکتبر از تایید این توافق سرباز زده و تهدید کرد که در اواسط ماه ژانویه به کلی این توافق را از بین می‌برد. بدین منظور او تنها نیاز دارد که فرمان لغو تحریم‌ها را امضا نکند تا راه برای اجرای دوباره تحریم‌ها هموار شود. این کار دولت ترامپ آمریکا را در مسیر تقابل با ایران قرار خواهد داد؛ در حالی که نشان‌دهنده بی‌توجهی او به هم‌پیمانان سنتی این کشور در اروپا خواهد بود و در عین حال او را هرچه بیشتر به کسانی نظیر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان و محمد بن زائد، ولیعهد ابوظبی به عنوان کسانی که مصمم به مقابله با نفوذ ایران در خلیج‌فارس هستند، نزدیک خواهد کرد.

سوریه

محور ترامپ-نتانیاهو-سلمان هیچ برنامه واقعی برای مهار نفوذ ایران در سوریه که در بیشترین حد گسترش یافته، ندارد. همچنان که روسیه ردپایش را در سوریه کاهش می‌دهد، انتظار می‌رود که ایران جای پای خود را در این کشور افزایش دهد و در این راستا اقدام به بازسازی ارتش سوریه و تقویت آن کند. تحکیم قدرت نظامی ایران از هرات در افغانستان تا جنوب لبنان باعث ترسیم دوباره نقشه خاورمیانه خواهد شد. این وضعیت یکی از مهم‌ترین تبعات بلندمدت مداخله آمریکا در عراق به حساب می‌آید و با تصمیم دولت‌های اوباما و ترامپ برای بیرون باقی ماندن از جنگ داخلی سوریه تشدید می‌شود.

در سال ۲۰۱۸ آمریکا مطمئنا در تلاش برای مهار نفوذ ایران تهاجمی‌تر عمل خواهد کرد. همه اعضای تیم امنیت ملی دونالد ترامپ افراد تندرو و جنگ طلب نسبت به ایران هستند. سوال این است که آیا آنها رویکرد سوزاندن تدریجی ایران و آسیب زدن به این کشور از راه‌های نیابتی را در پیش خواهند گرفت یا گزینه تقابل تمام‌عیار را انتخاب خواهند کرد.

روسیه

در تیم ترامپ وحدت نظر کمتری در قبال روسیه وجود دارد. در حقیقت ترامپ نظرش اعطای امتیازاتی به روسیه با هدف بهبود روابط با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور این کشور است اما این رویه مغایر با نظر تقریبا همه مقام‌های ارشد تیم او است. جیمز ماتیس و رکس تیلرسون، وزرای دفاع و امور خارجه آمریکا به دنبال تحت فشار قرار دادن ترامپ بوده‌اند تا او بپذیرد که هیچ‌گونه کاهشی در تحریم‌ها علیه روسیه و همچنین گرم شدن روابط دیپلماتیک با این کشور تا زمانی که روسیه از اوکراین عقب نشینی کند، رخ نخواهد داد.

پیش‌بینی می‌شود که در سال ۲۰۱۸ یکی از این دو اتفاق رخ دهد: یا ترامپ تیمش را بازنگری کرده و گزینه‌های حامی روسیه را جانشین ماتیس و تیلرسون می‌کند؛ و یا پوتین در دوره جدید ریاست‌جمهوری‌ خود به میزان چشمگیری روابطش با ترامپ تیره خواهد شد. به هر ترتیب، این احتمال که دو کشور از مسیر خلع سلاح فاصله گرفته و مجددا درگیر رقابت تسلیحاتی بشوند، وجود دارد؛ حتی اگر که این دو رهبر همچنان دوستان هم باقی بمانند، هر دوی آنها سلاح‌های هسته‌ای را ضامن قدرتشان می‌دانند.

اروپا

امید دولت انگلیس به ایجاد روابط فوق ویژه با واشنگتن در دوران بعد از بریگزیت با توجه به شخصیت ترامپ کم‌رنگ شد. اقدامات اسلام‌هراسانه رئیس‌جمهور آمریکا و حملاتش به سیاست انگلیس سبب شد که ترزا می گزینه‌ای دیگری به جز انتقاد علنی از او نداشته باشد که در عین حال عصبانیت ترامپ را در پی داشته است.

در این میان وجود یک‌سری اختلافات عمیق بر سر ایران، کره‌شمالی و تغییرات آب‌وهوایی موجب شده که رهبران اروپا شامل امانوئل ماکرون و آنگلا مرکل در قبال مسائل جهانی مسیری را که هرچه بیشتر از آمریکا مستقل باشند، در پیش بگیرند. انتظار می‌رود که این واگرایی در سال ۲۰۱۸ هرچه بیشتر گسترش یابد.

49311

 

جپاروف: عصبانی شدم چون خاطره بدی داشتم/ تیم در بهترین وضعیت تاکتیکی است

روزنامه خبرورزشی نوشت: جباروف در دو صحنه با بازیکنان استقلال خوزستان درگیر شد که البته خودش درباره آن دو اتفاق توضیح می‌دهد.

باز هم برنده شدید! اوضاع تیم‌‌تان خوب است؟
خیلی. تیم در بهترین وضعیت تاکتیکی است. شفر به خوبی حریفان را آنالیز می‌کند و ما قبل از بازی طوری به زمین می‌رویم که حریف را کاملاً می‌شناسیم و در طول مسابقه فقط به راه‌های گل زدن و گل نخوردنی که تمرین کرده‌ایم فکر می‌کنیم.

در ابتدای بازی دروازه را کج دیدی؟
کاش گل می‌زدم. خیلی حیف شد! توپ خوب روی پایم جفت و جور نشد.

در طول بازی عصبی به نظر می‌رسیدی!
نه، اصلاً! دلیلی برای عصبی بودنم وجود نداشت. تیمم خوب بازی می‌کند و خودم هم که گل می‌زنم.

ولی در یک صحنه با استوک روی کمر بازیکن حریف رفتی.
بلافاصله از او عذرخواهی کردم. اصلاً به عمد روی کمرش نرفتم. برای تصاحب توپ با او درگیر بودم که زمین خورد و درست زیر پای من افتاد و من تا بخواهم پایم را کنار بکشم او جایی افتاد که می‌خواستم پایم را بگذارم. البته خیلی سبک و سریع خودم را به طرف دیگری بردم تا آسیبی به او نزنم.

اما بازیکنان حریف خیلی از دستت ناراحت بودند.
طبیعی است. آنها فکر کردند من عمداً این کار را کردم ولی من تا به حال در زندگی فوتبالی‌ام بداخلاقی نکرده‌ام.

در اواخر بازی هم بعد از خطایی که روی تو شد، با بازیکن حریف درگیر شدی؟
خیلی ناراحت شدم. یک بار در لیگ کره‌جنوبی که بودم بازیکن حریف عین همین حالت مرا زد. داشتم می‌دویدم که از پشت با زانو به کشاله‌ام ضربه زد و دو ماه نتوانستم بازی کنم. این بار هم بازیکن استقلال خوزستان بی‌دلیل مرا زد و فکر کردم آسیب دیده‌ام چون درد شدیدی در همسترینگم احساس کردم و یک آن از کوره در رفتم. البته یکی، دو دقیقه بعد، او هم متوجه این حرکت خطرناکش شد و سمت من آمد و با هم دست دادیم.

بازی بعدی را هم از دست دادی؟
شنیدم گفته شده من باید اخراج می‌شدم ولی داور به درستی تشخیص داد که من عمدی روی کمر بازیکن حریف نرفتم. در آن صحنه که به بازیکن استقلال خوزستان اعتراض کردم هم فکر می‌کنم اخطار حقم بود.

باز هم با گل زیاد حریف را شکست دادید؟
تیم نظم و انضباط تاکتیکی خوبی پیدا کرده و طبیعی است که با تزریق درست توپ به خط حمله تعداد گل‌های‌مان هم افزایش پیدا کند. البته فکر می‌کنم خیلی بیشتر می‌شد گل زد ولی موقعیت‌ها از دست رفت.

43503

خارجی‌های پرسپولیس پولدار می‌شوند/ برانکو فردا تمدید می‌کند؟

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ باشگاه پرسپولیس اواخر هفته گذشته مطالبات بازیکنان خود را به حساب آنها واریز کرد و قرار شد بازیکنان و مربیان خارجی این تیم با حضور در ساختمان این باشگاه دریافتی داشته باشند. با توجه به این قضیه برانکو ایوانکوویچ به اتفاق دستیارانش و همچنین گادوین منشا و بوژیدار رادوشویچ فردا صبح با حضور در باشگاه پرسپولیس مطالبات‌شان را به صورت پول نقد دریافت خواهند کرد.

همچنین برانکو بعد از دریافت طلب خود پای میز مذاکره نهایی برای تمدید قرارداد خود با باشگاه پرسپولیس خواهد نشست.

256 41

 

پسر جوان و مادرش قربانی قاتل خاموش شدند

به گزارش خبرآنلاین از نهاوند ؛ مهرداد سلگی طی گفتگویی با اعلام مطلب فوق افزود: شامگاه جمعه بر اساس اطلاع رسانی به مرکز اورژانس این شهرستان مبنی بر مسمومیت با گاز منو اکسید کربن، ماموران اورژانس به محل اعزام شدند که با جسد مادر 40 ساله و پسر 20 ساله اش مواجه شدند.

وی ادامه داد: در بررسی های به عمل آمد مشخص شد لوله بخاری به علت نامعلوم جابجا شده و در نتیجه گاز به داخل خانه نشت کرده و سبب خفگی و مرگ این 2 نفر شده بود.

به گزارش خبرآنلاین از همدان، با مرگ این 2 نفر، تعداد جان باختگان 2 هفته اخیر با گاز مونواکسید کربن در استان به 6 نفر رسید.

در چند روز گذشته 2 جوان 38 ساله، یک دختر 18 ساله و یک پیرزن 62 ساله بر اثر خفگی با گازمونواکسید کربن در استان همدان جان خود را از دست دادند.

 

48

 

 

آزمایش اولین پهپاد باربری/ کاهش ۵۰ درصدی قیمت نسبت به هواپیما

به گزارش ایسنا، هدف اصلی شرکت نوبنیاد ناتیلوس کاهش ۵۰ درصدی هزینه‌های حمل کالا از طریق هواپیما است. در واقع نسل جدید پهپادهای باربر می‌توانند در جایگاهی بین هواپیماهای باری و کشتی‌های حمل کالا قرار گیرند.

این شرکت با ساخت نمونه کوچکتر پهپاد باری با گستره بال 9 متر و با نظارت سازمان هوانوردی فدرال آزمایش‌های اولیه را انجام داد و آزمایش اصلی را به سال ۲۰۱۷ موکول کرد.

مهمترین ویژگی این پهپاد پرواز در سطح آب است تا مصرف انرژی به حداقل برسد.

به گفته مدیر اجرایی شرکت ناتیلوس در صورت موفقیت این پروژه دیگر نیازی به اخذ مجوزهای لازم برای پرواز بر روی خشکی و یا محدودیت‌های ترافیکی شامل سایر پهپادها نیست، چرا که این پهپاد با پرواز در سطح آب وارد حریم ترافیک هوایی نمی‌شود و عملاً توانایی حرکت در محدوده خشکی را ندارد، بنابراین از دریافت مجوزهای ضروری سازمان هوایی فدرال نیز معاف می‌شود.

هدف بعدی شرکت ناتیلوس در صورت موفقیت نمونه آزمایشی ساخت پهپاد بزرگتر با توانایی حمل دو تن بار است.

۵۴۵۴

قول نماینده مجلس برای بازگرداندن دانشجویان ستاره‌دار به دانشگاه

به گزارش خبرآنلاین، مهدیه گلرو یکی دیگر از دانشجویان ستاره‌داری بود که در اعتراض به اظهارنظر غلامی وزیر علوم مبنی بر این که دانشجوی ستاره‌دار نداریم و تنها تعدادی از دانشجویان نقص پرونده دارند، به وزارت علوم رفت تا بگوید من ده سال است که از حق تحصیل محروم هستم. (اینجا) در نهایت نیز فاطمه سعیدی نماینده مجلس قول بازگشت دانشجویان ستاره‌دار را به گلرو داد و گفته بود در صورتی که این دانشجویان به دانشگاه بازنگردند وزیر را استیضاح خواهیم کرد.

سال ۸۶ بعد از انتخابات انجمن اسلامی دانشگاه علامه که آخرین انتخابات آزاد در دانشگاه علامه بود، شریعتی رئیس سابق این دانشگاه در دولت محمود احمدی‌نژاد اعلام کرده بود همه افرادی که برای انتخابات کاندید شوند حتما تعلیق می‌شوند و تمام ۵۰ نفری که مانده بودند، بدون احتساب در سنوات تعلیق خوردند. مهدیه گلرو هم یکی از دانشجویانی بود که در این روند ستاره‌دار شد. «من ترم ۸ بودم و ۱۱ واحدم بیشتر نمانده بود و زمان امتحانات نتوانستم شرکت کنم و اصرار داشتند که من ممنوع‌الورود باشم؛ چون آن ترم درسم تمام می‌شد و دیگر نمی‌توانستند من را اذیت کنند و باید همان ترم مانع حضور من در امتحان‌ها می‌شدند. دو ترم هم به خاطر تجمع و سخنرانی مراسم ۱۶ آذر تعلیق شدم تا به سال ۸۸ رسید.»

گلرو با اشاره به کمیته دفاع از حق تحصیل می‌گوید: «در سال ۸۷ ما کمیته دفاع از حق تحصیل را تشکیل داده بودیم که دانشجویانی که به هر نحوی از تحصیل محروم شده بودند در آن شرکت داشتند. سال ۸۸ هم به خاطر فضایی که بود مقابل وزارت علوم و مجلس تجمع داشتیم که در نهایت هم بازداشت شدیم. زمانی که آزاد شدم برگه اخراج از دانشگاه را به من دادند که در زمان زندان بودن من داده بودند و روند این اخراج غیرقانونی بود چون من حضور نداشتم و هیچ دفاعی از خودم نداشتم. دلیل اخراج هم غیبت غیرموجه بود که من زندان بودم و نمی‌توانستم پیگیری کنم. متاسفانه پیگیری‌ها هم جواب نداد و هیچ سرپرست و وزیری نبوده که در این ۴ سال با او پیگیری نکرده باشم.»

روند پیگیری‌های بدون نتیجه گلرو از زمان توفیقی شروع شده است: «از زمان آقای توفیقی تا امروز همیشه پیگیر بودم و بارها به من گفته شد که نماینده‌های مجلس مخالفت می‌کنند و بعد از انتخابات مجلس می‌توانی به دانشگاه برگردی؛ ولی تغییری ایجاد نشد و امید من از بین رفت. با سختی بسیار توانستم ریز نمراتم را بگیرم و در دانشگاه پیام نور خارج از تهران تطبیق واحد دادم و یک ترم درس خواندم و مدرک لیسانسم را توانستم از دانشگاه پیام نور بگیرم.» مهدیه گلرو بعد از گرفتن مدرک کارشناسی از دانشگاه پیام نور برای کارشناسی ارشد شرکت می‌کند و بازهم ستاره‌دار می‌شود.

«آن زمان امیدوار شدم که برای کارشناسی ارشد شرکت کنم و کنکور دادم و در دانشگاه الزهرا پذیرفته شدم. نتایج آزمون را که دیدم در کارنامه‌ام نقص پرونده درج شده بود و اصلا فکر نمی‌کردم این روند ادامه پیدا کند. بلافاصله پیگیری کردم؛ سرپرست آقای هاشمی بود و قول دادند که مشکل حل شود و به سازمان سنجش مراجعه کردم و گفتند نامه‌ای روی پرونده من است که تو را مردود علمی اعلام کنیم ولی چون رتبه خوبی داشتی ما نقص پرونده زدیم تا شاید بتوانی پیگیری کنی.»

گلرو از آخرین پیگیری‌ها و دعوتش به مجلس می‌گوید: «من همچنان پیگیری می‌کردم تا اینکه آقای غلامی گفتند دانشجوی ستاره‌دار نداریم و ما رفتیم از ایشان توضیح بخواهیم که این ده سالی که محروم از تحصیل هستیم چیست؟ ما مجبور شدیم در سرما بایستیم و سه روز وزیر تشریف نیاوردند! به هر حال نتوانستیم ایشان را ببینیم و خانم سعیدی نماینده مجلس من را به مجلس دعوت کردند و در کمیسیون حقوق شهروندی شرکت کردم. بسیاری از نماینده‌‌ها همراهی کردند و از ما خواستند دو هفته تحصن را توقف کنیم تا مشکل ما را حل کنند و آقای غلامی هم این قول را به آقای دری دادند و امیدوارم این مسئله حل شود و هیچ‌کس دیگر از حق تحصیل محروم نشود.»

۴۷۲۳۸

مدافع پرسپولیسی از پارس جنوبی جدا شد

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ مایکل اومانیا که اخیرا به خاطر مسائل مالی با باشگاه پارس‌جنوبی جم به مشکل خورده بود امروز به صورت توافقی از این تیم جدا شد.

مدافع کاستاریکایی هفته گذشته 50 درصد قراردادش را از باشگاه پارس‌جم دریافت کرد اما با این حال تصمیم گرفت توافقی از تیمش جدا شود.

256 43

 

کشته شدن یکی از سرکرده‌های جبهه‌النصره

به گزارش النشره، این منابع اعلام کردند: سفیان اللیبی ملقب به المهاجر در محور جبل التفاحیه در حومه لاذقیه کشته شد.

این در حالی است که ارتش سوریه به نبرد با تروریستهای جبهه النصره در حومه حماه و اطراف ادلب ادامه می دهد.

ارتش سوریه بر آخرین مناطق تحت کنترل تروریستهای جبهه النصره در حومه دمشق نیز مسلط شده است.

49311